درمورد ترنچ کت

ترنچ کت

استفاده از ترنچ کت به سال‌های بسیار طولانی بازمی‌گردد. اگر برایتان سؤال ایجاد شده که چرا نام این کت‌ها را ترنچ گذاشته‌اند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ترنچ معنای سنگر را می‌دهد. از آنجایی که این کت‌های گرم می‌توانند مانند سنگر از بدن در برابر باران و سرما محافظت کنند، نام آنها را ترنچ کت گذاشتند. در دهه ۱۸۲۰ این کت از مردم در برابر باران‌های شدید اسکاتلند محافظت می‌کرد. بعد از آن استفاده از این کت در جنگ جهانی اول صورت گرفت و بعدها نیز در هالیوود استفاده‌های بسیار گسترده‌ای از کت‌های ترنچ شد. اگر به داستان نام‌گذاری این کت و استفاده از آن علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

تاریخچه کت ترنچ

این کت توسط سربازان در سنگرهای گل‌آلود در جنگ جهانی اول پوشیده می‌شد. این استفاده برای این لباس، نام و جذابیت ناهمواری را به وجود آورد. کت ترنچ تکامل یافته کت‌های ضدآب در دهه ۱۸۲۰ است. بعد از تکامل یافتن این کت، افرادی که در درجه افسری یا بالاتر بودند از آن در جنگ جهانی استفاده می‌کردند. در آن زمان، این کت را به افراد خاصی اختصاص می‌دادند.

استفاده از این کت، می‌توانست تمایز اجتماعی را در طبقات مختلف به نمایش بگذارد. در دهه ۱۸۲۰ این لباس‌های ضدباران از پنبه لاستیکی ساخته شده بودند. مردانی که روزهای خود را به ماهیگیری، سوارکاری و یا کارهای خارج از منزل می‌گذراندند از کت ترنچ استفاده می‌کردند. در آن زمان، افراد متفاوت برای خدمت سربازی نیز این کت را به کار می‌بردند.

درمورد ترنچ کت

با پیشرفت تکنولوژی، پارچه به کار رفته در این کت‌ها نیز پیشرفته‌تر شدند. پارچه‌ها نسبت به قبل تنفس‌پذیرتر شده بودند! افرادی که این کت‌ها را می‌پوشیدند کمتر عرق می‌کردند. همچنین این کت می‌توانست آب را بهتر دفع کند. در سال ۱۸۵۳، یک خیاط جنتلمن مایفر به نام جان امری یک کت بارانی بهبود یافته را طراحی و تولید کرد که نام شرکت خود Aquascutum (از لاتین به معنی “آب” و “سپر”) را بر آن گذاشت.

درمورد ترنچ کت

توماس باربری فردی بود که در سال ۱۹۵۶ شرکتی به نام خود را تأسیس کرد. این فرد به تولید پارچه می‌پرداخت. در سال ۱۸۷۹ توانست پارچه گاباردین باربری را تولید کند. او توانست رشته‌های تکی الیاف پنبه و پشم را ضد آب کند. سپس آن را به پارچه‌ای تبدیل کرد که به ضدآب‌ترین پارچه در تمام منسوجات تبدیل شد. این پارچه قابل تنفس‌ترین پارچه‌ای بود که در میان بسیاری از آقایان مانند هوانوردان، کاوشگران و دیگر افراد ماجراجو محبوبیت بسیاری پیدا کرد. آنها ترجیح می‌دادند همواره بیرون از منازل از کت ترنچ استفاده کنند.

درمورد ترنچ کت

از آن‌جایی که هر دو این شرکت‌ها کت ترنچ را محبوب کردند، توانستند از اعتبار بالایی در آن زمان برخوردار شوند. اما محبوبیتی که آنها برای این کت ایجاد کرده‌اند، آن‌قدر پایدار و پر اعتبار بود که تا هم اکنون ادامه یافت و همین الان نیز برندهای متفاوت، کت ترنچ را در انواع مختلف و در کیفیت بسیار بالا تولید می‌کنند. شرکتی که کت ترنچ را تولید کرده بود، آن را برای استفاده‌های نظامی تطبیق داد. در واقع توانست تغییراتی روی این کتاب به وجود بیاورد تا بتواند نیاز افراد را تا حد زیادی برطرف کند.

درمورد ترنچ کتدر آن زمان، کت‌های ترنچ مقاومت بسیار بالایی داشتند و اغلب افراد مرفه ترجیح می‌دادند از آنها استفاده کنند. طبقات پایین اجتماع نمی‌توانستند کت‌های ترنچ را با کیفیت بسیار بالا خریداری کنند. بعد از آن، خرده فروش‌ها تصمیم گرفتند که این کت‌ها را با کیفیت بسیار پایین برای طبقات پایین جامعه تولید کنند. کت‌های خرده فروشان قیمت بسیار پایینی داشت و تمام اقشار جامعه می‌توانستند آنها را تهیه کنند.

 

درمورد ترنچ کت

این کت آن‌قدر توسط نظامیان مورد استفاده قرار گرفت تا در طی جنگ به یک نماد تبدیل شد. احتمالاً هنگام مشاهده فیلم‌های سینمایی که با صحنه جنگ‌های جهانی ساخته شده است، متوجه پوشش سربازان شده‌اید. بسیاری از افسران و سربازان درجه بالا از کت‌های ترنچ گران‌قیمت در طول جنگ استفاده می‌کردند. سربازان خارجی و غیرنظامیان آن‌قدر از این کت استفاده کردند تا به جنبه میهن‌پرستانه آن بها دادند. در واقع استفاده از این کت به یک سبک خاص تبدیل شد.

اصطلاح ترنچ کت در ابتدا در یک مجله خیاطی آورده شد. از آن پس، این نام برای کت‌های سنگر رواج یافت. ترنچ کت جنگ جهانی اول از دو قسمت سر سینه تشکیل شده بود که به کمر بسته می‌شد و تا زیر زانو گشاد بود. کمربند آن به حلقه‌های D مانند به عنوان لوازم جانبی و قلاب مجهز شده بود. کلاهکی برای آن تعبیه شده بود که پشت آن قرار داشت و اجازه می‌داد آب از روی آن چکه کند. این طراحی منحصر به فرد موجب ضدآب شدن کت ترنچ شده بود. دریچه‌ای به نام دریچه طوفانی در این کت وجود داشت که در شانه‌ها، تهویه هوا را ایجاد می‌کرد و کمی تعریق را کاهش می‌داد.

درمورد ترنچ کت

جیب‌های کت ترنچ در آن زمان بسیار عمیق و بزرگ بودند. سر آستین‌ها به صورتی گشاد طراحی شده بود. اما می‌توانستند آنها را با استفاده از بندهای آستین، سفت کنند. دکمه‌هایی که روی گردن طراحی شده بودند می‌توانستند بدن را در برابر گازهای سمی در هنگام جنگ محافظت کنند. طراح این کت‌ها فکر همه جای کار را کرده بود. حتی آستری را برای این کت قرار داده بود تا سربازان بتوانند آستر را جابه‌جا کرده و به عنوان روکش یا رختخواب از آن استفاده کنند.

سردوشی‌هایی برای روی شانه کت ترنچ تعبیه شده بود که درجه‌های فرد استفاده کننده روی آن قرار می‌گرفت. به طور مثال افسرها رتبه و درجه خود را روی سرشانه‌های کت قرار می‌دادند. در طول جنگ این کت‌ها رنگ خاکی داشتند تا بتوانند بهترین استتار را برای سربازان ایجاد کنند.

درمورد ترنچ کت

اگرچه در طول جنگ جهانی دوم دوباره افسران از این کت‌ها استفاده کردند. اما در سال ۱۹۴۰ هنگامی که هالیوود استفاده از این کت را رمانتیک کرد، نظامیان آن را کنار گذاشتند. شاید مقداری سودآوری این کت در یک دوران کوتاه کاهش یافت. اما هالیوود کمک کرد تا این کت برای مصرف‌کنندگانی مانند روزنامه نگاران، گانگسترها، کارآگاهان، نگهبانان، جاسوس سرسخت و زن مهلک جاافتاده شود. در واقع هالیوود کمک کرد تا کت ترنچ به یک لباس شیک در کمد افراد متفاوت تبدیل شود. این کت در آن زمان می‌توانست استایل لاکچری را به وجود بیاورد. افرادی که به دنبال شیک پوشی بودند، از این کت استفاده می‌کردند.

درمورد ترنچ کت

کت ترنچ در برخی از نمادین‌ترین صحنه‌های تاریخ سینما پوشیده شده است؛ همفری بوگارت در کازابلانکا، آدری هپبورن در صبحانه در تیفانی، مارلین دیتریش در Affair خارجی، مریل استریپ در کرامر در مقابل کرامر. بعد از این صحنه‌های سینما کت ترنچ بیشتر از قبل مشهور شد. افراد جنتلمن ترجیح می‌دادند آن را حتماً در کمد خود داشته باشند تا با استفاده از آن نمادی از هوش بالای خود را به نمایش بگذارند.

ترنچ کت‌های امروز

درمورد ترنچ کت

امروزه، ترنچ کت توسط طراحانی مانند Martin Margiela، Rei Kawakubo و Jean-Paul Gaultier مورد بازبینی قرار گرفته و با به‌کارگیری مهارت و خلاقیت در انواع نوین و شیک‌تر طراحی شده است. البته ترنچ کت هنوز هم یک امضای ماندگار برای مخترع آن یعنی Burberry است. کت‌های ترنچ که امروزه در بازار موجود هستند، ممکن است جزئیات خود را نسبت به قبل از دست داده باشند یا طراحی‌های بسیار متفاوتی را از خود به نمایش بگذارند. اما در هر صورت آنها مفهوم کلاسیک خود را حفظ خواهند کرد و هم اکنون استایل‌های متفاوت برای ایجاد مفهوم کلاسیک در ظاهر خود، از کت ترنچ بهره می‌گیرند.

انواع کت ترنچ

درمورد ترنچ کت

کت‌های ترنچ به دو گروه مردانه و زنانه تقسیم بندی می‌شوند. در این میان، کت ترنچ اسپرت نیز وجود دارد که مردان و زنان هر دو گروه می‌توانند از آن استفاده کنند. در ادامه به معرفی کت‌های ترنچ مردانه و زنانه به صورت متمایز می‌پردازیم.

کت ترنچ مردانه

کت ترنچ مردانه با جنس‌های متفاوتی تولید می‌شود. این کت‌ها می‌توانند پشمی، چرمی، فاستونی، برزنتی و یا کتان باشند. کت‌های ترنچ مردانه اغلب قدی بلندتر از کت‌های معمولی دارند. برخی از آنها تا بالای زانو و برخی تا پایین زانو هستند. این کت‌ها از سرشانه افتاده‌تری نسبت به کت‌های معمولی و اندامی برخوردار هستند. همچنین نوع مشهور آنها کمی آزاد و راحت است.

درمورد ترنچ کت

اقایان می‌توانند در استایل‌های رسمی، کت ترنچ را روی کت و شلوار ساده به کار ببرند. همچنین در استایل‌های نیمه رسمی نیز می‌توانند در فصل زمستان و پاییز از پلیور و شلوار کتان زیر کت ترنچ استفاده کنند. کفش‌های متفاوتی برای آقایان همراه با کت ترنچ قابل استفاده است. اما ترجیحاً بهتر است آنها از نیم بوت‌های چرمی برای ست شدن با کت ترنچ بهره بگیرند. همچنین استفاده از کیف‌های دستی سامسونت یا کیف پول نیز برای آقایان همراه با کت ترنچ بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

درمورد ترنچ کت

کت‌های ترنچ مردانه با توجه به جنس‌های متفاوت در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. آقایان می‌توانند بسته به سلیقه، رنگ پوست و نوع استایل خود کت ترنچ متناسب را انتخاب کنند. کت ترنچ برای آقایان در انواع ضخیم و نیمه ضخیم برای فصل پاییز و زمستان طراحی و تولید می‌شود. از کت‌های نیمه ضخیم و بدون آستر در فصل پاییز و از کت‌های ضخیم و آستر دار در فصل زمستان استفاده می‌کنند.

به جرئت می‌توان گفت تمام کت‌های ترنچ مردانه دارای دکمه هستند. دکمه‌ها می‌توانند به صورت یک ردیفی یا دو ردیفی روی این کت‌ها قرار بگیرند. گاهی اوقات سرآستین کت ترنچ مردانه حاوی بند و سگک است. همچنین مانند کت‌های ترنچ قدیمی که در جنگ جهانی مورد استفاده قرار می‌گرفت مچ آستین آن‌ها تنگ‌تر می‌شود.

کت‌های ترنچ زنانه

کت ترنچ جین

همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم کت‌های ترنچ زنانه در جنس‌های متفاوت تولید می‌شوند. کت ترنچ جین می‌تواند در فصل پاییز و بهار مورد استفاده قرار بگیرد. این کت‌ها زنانه هستند و اغلب تا روی زانو یا بالاتر قرار می‌گیرند. کت ترنچ جین همراه با شلوار جین می‌تواند استایل زیبایی را برای بانوان به وجود بیاورد.

کت ترنچ چرمی

درمورد ترنچ کت

کت ترنچ زنانه بعدی کت ترنچ چرمی است. این کت‌ها ممکن است از چرم‌های طبیعی و پوست حیوانات یا چرم‌های مصنوعی تولید شده باشند. کت‌های ترنچ چرمی از گرمای بسیار زیادی برخوردار هستند و اغلب در فصل پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درمورد ترنچ کت

کت ترنچ چرمی زنانه ممکن است به رنگ مشکی، زرشکی، عسلی و یا قهوه‌ای موجود باشد. بانوان می‌توانند این کت‌ها را همراه با شلوارهای غواصی، ساپورت‌ها، شلوارهای پشمی و تنگ به کار ببرند. هنگام انتخاب کت ترنچ چرمی، بانوان باید به سایز و اندازه خود توجه کنند تا با استفاده از یک کت چرمی در اندازه درست بتوانند فرم طبیعی بدن خود را نمایان کنند. کت ترنچ چرمی از آنجایی که جنس مرغوبی نسبت به بقیه کت‌ها دارد، قیمت بالاتری را به خود اختصاص داده است.

کت ترنچ ساده

درمورد ترنچ کت

یکی از کت‌هایی که اغلب خانم‌ها در فصل پاییز و زمستان و گاهی اوقات بهار مورد استفاده قرار می‌دهند کت ترنچ ساده است. این کت‌ها گاهی اوقات بدون دکمه و یا با یک یا حداکثر دو عدد دکمه طراحی می‌شوند. کت‌های ترنچ ساده در اندازه‌های کوتاه و بلند موجود هستند.

درمورد ترنچ کتاین کت‌ها اغلب رنگ‌های ساده و خنثی مانند کرم، شیری، سفید یا مشکی دارند. کت ترنچ ساده همراه با شلوار جین تنگ و قد ۹۰ و یک کفش پاشنه بلند نوک تیز می‌تواند استایل جذابی را در فصول سرد سال به وجود بیاورد. کت ترنچ ساده از سرشانه و یا بند و دکمه در مچ آستین برخوردار نیست. این کت‌ها طراحی ساده‌ای دارند. ولی در عین ساده بودن، شیک و خوش برش هستند. اغلب کت‌های ترنچ ساده فرم اندام را زیبا خواهند کرد.

کت ترنچ پاییزی

درمورد ترنچ کت

کت ترنچ پاییزی که اغلب ما آن را با نام بارانی می‌شناسیم، در فصل پاییز استفاده بسیار گسترده دارد. حال که در حال توصیف این کت هستیم، ممکن است شما را به یاد بارانی‌های کرم رنگ بلند بیندازیم. این بارانی‌ها هیچ وقت از مد نمی‌افتند و همیشه از سال‌های گذشته تا به امروز قابل استفاده هستند. بارانی‌های پاییزی، ضد آب بوده و اغلب خیس نمی‌شوند.

علاوه بر کت ترنچ پاییزی زنانه، این کت برای آقایان نیز طراحی و تولید می‌شود. کت ترنچ پاییزی زنانه به رنگ‌های سفید، کرم، مشکی، رنگ‌های پاستلی و یا رنگ‌های تیره تولید می‌شود. همراه این بارانی‌ها می‌توانید از شلوارهای پارچه‌ای یا شلوار جین و ساق‌های پشمی استفاده کنید. استفاده از بوت‌ها یا نیم‌بوت‌های پاشنه بلند نوک تیز همراه با کت ترنچ پاییزی یا همان بارانی، استایل شما را بسیار زیبا و جذاب خواهد کرد.

 

درمورد ترنچ کت

سخن آخر

همان‌طور که از مطالعه این مقاله متوجه شده‌اید، کت ترنچ سابقه درخشانی دارد و استفاده از آن احساس نوستالژیک را در افراد متفاوت به وجود می‌آورد. می‌توانید از آن در قرارهای رمانتیک خود به یاد فیلم‌های قدیم هالیوودی استفاده کنید. کت ترنچ پاییزی توسط برندهای مشهور نیز هر ساله در ابتدای فصل‌های سرد در انواع متفاوت رونمایی می‌شود. بسته به سلیقه خود می‌توانید از این کت‌ها در فصول سرد سال استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.