دنیای پوشیدنی و مد و فشن

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

پیراهن مردانه یکی از مهم‌ترین اجزای تیپ رسمی برای آقایان است. اگر پیراهنی که انتخاب می‌کنید، باکیفیت، خوش فرم و زیبا باشد و استایل مناسبی داشته باشد شما یکی از مهم‌ترین گام‌ها را برای شیک پوش شدن برداشته اید. اما چطور می‌توان یک پیراهن مردانه شیک و مناسب انتخاب کرد؟ یک پیراهن شیک و باکیفیت چه تفاوتی با یک پیراهن بی‌کیفیت دارد؟ در این مقاله از بپوش‌رو همه نکاتی را که باید در انتخاب پیراهن مردانه رسمی به آن توجه داشته باشید برای شما بیان خواهیم کرد، با توجه به این نکات است که شما می‌توانید بهترین، باکیفیت‌ترین و برازنده‌ترین پیراهن مردانه را برای خودتان انتخاب کنید.

1- احساسی که پوشیدن پیراهن در شما به وجود می‌آورد

ارزش یک لباس تنها به قیمت آن بستگی ندارد بلکه متغیرهای دیگری هم در این امر دخیل هستند. ارزش لباس بر اساس فرمول زیر به دست می‌آید:

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

طبق این فرمول، ارزش یک لباس برابر است با تعداد دفعاتی که می‌توانید آن را (تا فرسوده شدن یا غیرقابل استفاده شدن) بپوشید ضربدر احساسی که پوشیدن آن به شما می‌دهد تقسیم بر قیمتی که برای خرید آن پرداخته‌اید. به طور مثال اگر قیمت یک پیراهن 50 هزار تومان باشد و پوشیدن آن احساس چندان جالبی به شما ندهد (امتیاز دو از ده) و فقط پنج بار بتوانید آن را بپوشید ارزش آن برابر خواهد بود با 5*2/ 50 یعنی 0.2. اما اگر قیمت پیراهنی 200 هزار تومان باشد، پوشیدن آن احساسی عالی به شما بدهد (امتیاز ده از ده) و دویست بار بتوان آن را پوشید ارزش آن برابر با 200*10/200 خواهد بود یعنی 10. پس این پیراهن اگرچه چهار برابر گران‌تر از پیراهن اول است اما 50 برابر از آن باارزش‌تر است و قطعا ارزش هزینه کردن را دارد.

2- اندازه بودن یقه پیراهن

اندازه بودن یک لباس یکی از شرایط اساسی و مهم برای شیک بودن و زیبایی آن است. یک لباس هرچقدر هم که گران و زیبا باشد اگر اندازه تن شما نباشد شما در آن احساس راحتی نخواهید داشت و به دفعات کمتری آن را خواهید پوشید بنابراین طبق فرمولی که بیان شد ارزش آن نیز پایین خواهد آمد. پس در انتخاب پیراهن مردانه نیز قبل از هرچیزی به اندازه بودن آن توجه کنید. این اندازه بودن از جهات مختلفی مطرح است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، اندازه بودن یقه است.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

یقه پیراهن مردانه قابی برای سر و صورت شما به وجود می‌آورد و اگر تنگ یا گشاد باشد استایل شما را نامرتب و ناهماهنگ نشان خواهد داد. یقه پیراهن مردانه باید در حدی گشاد باشد که بتوان دو انگشت را زیر آن فرو برد نه بیشتر و نه کمتر. اگر یقه از این مقدار تنگ‌تر باشد به پوست گردن ساییده شده و شما را آزار خواهد داد، اگر هم گشادتر از این مقدار باشد درست سرجای خود نخواهد ایستاد  و بقیه لباس‌ها از جمله کت نیز ترکیب مناسبی با آن به وجود نخواهند آورد.

3- کوتاه یا بلند نبودن آستین‌ها

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در اندازه بودن پیراهن مردانه، طول آستین آن است. لبه سر آستین پیراهن مردانه باید تا انتهای استخوان مچ دست برسد و کوتاه‌تر یا بلندتر نباشد. پس برای انتخاب پیراهن مردانه حتما به بلندی آستین آن دقت کنید، اگر قد آستین برای شما کوتاه است آن را نخرید، اگر کل پیراهن اندازه شما است اما آستین‌های آن کمی بلند است می‌توانید آن را به خیاط بدهید تا قد آستین را کمی کوتاه کند.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

4- اندازه بودن سرآستین‌ها

یکی دیگر از مواردی که در پیراهن مردانه بسیار به چشم می‌آید اندازه بودن سرآستین‌های آن است. سرآستین‌ها باید طوری باشند که موقع پوشیدن کت، یک الی دو سانتیمتر از آن از زیر کت بیرون بیاید. میزان گشادی سرآستین هم باید در حدی باشد که بدون باز کردن دکمه‌های سرآستین نتوانید پیراهن خود را از تن خارج کنید، آن قدر هم تنگ نباشد که به مچ دست شما فشار وارد کند.

5- اندازه بودن آستین‌ها

حلقه آستین به قسمتی از پیراهن گفته می‌شود که سرشانه و زیر بغل را شامل می‌شود و جزو مهم‌ترین قسمت‌ها در لباس‌های مربوط به بالاتنه است. حتما پیراهنی انتخاب کنید که حلقه آستین آن کاملا اندازه باشد چون هیچ خیاطی نمی‌تواند این قسمت را برای شما اندازه کند. اگر حلقه آستین پیراهن، تنگ باشد حرکت بازوها را محدود می‌کند و اگر گشاد باشد سرشانه‌ها در جای مناسبی قرار نخواهند گرفت و زیربغل لباس آویزان خواهد شد. آستین‌های پیراهن هم نباید تنگ یا گشاد باشد پس اگر بازوهای لاغری دارید به دنبال پیراهنی باشید که آستین‌های آن جمع و جورتر است و اگر بازوهای شما چاق یا عضلانی است حتما به راحتی و گشادی آستین‌های پیراهن خود توجه کنید.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

6- اندازه بودن تنه و سینه پیراهن

وقتی پیراهن خود را به تن دارید باید به راحتی بتوانید نفس بکشید بدون آن که دکمه‌های آن از هم باز شوند. اگر وقتی پیراهنی را به تن دارید فاصله بین دکمه‌های آن از هم باز می‌شود این پیراهن اندازه شما نیست. اما اگر پیراهن شما در قسمت سینه و شکم گشاد باشد می‌توانید پیراهن را به خیاط بدهید تا آن را کمی تنگ‌تر و اندازه کند. اگر شکم بزرگ و برجسته‌ای دارید بهتر است به این مورد هم توجه کنید و پیراهنی اندازه خودتان تهیه کنید.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

7- بلند یا کوتاه نبودن پیراهن

اگر وقتی که بازوهای خود را بالا می‌برید پیراهن مردانه شما از زیر شلوار خارج می‌شود این پیراهن برای شما کوتاه است. طول تنه در افراد مختلف متفاوت است و به همین دلیل انتخاب پیراهنی که خیلی کوتاه یا خیلی بلند نباشد کار ساده‌ای نیست. اگر پیراهن شما قرار نیست زیر شلوار برود می‌تواند تا 5 سانتی متر زیر خط کمر برسد. اما اگر قرار است آن را داخل شلوار قرار دهید این مقدار باید به 8 تا 10 سانتی‌متر برسد.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

8- جنس پارچه پیراهن

پنبه یا همان نخ پراستفاده‌ترین الیاف در تهیه پیراهن مردانه است چون دوام زیادی دارد و راحت و خنک است. البته پیراهن‌های زیبا و باکیفیتی هم وجود دارند که از کتان، پشم، ابریشم و حتی الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند اما در نهایت، اکثریت قریب به اتفاق پیراهن‌های مردانه رسمی، باکیفیت و البته گران قیمت از جنس پنبه خالص هستند و گاهی الیاف مصنوعی برای افزایش دوام و جلوگیری از چروک شدن، به پنبه اضافه می‌شود.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

9- طرح پارچه پیراهن

اگر می‌خواهید پیراهن طرح‌داری را برای خودتان انتخاب کنید برای اطمینان از کیفیت، به محل دوخت‌ها مثل سرشانه و … نگاه کنید، اگر طرح پارچه در محل دوخت، یکدست و منظم به نظر برسد (به جز قسمت‌هایی که زاویه دار و اریب هستند) آن پیراهن کیفیت دوخت بالایی دارد چون برای طراحی و دوخت آن زمان و هزینه زیادی صرف شده است. پس اگر یک تولید کننده به نظم و هماهنگی طرح پارچه دقت کرده باشد به کیفیت پارچه و دیگر موارد نیز دقت کرده است و شما می‌توانید از کیفیت کلی پیراهن مطمئن باشید.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

10- کیفیت دوخت پیراهن

اولین نشانه برای تشخیص کیفیت دوخت پیراهن، تعداد بخیه در واحد طول آن است. برای این مورد به یقه پیراهن توجه کنید، اگر دوخت‌ها یکدست و منظم بوده و در هر سانتی‌متر شش بخیه وجود داشته باشد آن پیراهن کیفیت دوخت بالایی دارد. چهار یا پنج بخیه هم عدد قابل قبولی است اما کمتر از این مقدار، دوام و ماندگاری پیراهن را به شدت کاهش خواهد داد. هرچه تعداد بخیه‌ها در واحد طول کمتر باشد نشانه این است که چرخ خیاطی با سرعت بالاتری از این قسمت عبور کرده است و برای تولید کننده، کمیت مهم‌تر از کیفیت بوده است.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

11- نوع دکمه‌های پیراهن مردانه

دکمه‌های مرواریدی یا MOP که مخفف عبارت Mother of Pearl است محبوب‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع دکمه پیراهن است. این دکمه‌ها بسیار مقاوم هستند و حتی سوزن چرخ خیاطی را هم می‌شکنند. اما وقتی در دهه 1930 نوع جدیدی از شوینده‌ها معرفی و استفاده شد مشخص شد که این شوینده‌ها به دکمه‌های مرواریدی آسیب وارد می‌کنند و استفاده از آن‌ها محدود شد. امروزه این دکمه‌ها بسیار گران و کمیاب هستند و تولیدکننده‌های خاصی از آن استفاده می‌کنند. اما اگر پیراهنی از این دکمه‌ها داشته باشد نشانه کیفیت بالای آن است.

در انتخاب یک پیراهن مردانه رسمی شیک به این نکات مهم توجه کنید

12- جیب‌های پیراهن مردانه

پیراهن‌های مردانه می‌توانند بدون جیب باشند یا این که یک یا دو جیب در قسمت جلو داشته باشند. پیراهن‌های بدون جیب، ساده‌تر و شیک‌تر هستند اما اگر شما پیراهن‌های جیب‌دار را ترجیح می‌دهید بهتر است به کیفیت دوخت (تعداد بخیه‌ها) و الگوی جیب (متقارن بودن و هماهنگی با طرح پارچه) آن‌ها توجه کنید.

13- لوگوهای دوخته شده روی پیراهن

آیا تصور می‌کنید لوگوهای گلدوزی شده روی پیراهن مردانه نشانه کیفیت آن هستند؟ باید بگوییم که تصور شما اشتباه است. این دوخت‌ها هیچ ارتباطی با کیفیت پیراهن ندارند و صرفا برای منظم کردن محصولات تولید شده به کار می‌روند. اگر به این مورد علاقه دارید می‌توانید سراغ پیراهن‌های گلدوزی شده بروید اما توجه داشته باشید که این لوگو و گلدوزی نشانه کیفیت بالای پیراهن شما نخواهد بود.

14- کاربرد پیراهن مردانه

نکته مهم دیگر در مورد پیراهن‌های مردانه، کاربرد آن است و شما باید در این مورد به دنبال هماهنگی‌ها باشید. به طور مثال اگر فرم یقه پیراهن شما، کژوال و روزمره باشد مثلا در گوشه‌های یقه، دکمه دوخته شده باشد باید سرآستین های آن نیز حالت روزمره داشته باشد مثلا به جای سوراخ برای دکمه سرآستین، دکمه و جادکمه معمولی داشته باشد. اگر در این مورد با تضاد مواجه شدید پیراهن انتخابی شما کیفیت مناسبی ندارد و طراح آن ایده درستی از چیزی که طراحی کرده نداشته است.

15- فرم یقه پیراهن

پیراهن مردانه باکیفیت و سطح بالا در قسمت زیر یقه، فضایی دارد که می‌توان آهار و استند یقه را در آن قرار داد همچنین ممکن است آهار یقه به آن متصل و دوخته شده باشد.

16- دکمه بالای سرآستین

اگر به آستین‌های پیراهن خود دقت کنید می‌بینید که در قسمت بالای سرآستین‌ها شکافی وجود دارد و حتی وقتی دکمه سرآستین بسته می‌شود این شکاف باز می‌ماند. پیراهن‌های رسمی شیک و باکیفیت در این قسمت هم دارای دکمه هستند و با بستن این دکمه، شکاف بالای سرآستین نیز بسته می‌شود. به این دکمه به خصوص، دکمه گانتلت گفته می‌شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Real Men Real Style
مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.