دنیای پوشیدنی و مد و فشن

کانسیلر آرایشی چیست؟ آیا از کانسیلر درست استفاده می‌کنید؟

اگر با اصطلاحات مربوط به آرایش و زیبایی آشنایی داشته باشید حتما نام کانسیلر آرایشی را شنیده اید. آرایشگران حرفه‌ای و افرادی که به آرایش کامل علاقه دارند کانسیلر را جزئی جدایی ناپذیر از لوازم آرایشی مورد نیاز خود می‌دانند. اما کانسیلر دقیقا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ آیا شما هم به کانسیلر آرایشی نیاز دارید و باید آن را تهیه کنید؟ انواع مختلف کانسیلر چیست و چطور باید از آن‌ها استفاده کرد؟ چه اشتباهاتی را نباید در کاربرد کانسیلر مرتکب شویم؟ در این مقاله از بپوش‌رو کانسیلر آرایشی را معرفی خواهیم کرد و همه نکاتی را که باید درباره استفاده از آن بدانید برای شما بیان خواهیم نمود.

کانسیلر چیست؟

کانسیلر نوعی ماده آرایشی شبیه به کرم پودر با غلظت و پوشانندگی بالاتر است که کاربردهای مختلفی دارد. کانسیلر همان طور که از نامش یعنی Concealer پیداست برای پوشش دادن و مخفی کردن طراحی شده است یعنی اگر لکه، تیرگی، جای جوش و زخمی روی صورت وجود داشته باشد که با کرم پودر معمولی پوشانده نشود باید از کانسیلر استفاده کنید تا پوستی یکدست و بدون ایراد داشته باشید. کانسیلرها به طور کلی به دو دسته رنگ پوست و رنگی تقسیم می‌شوند که هر یک برای موارد متفاوتی کاربرد دارند و در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت تا شما را با این ابزار آرایشی بیشتر آشنا کنیم.

این که شما به کانسیلر نیاز دارید یا خیر کاملا به خودتان بستگی دارد. اگر زیر چشمان شما دچار تیرگی است یا جوش، لک و جای زخمی روی صورت خود دارید که نمی‌خواهید دیده شود استفاده از کانسیلر تنها راه است. اما اگر مشکل خاصی روی پوست خود ندارید و صرفا دوست دارید آرایشی کامل و بی‌نقص داشته باشید در کنار سایر لوازم آرایشی خود می‌توانید از کانسیلر هم استفاده کنید و جوان و شاداب به نظر برسید. در هر صورت اگر آرایش کامل گزینه دلخواه شما نیست و به استفاده از کرم پودر و چیزهای پوشاننده علاقه‌ای ندارید استفاده از کانسیلر آرایشی هم ضرورتی نخواهد داشت.

انواع کانسیلر

کانسیلرها انواع مختلفی دارند و از نظر بافت، غلظت و روش استفاده به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

کانسیلر آرایشی چیست؟ آیا از کانسیلر درست استفاده می‌کنید؟

کانسیلر کرمی: برای افرادی که پوست خشک دارند کانسیلر کرمی بهترین گزینه است، این نوع کانسیلر پوشش بالایی دارد و با کمک آن می‌توان جوش‌ها، قرمزی‌های صورت و تیرگی زیر چشم را محو کرد. این کانسیلرها معمولا به صورت پن یا کرم‌های غلیظ و فشرده موجود هستند که با برس مخصوص کانسیلر می‌توانید آن‌ها را در آرایش خود به کار ببرید.

کانسیلر استیکی: کانسیلر استیکی نیز مانند کانسیلر کرمی، غلظت و پوشش دهی بالایی دارد و می‌توان آن را برای پوشش دادن تیرگی زیر چشم و یا قسمت‌های نسبتا بزرگی که دچار لک و قرمزی شده‌اند به کار برد. کانسیلر استیکی همان طور که از نامش پیداست شکل استیکی دارد و پیچی است در نتیجه آن را مستقیما می‌توان روی پوست استفاده و با اسفنج محو کرد.

کانسیلر مایع: کانسیلر مایع نسبت به کانسیلر کرمی و استیکی، رقیق‌تر است و پوشش دهی متوسطی دارد. این نوع کانسیلر برای زمانی که می‌خواهید آرایش سبکی داشته باشید و یا جوش‌های کمرنگ و تیرگی مختصر یا کک و مک را بپوشانید بهترین انتخاب است. برای کسانی که پوست چرب و حساس دارند استفاده از این نوع کانسیلر آرایشی مناسب‌تر است چون باعث بسته شدن روزنه‌های پوستی نمی‌شود. این نوع کانسیلر را می‌توانید با برس یا اسفنج به کار برده و روی پوست محو کنید.

کانسیلر مدادی: اگر نقطه‌های کوچکی مثل جوش یا جای جوش و لک روی پوست خود دارید کانسیلر مدادی بهترین انتخاب برای پوشش دادن آن‌ها است چون این نوع کانسیلر پوشانندگی خوبی دارد و ماده رنگی را با غلظت و تمرکز بالاتری روی نقاط کوچک پوشش می‌دهد. کانسیلرهای مدادی حالتی نیمه مات به پوست می‌دهند و برای کانتور کردن نیز مناسب هستند به شرطی که از اسفنج مناسب برای استفاده از آن کمک بگیرید و مرزهای آن را کاملا محو کنید.

 

کانسیلرهای رنگی یا تصحیح کننده

در کنار کانسیلرهای رنگ پوست، کانسیلرهایی هم وجود دارند که در رنگ‌های متنوعی تهیه می‌شوند و به آن‌ها تصحیح کننده رنگ گفته می‌شود. اگر این کانسیلرها را در فروشگاه‌ها دیده باشید و با عملکرد آن‌ها آشنایی نداشته باشید ممکن است آن را با سایه چشم یا چیزهای دیگری اشتباه بگیرید. اما کانسیلرهای رنگی برای آرایش رنگی طراحی نشده‌اند (اگرچه استفاده از آن‌ها برای این منظور نیز مانعی ندارد) بلکه این کانسیلرها وظیفه تصحیح رنگ را بر عهده دارند.

اگر لکه‌ها یا عیوب پوستی خاصی روی صورت شما وجود دارد که رنگ آن با بقیه قسمت‌های پوست متفاوت است یک کانسیلر رنگ پوست نمی‌تواند آن را به طور کامل پوشش دهد و حتی ممکن است این تفاوت رنگی را بیشتر هم نشان بدهد. برای این منظور شما باید رنگ اضافی را که روی پوست وجود دارد خنثی کنید و سپس از یک کانسیلر رنگ پوست برای یکدست کردن پوست خود کمک بگیرید. اگر با علم رنگ آشنایی داشته باشید می‌دانید که هر رنگی یک رنگ مکمل دارد و اگر با این رنگ مکمل ترکیب شود خنثی خواهد شد. در مورد عیوب پوستی هم باید به همین روش عمل کنید، در ادامه به شما خواهیم گفت که هر رنگ از تصحیح کننده‌های رنگ برای چه منظوری کاربرد دارند:

هلویی، نارنجی یا صورتی: این خانواده رنگی برای خنثی کردن تیرگی‌ها و کبودی‌های زیر چشم یا قسمت‌های دیگر مناسب هستند. اگر زیر چشمان شما به بنفش یا آبی متمایل است این نوع از کانسیلرها را برای خنثی کردن آن به کار ببرید، رنگ صورتی و هلویی برای پوست‌های روشن و رنگ نارنجی برای پوست تیره توصیه می‌شود.

سبز: همان طور که می‌دانید رنگ سبز مکمل رنگ قرمز است پس اگر قرمزی مثل جوش و التهاب روی پوست شما وجود دارد با کمک کانسیلر آرایشی به رنگ سبز نعنایی می‌توانید آن را خنثی کنید.

زرد: اگر کبودی یا لکه‌های بنفش روی پوست شما دیده می‌شود با کمک رنگ مکمل آن یعنی زرد، می‌توانید این لکه‌ها را محو کنید. حتی اگر پوست شما ته رنگی قرمزی دارد می‌توانید با کانسیلر زرد جلوه بهتری به پوست خود بدهید.

یاسی: از این رنگ زیبا در کانسیلرها می‌توان برای پوشش دادن برآمدگی‌ها و پف زیر چشم یا قسمت‌های دیگر صورت می‌توان استفاده کرد.

روش صحیح استفاده از کانسیلر

حال که کانسیلر آرایشی و انواع مختلف آن را شناختید و دانستید که کدام نوع آن برای پوست شما مناسب‌تر است باید روش استفاده از آن را نیز فرا بگیرید. همان طور که گفتیم کانسیلرها کاربردهای مختلفی دارند و شما باید برای هر منظور، به روش متفاوتی از آن‌ها استفاده کنید. کاربردهای اصلی کانسیلر آرایشی را می‌توان در چهار مورد زیر خلاصه کرد که برای هر کدام، روش زیر را توصیه می‌کنیم.

پوشش دادن تیرگی زیر چشم: اگر تیرگی زیر چشم شما در حدی است که با کانسیلر رنگ پوست قابل پوشش دهی است نیازی به استفاده از تصحیح کننده رنگ نخواهید داشت و با یک کانسیلر ساده که پوشش دهی خوبی دارد و کمی روشن‌تر از طیف رنگ پوست شما است مشکل به خوبی برطرف خواهد شد. اما اگر یک کانسیلر ساده جوابگوی نیاز شما نیست بهتر است از کانسیلر رنگی (همان طور که در قسمت قبل بیان شد در رنگ نارنجی، هلویی یا صورتی) استفاده کنید و آن را با انگشت سبابه خود زیر چشم بزنید و با اسفنج محو کنید تا کبودی‌ها و تیرگی ها خنثی شوند.

فقط محدود به تیرگی زیر چشم نباشید و کانسیلر را به شکل یک مثلث زیر چشم بکشید طوری که بخشی از گونه را نیز بپوشاند و حالت یکدست‌تری به پوست بدهد. سپس یک کانسیلر کرمی همرنگ پوست خود بردارید و با اسفنج همه قسمت‌ها را پوشش دهید تا پوست شما یکدست به نظر برسد. برای تثبیت کانسیلر ابتدا به سمت بالا نگاه کنید تا چروک‌های زیر چشم باز شود سپس پودر تثبیت کننده را زیر چشم‌ها بزنید.

پوشش دادن قرمزی اطراف بینی: به دلایل مختلفی ممکن است اطراف بینی یا روی گونه‌ها قرمز به نظر برسند. در این شرایط اگر قرمزی در حد زیادی باشد شما به تصحیح کننده رنگ نیاز خواهید داشت. رنگ سبز را که متضاد قرمزی پوست است روی محل مورد نظر بزنید و کاملا محو کنید. سپس سراغ کانسیلری با پوشش دهی متوسط به بالا بروید. برای این قسمت از کانسیلری استفاده کنید که خاصیت جذب چربی دارد و چربی اضافی را که مشکل رایج در اطراف بینی است جذب می‌کند. استفاده از پودر تثبیت کننده را نیز در انتها فراموش نکنید.

پوشش دادن جوش: اگر جوش‌های بزرگ و قرمزی دارید که با کانسیلر ساده پوشش داده نمی‌شوند از تصحیح کننده به رنگ سبز نعنایی استفاده کنید و قرمزی‌ها را خنثی کنید، رنگ سبز را فقط روی قرمزی‌ها بزنید و وقتی که لبه‌ها را کاملا محو کردید کردید سراغ یک کانسیلر مدادی یا استیکی با پوشش بالا بروید و پوست را صاف و یکدست کنید. اگر کانسیلر شما حاوی مواد ضدجوش مثل اسید سالیسیلیک باشد علاوه بر پوشش دهی در درمان جوش‌ها نیز اثر مثبتی خواهد داشت. اگر جوش‌های شما برجسته به نظر می‌رسند می‌توانید از کانسیلری استفاده کنید که یک درجه از رنگ پوست شما روشن‌تر است. این کار باعث می‌شود برجستگی جوش‌ها کمتر به نظر برسد.

پوشش دادن لک‌های پوستی: اگر لکه ماه گرفتگی به رنگ بنفش روی صورت یا قسمت‌های دیگر بدن خود دارید می‌توانید با کانسیلر زرد آن را خنثی و کاملا محو کنید. سپس با کانسیلر استیکی یا کرمی که پوشش دهی کاملی دارد روی این قسمت را بپوشانید و در نهایت از پودر تثبیت کننده استفاده کنید. برای سایر لک‌ها نیز می‌توانید از کانسیلر آرایشی معمولی استفاده کنید اما میزان پوشش دهی آن را متناسب با شدت و بزرگی لکه انتخاب کنید.

پوشش دادن اسکارها و جای جوش: برای پوشش دادن اسکار و جای جوش ابتدا نوع آن را مشخص کنید، اگر جای زخم و جوش، مسطح به نظر می‌رسد از کانسیلری با فرمول غلیظ و پوشش دهی بالا استفاده کنید تا اثری از آن مشخص نباشد. اما اگر جای زخم و جوش به صورت برجسته است توصیه می‌کنیم از یک کانسیلر آرایشی سبک مثل نوع مایع استفاده کنید تا زخم پوشش داده شود و از چیزی که هست برجسته‌تر به نظر نرسد.

 

ابزار مناسب برای استفاده از کانسیلر آرایشی

زدن کانسیلر و محو کردن آن را با ابزارهای مختلفی می‌توان انجام داد از براش‌های مخصوص کانسیلر گرفته تا اسفنج آرایشی و حتی انگشت اما هر یک از این ابزارها برای قسمت‌های خاص و انواع خاصی از کانسیلر مناسب هستند. مثلا زدن کانسیلر زیر چشم را می‌توان با انگشت یا برس خودش کانسیلر انجام داد اما برای محو کردن آن بهتر است از اسفنج‌های آرایشی استفاده کنید. اسفنج‌های آرایشی مخصوص کانسیلر که کوچک‌تر از اسفنج‌های کرم پودر هستند این کار را با دقت بیشتری برای شما انجام می‌دهند فراموش نکنید که قبل از این کار اسفنج را خیس کنید تا مقدار کمتری از کانسیلر را به خود جذب کرده و سطحی یکدست و طبیعی به وجود آورد.

برای محو کردن کانسیلر در دیگر قسمت‌ها هم می‌توان از اسفنج استفاده کرد اما برای قسمت‌هایی که به دقت بیشتری نیاز دارند بهتر است سراغ براش‌های آرایشی بروید. براش‌های آرایشی مخصوص کانسیلر را حداقل در دو اندازه کوچک و متوسط تهیه کنید. نوع کوچک برای قسمت‌های ظریف‌تر مثل اطراف بینی و نوع متوسط برای صورت و اطراف ابرو و … کاربرد دارد. این نکته کلی را هم به خاطر داشته باشید که نوع غلیظ‌تر کانسیلر با اسفنج آرایشی و نوع رقیق آن با براش هماهنگی بیشتری خواهد داشت. پس در مجموع یک اسفنج آرایشی و دو براش (در کنار انگشتان دست!) تنها ابزارهایی هستند که برای استفاده از کانسیلر آرایشی به آن‌ها نیاز دارید.

نکات و ترفندهای مربوط به کانسیلر

کاربردهای کانسیلر آرایشی تنها محدود به مواردی که بیان شد نیست و از این وسیله می‌توان به روش‌های دیگری هم استفاده کرد که در ادامه چند مورد از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

از کانسیلر به عنوان پایه سایه چشم استفاده کنید: کانسیلر آرایشی را می‌توان به عنوان پایه سایه زدن هم به کار برد. اگر قبل از سایه زدن مقداری کانسیلر به زیر ابرو و بالای پلک بزنید و محو کنید زمینه‌ای صاف و یکدست به وجود می‌آید که سایه در آن جلوه بهتری خواهد داشت و ماندگاری آرایش چشم شما نیز بیشتر خواهد شد. از کانسیلر مدادی که کمی روشن‌تر از پوست است نیز می‌توان برای ایجاد جلوه بیشتر در چشم‌ها استفاده کرد، این نوع کانسیلر را زیر ابروها و گوشه داخلی چشم بکشید تا چشم‌ها کمتر خسته به نظر برسند.

با کمک کانسیلر خط چشم زیباتری بکشید: کشیدن خط چشم مایع کار ساده‌ای نیست و همیشه ممکن است خطوط یکدست و متقارن نباشند. در این شرایط می‌توان با مقدار کمی کانسیلر، ناصافی‌ها و عدم تقارن را پوشش داد و خط چشمی تیر، حرفه‌ای و یکدست به وجود آورد.

با کانسیلر لب‌ها را زیباتر آرایش کنید: برای این که رژ لب شما جلوه زیباتری داشته باشد دور آن را با یک لایه کانسیلر دورگیری کنید. برای پرتر نشان دادن لب‌ها هم می‌توانید از کانسیلر استفاده کنید، برای این کار وسط لب‌ها کمی کانسیلر بمالید و آن را محو کنید سپس رژ لب بزنید. اگر می‌خواهید رژ لبی روشن‌تر از رنگ طبیعی لب‌های خود بزنید روی لب‌ها کمی کانسیلر بمالید سپس رژ لب بزنید تا رنگ طبیعی خود را نشان دهد.

با کانسیلر به ابروهای خود جلوه بهتری بدهید: با کانسیلر زدن دور ابروها می‌توان جلوه زیباتری به آن‌ها داد. کانسیلر مدادی را بردارید و زیر و بالای ابروها بکشید و با اسفنج محو کنید. با این کار ابروها پرتر و تیره‌تر به نظر خواهند رسید و ناصافی و نامرتبی آن‌ها به چشم نخواهد آمد.

پس از کانسیلر زدن، آن را با دستمال کاغذی پاک کنید: یکی از مشکلات رایج در مورد کانسیلر آرایشی چروک شدن آن به خصوص در قسمت زیر چشم است که بر اثر وجود کانسیلر اضافی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این وضعیت، پس از زدن کانسیلر اضافات آن را به آرامی با یک لایه دستمال کاغذی از زیر چشم پاک کنید سپس به محو کردن ادامه دهید.

از کانسیلر برای کانتور کردن بهره ببرید: شما می‌توانید با استفاده از کانسیلری که دو درجه تیره‌تر از پوستتان است یک کانتور ساده و سریع انجام دهید. قسمت‌هایی مثل زیر گونه، اطراف پیشانی و چانه را که می‌خواهید گود به نظر برسند با یک کانسیلر استیکی تیره بپوشانید و محو کنید سپس با یک کانسیلر روشن‌تر از پوستتان روی برجستگی‌هایی مثل نوک بینی، گونه‌ها و … تاکید کنید. محو کردن کامل این قسمت‌ها را فراموش نکنید.

کانسیلر آرایشی چیست؟ آیا از کانسیلر درست استفاده می‌کنید؟

با کانسیلر، مرطوب کننده رنگی بسازید: کانسیلر آرایشی را می‌توان برای ساختن مرطوب کننده رنگی نیز به کار برد. مقدار کمی از کانسیلر مایع یا کرمی را با کمی مرطوب کننده مخلوط کنید و از آن برای آرایش روزمره و یکدست کردن پوست استفاده کنید.

کانسیلر آرایشی چیست؟ آیا از کانسیلر درست استفاده می‌کنید؟

خودتان کانسیلر بسازید: اگر کانسیلر شما تمام شده است نگران نباشید، فقط کافی است مقداری از کرم پودر مایع خود را بردارید و روی ناحیه مورد نظر (معمولا جوش و لک) بزنید. چند دقیقه صبر کنید تا کرم پودر خشک شود سپس با اسفنج یا برس آن را محو کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از کانسیلر آرایشی

اگرچه کانسیلر آرایشی جزو پرکاربردترین و پرفروش‌ترین ابزارهای آرایشی است اما بسیاری افراد روش صحیح استفاده از آن را نمی‌دانند. در ادامه نمونه‌هایی از رایج‌ترین اشتباهات در مورد استفاده از کانسیلر را بیان خواهیم کرد تا با پرهیز از آن‌ها آرایشی کامل و بی‌نقص داشته باشید.

آماده نکردن ناحیه مورد نظر: اولین مرحله برای هر آرایشی، آماده کردن پوست است و استفاده از کانسیلر هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر قرار است زیر چشمانتان کانسیلر بزنید حتما نیم ساعت قبل از کرم مرطوب کننده دور چشم استفاده کنید. اگر جوش‌هایی که می‌خواهید با کانسیلر بپوشانید پوسته پوسته هستند مرطوب کننده قوی و لایه برداری را فراموش نکنید تا زمینه‌ای یکدست و صاف برای کانسیلر زدن مهیا باشد و کانسیلر شما چروک و خشک نشود. این نکته را هم فراموش نکنید که آرایش باید روی پوست تمیز انجام شود.

انتخاب رنگی که برای شما روشن است: یک اشتباه رایج در استفاده از کانسیلر توجه نکردن به رنگ آن است. رنگ کانسیلر باید دقیقا با رنگ پوست شما یکسان باشد (به جز تصحیح کننده‌ها و مواردی که می‌توان از کانسیلر کمی روشن‌تر استفاده کرد). اگر پیدا کردن کانسیلر همرنگ پوست شما برای شما ممکن نیست می‌توانید از ترکیب دو یا سه رنگ استفاده کنید.

انتخاب رنگ یکسان برای زیر چشم و سایر قسمت‌ها: رنگ کانسیلر مناسب، بسته به محلی که مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. کانسیلری که زیر چشم یا روی جوش‌های برجسته استفاده می‌شود می‌تواند روشن‌تر باشد اما در بقیه موارد شما به کانسیلر همرنگ پوست خود نیاز خواهید داشت.

استفاده از فقط یک نوع کانسیلر: یک نوع کانسیلر برای همه نیازهای شما پاسخگو نیست مثلا کانسیلر مدادی فقط برای جوش‌های کوچک یا آرایش زیر ابرو قابل استفاده است و برای زیر چشم و قسمت‌های بزرگ‌تر نمی‌توان از آن استفاده کرد پس شما باید بسته به نیاز و شرایط پوست خود، دو تا چند عدد کانسیلر در اختیار داشته باشید.

کانسیلر زدن در زمان نامناسب: مهم‌ترین اشتباه رایج در استفاده از کانسیلر رعایت نکردن ترتیب استفاده از آن در میان سایر لوازم آرایشی است. کانسیلری که رنگ پوست است باید پس از کرم پودر زدن استفاده شود اما تصحیح کننده رنگ را باید قبل از کرم پودر زدن استفاده کنید.

زدن کانسیلر فقط با استفاده از انگشت: همان طور که گفتیم استفاده از کانسیلر در دو مرحله انجام می‌شود؛ زدن کانسیلر و محو کردن آن. در مرحله اول می‌توان از انگشت استفاده کرد اما برای محو کردن آن به خصوص زیر چشم، انگشت‌ها ابزار مناسبی نیستند. دقت داشته باشید که کانسیلر نباید روی پوست مالیده شود بلکه شما باید آن را نقطه نقطه در محل مورد نظر قرار داده و سپس با براش یا اسفنج محو کنید.

زدن لایه ضخیم کانسیلر: راز داشتن آرایشی زیبا با کانسیلر استفاده از آن در مقادیر کم است. این که بخواهید مقدار زیادی کانسیلر را روی پوست بزنید تا پوشش کافی به دست آورید کار درستی نیست و ماندگاری آرایش را به شدت کاهش می‌دهد. سعی کنید از کانسیلری استفاده کنید که پوشش کافی برای شما دارد و در صورت امکان آن را در دو لایه روی هم استفاده کنید.

محو نکردن کانسیلر: محو کردن کانسیلر یکی از مهم‌ترین مراحل آرایش است. کانسیلری که روی پوست می‌زنید حتما باید به طور کامل محو شده و روی پوست جذب شود و هیچ مرزی از آن مشخص نباشد. پس عجول نباشید و زمان لازم برای محو کردن کانسیلر را در نظر بگیرید. ابزار مناسب را نیز برای محو کردن فراموش نکنید.

تثبیت نکردن کانسیلر: یک اشتباه رایج دیگر در استفاده از کانسیلر آرایشی که بسیاری از خانم‌ها مرتکب می‌شوند تثبیت نکردن آن است. پس از این که محو کردن کانسیلر به پایان رسید باید با یک پودر یا اسپری تثبیت کننده، آن را تثبیت کنید. این کار از چروک شدن و براق شدن و پاک شدن کانسیلر جلوگیری می‌کند و جلوه و ماندگاری بهتری به آرایش می‌دهد. اگر پوست چرب دارید پودر تثبیت کننده (بیرنگ یا همرنگ پوست) به کار ببرید اما اگر پوست شما خشک است اسپری گزینه مناسب‌تری است.

توجه نکردن به تاریخ مصرف کانسیلر آرایشی: کانسیلر نیز مانند هر ماده آرایشی دیگری، تاریخ انقضا دارد که روی بسته آن درج می‌شود. این تاریخ از زمان باز شدن درب محصول محاسبه می‌شود اما در کنار آن باید به تاریخ مصرف قفسه‌ای کانسیلر هم توجه کنید. دقت داشته باشید که کانسیلر با پوست و اطراف چشم شما تماس کامل دارد پس هرگز از کانسیلرهای تاریخ مصرف گذشته، دست دوم و غیراستاندارد استفاده نکنید.

منبع Cosmopolitan
مطالب مرتبط
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.