دنیای پوشیدنی و مد و فشن

آروماتراپی چیست و چه مزایای دارد؟

با مزایای عطر درمانی آشنا شوید

رایحه درمانی یا عطر درمانی از جمله درمان‌هایی بسیار پرطرفدار این روزهاست. بوی خوش همیشه باعث آرامش ذهن و روح می‌شود. برای همین صنعت عطرسازی تاکنون بسیار موفق بوده است. اما بوی خوش تنها به این صنعت منتهی نمی‌شود، بلکه این‌روزها شاهد آن هستیم که کمپانی‌های مختلف برای جلب رضایت مردم و فروش بیشتر در محصولات آرایشی و بهداشتی خود از مواد معطر استفاده می‌کنند. همچنین رایحه خوش و مطبوع یادآور روزها و خاطرات خوش زندگیمان هستند. همه‌ی این‌ها دلایلی برای موثر بودن عطر درمانی و همچنین محبوبیت بسیار بالای آن در میان مردم می‌باشد. در هنگام استرس و خستگی بیش از حد، رفتن به حمامی که با روغن استخودوس معطر شده باشد تمامی خستگی روزمان را از بین خواهد برد. استفاده از روغن‌ها و شمع‌های معطر، گل‌ها و اسانس‌های عطری نه تنها حس بسیار خوبی را در ما بوجود می‌آورد بلکه از نظر فیزیکی و روحی هم تاثیر بسیار زیادی روی ما خواهند گذاشت.

آروماتراپی یا عطر درمانی چیست؟

آروماتراپی یا همان عطر درمانی یکی از راه‌های بسیار موثر و پرطرفدار و همچنین تکمیلی در زمینه‌ی کاهش استرس و افزایش سلامت و بهبود کیفیت آن است که انجام آن توسط خود شما صورت می‌گیرد. Amy Galper، بنیان‌گزار موسسه‌ی تحقیقاتی آروماتیک می‌گوید: تمرین و تمرکز در هنگام استفاده از روغن‌های درمانی از اهمیت بسیار زیادی در زمینه‌ی درمان و تغییر تعادل و ثبات آن هم از نظر روحی و هم از نظر ذهنی و بدنی دارد.

اثر آروماتراپی به چه صورت است؟

طبق گفته‌های گالپر، مولکول‌های روغن‌های معطر از طریق استنشاق به بدن شما راه ‌پیدا کرده و هنگامی که از این نوع روغن‌ها روی سطح بدن خود استفاده می‌کنید، جذب پوستتان خواهد شد. این روزها روغن‌ها و محصولات عطری حتی در محصولات مراقبت پوستی شما نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وقتی که ما هوای حاوی این عطر را تنفس می‌کنیم، این مولکول‌های عطری از دو روش کاملا متفاوت وارد بدن ما می‌شوند. اولین راه برای وارد شدن آن‌ها از طریق شش و جذب در خون است. هنگامی که ما اکسیژن حاوی این مولکول‌ها را تنفس می‌کنیم، ذرات معطر وارد شش‌هایمان شده و سپس جذب خون خواهند شد. راه دوم برای تاثیر مولکول‌های عطری این است که آن‌ها پالس‌های الکتریکی را از خود آزاد می‌کنند و از این طریق وارد حباب‌های عصبی – بویایی شده و در نهایت به سیستم لیمبیک یا همان ساختار عمیق مغزمان که تمامی حرکات ما را کنترل می‌کند، متصل می‌شوند. این بخش از بدن پاسخ‌های عاطفی ما را به ضربان قلب، دمای بدن، سیستم اعصاب و گوارش تبدیل خواهد کرد از این رو هنگام استشمام بوی خوش، از نظر فیزیکی و ذهنی و همچنین روحی در حالت تعادل قرار می‌گیریم.

حال ممکن است بپرسید عطر درمانی علاوه بر این‌که حس بسیار خوبی به ما منتقل می‌کند، آیا برای سلامت ما نیز مفید بوده و مزایای واقعی نیز در پی خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال با کارشناسان این زمینه صحبت کرده و حتی نکات کاربردی نیز از جانب آن‌ها دریافت کرده‌ایم که در ادامه‌ این مقاله به بیان آ‌ها خواهیم پرداخت که مطمئنا به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

روغن نعنا

اگر از سردرد رنج می‌برید توصیه می‌کنیم از روغن نعنا برای کاهش درد و آرام کردن سرتان استفاده کنید. اگرچه تحقیقات در این زمینه هنوز بسیار کم و محدود است اما آزمایشات کنترل شده و همچنین متفاوتی در این زمینه صورت گرفته شده که نتایج آن‌ها به ما نشان می‌دهد روغن نعنا در کاهش سردرد به شما کمک بسیاری خواهد کرد. دکتر Joe Feuerstein فیزیک‌دان و دستیار پرفسور کلینیک پزشکی در دانشگاه کلمبیا می‌گوید: نعنا ترکیبات شیمیایی‌ای دارد که به طور مستقیم در کانال‌های کلسیم موجود در عضله کار کرده و آن‌ها را آرام می‌کند.

تحقیقات سال 2014 که در دانشگاه Keimyung و کالج Daeduk در کره انجام شده نشان می‌دهد که استفاده از روغن نعنا همچنین باعث افزایش رشد مو خواهد شد.

بالم یا کرم لیمو

Feuerstein می‌گوید تا به حال ثابت شده است که بالم لیمو به کاهش هیجانات منفی در افراد کمک بسیار زیادی می‌کند. همچنین این بالم به خاطر داشتن پیوندهای شیمیایی خاص در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر تاثیر به‌سزایی خواهد داشت. استفاده از بالم لیمو سیستم عصبی‌تان را بسیار آرام خواهید کرد. تحقیقات دیگری نیز وجود دارد که بر اساس نتایج آن گفته می‌شود ترکیب بالم لیمو با سایر گیاهان می‌تواند باعث از بین رفتن و کاهش بیماری‌هایی نظیر بی‌خوابی و اضطراب شود.

استخودوس یا همان لوندر

استخودوس از جمله گیاهانی است که تا به حال نام آن را بسیار شنیده‌ایم. از این گیاه در صنعت محصولات درمانی، کرم‌های مراقبتی، صنعت عطرسازی و حتی ساخت دمنوش‌های گیاهی نیز استفاده می‌شود. استخودوس برای بهبود دردهای مزمن، نظیر دردهای شدید و غیرقابل تحمل، افسردگی و جلوگیری از استرس، اضطراب و حتی افسردگی بعد از زایمان در بانوان استفاده می‌شود. یکی از تحقیقاتی که در سال 2005 در دانشگاه Wesleyan شده است نشان می‌دهد که استخودوس مانند یک داروی مسکن ملایم عمل کرده و برای داشتن خواب عمیق و با کیفیت به شما کمک خواهد کرد.

زنجبیل

زنجبیل نیز مانند تمامی روغن‌هایی که در بالا اشاره کردیم علاوه بر جنبه‌ی خوش‌بویی، دارای خواص درمانی است. روغن زنجبیل برای بهبود حالت تهوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین روغن پرتقال نیز برای کاهش و درمان درد در بیمارانی که به شکستگی عضو بدن دچار شده‌اند کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

علاوه‌بر تحقیقاتی که در زمینه‌ی تاثیر عطردرمانی انجام شده است، تحقیقات دیگری نیز وجود دارد که در سال 2000 و دیگری در سال 2012 توسط دکتر Edzard Ernst انجام شده است که هیچ مدرک متقاعد کننده‌ای در خصوص مزیت عطردرمانی در سلامت افراد پیدا نکرده است.

Galper می‌گوید: ممکن است نظرات افراد مختلف در خصوص تاثیرات آروماتراپی متفاوت به نظر برسد اما نمی‌توان به هیچ عنوان تاثیرات عطر و رایحه را در سلامتی‌مان نادیده بگیریم.

همچنین وی اضافه می‌کند، رایحه‌ها تاثیر مستقیمی در واکنش ما نسبت به استرس و اضطراب دارند. استرس باعث تغییرات هورمون در بدن ما خواهد شد اما بلافاصله بعد از استشمام یک بوی خوب، بدنمان تلاش می‌کند تا عملکرد خود را به حالت عادی برگرداند و عضلات و سیستم عصبی را تا حد بسیار زیادی آرام خواهد کرد. پس اگر عطر خاصی باعث ایجاد حس آرامش در شما می‌شود، حتما از آن استفاده کنید و از مزایایی که روی سلامت شما بعد از یک روز پر استرس خواهد گذاشت، نهایت لذت را ببرید!

منبع STYLECASTER
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.