راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که چرا تعریق صورت می‌گیرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بدن تعریق را ایجاد می‌کند تا دمای خود را خنک نگه دارد. همانطور که می‌دانید دمای ثابت بدن عدد خاصی است که گاهی اوقات بر اثر عوامل محیطی ممکن است بالاتر یا پایین‌تر از حالت معمول شود. برای آنکه بدن به دمای معمول خود دست پیدا کند عرق را به وجود می‌آورد. عرق، ذرات آبی است که روی سطح پوست قرار گرفته و بخار می‌شود. با بخار شدن خود، گرمای بدن را جذب کرده و خنکی را برای بدن به وجود می‌آورد. با این حال عده بسیاری از افراد تمایلی به تعریق در فصل تابستان یا روزهای گرم ندارند. این افراد ترجیح می‌دهند به جای آن که لکه عرق روی لباس آنها خودنمایی کند از محصولات بهداشتی مانند دئودورانت استفاده کرده تا تعریق برایشان صورت نگیرد. به طور کلی راه‌های متفاوتی برای جلوگیری از تعریق یا کاهش آن در روزهای گرم سال وجود دارد. اگر شما هم از تعریق زیاد ناراحت هستید پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

راه‌های کاهش تعریق

استفاده از ضد تعریق قبل از خواب

اگر در ارتباط با کارکرد ضد تعریق‌ها برایتان سؤال ایجاد شده باید بگوییم که آنها منافذ تعریق را می‌بندند تا عرق به سطح پوست نیاید. در واقع عملیات عرق کردن متوقف نمی‌شود و غده‌های عرق همچنان به تولید و ترشح آن می‌پردازند. اما ضد تعریق‌ها منافذ پوست را می‌بندند تا عرق به سطح پوست نفوذ نکند. برخی از افراد معتقدند که نباید از دئودورانت یا مواد ضد تعریق استفاده کرد. آنها فکر می‌کنند ضدتعریق‌ها عملیات تعریق را متوقف خواهند کرد. در حالی که این طرز فکر کاملاً اشتباه است. به طور کلی دئودورانت‌ها هدفشان جلوگیری از ایجاد بویی است که توسط باکتری‌ها هنگام تعریق به به وجود می‌آید. گاهی اوقات ضد تعریق‌ها حاوی دئودورانت نیز هستند.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

اکثر ضد تعریق‌هایی که برای جلوگیری از ایجاد بوی عرق از داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی تهیه می‌کنید حاوی نمک‌های فلزی هستند. این نمک‌ها کلرید آلومینیوم نام دارند. برای استفاده از ضد تعریق‌ها باید آنها را شب‌ها قبل از خواب به کار ببرید. همان‌طور که می‌دانید تعریق هنگام خواب به کمترین حالت ممکن صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که می‌گوییم باید ضد تعریق را قبل از خواب به کار ببرید؛ چرا که این ماده زمان کافی را برای بستن منافذ تعریق و جلوگیری از نفوذ آن به سطح پوست دارد. این کار چندین ساعت زمان می‌برد و ممکن است به صورت فوری انجام نشود. حتی برخی از ضد تعریق‌ها نیاز دارند که چند شب پشت سر هم استفاده شوند تا بتوانند اثرگذاری خود را برای از بین رفتن تعریق، روی پوست اعمال نمایند.

استفاده از پارچه‌های قابل تنفس

پارچه‌ها انواع متفاوتی دارند. افرادی که می‌خواهند تعریق آنها به اندازه کمی صورت بگیرد باید حتماً لباس‌هایی را انتخاب کنند که از پارچه‌های تنفس‌پذیر به دست آمده باشد. برخی از پارچه‌ها مانند نخ پنبه حاوی منافذی هستند که هوا به راحتی از آنها رفت و آمد می‌کند. این پارچه‌ها احتمال تعریق را کاهش می‌دهند. برعکس، اغلب پارچه‌هایی که از مواد پلاستیکی و یا الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند تعریق را افزایش می‌دهند. بهتر است در فصل تابستان از پارچه‌هایی مانند حریر، نخ خالص و یا نخ پنبه استفاده کنید. پارچه‌های قابل تنفس را برای بالاتنه و پایین تنه خود انتخاب کنید کنید تا خنکی را برای خود به وجود آورده و تعریق را کاهش دهید.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

انتخاب لباس رنگ روشن

لباس‌ها رنگ‌های متفاوتی دارند. بهتر است برای آنکه تعریق را کاهش دهید لباس‌های رنگ روشن را انتخاب کنید. لباس‌های رنگ روشن، نور و گرما را منعکس می‌کنند. یعنی اگر در فصل تابستان با یک پیراهن سفید یا لیمویی در مقابل نور خورشید قرار بگیرید گرمای خورشید را حس نخواهید کرد. به طور کلی استفاده از لباس‌های رنگ روشن به خنک شدن بدن و کاهش گرما و تعریق کمک بسیاری می‌کند. به همین دلیل اغلب استایل‌هایی که در روزهای گرم سال مشاهده می‌کنیم از رنگ‌های شاد و روشن تشکیل شده‌اند. بسیاری از افراد در فصل تابستان به علت تعریق ترجیح می‌دهند رنگ‌های تیره را استفاده کنند. این جمله تا حدی درست است! آنها رنگ تیره را به این دلیل انتخاب می‌کنند تا لکه‌های عرق خود را پنهان کنند.

حتماً می‌دانید که استفاده از لباس‌های رنگی‌رنگی و شاد، لکه‌های عرق را به شکل بدی به نمایش درمی‌آورد. برای حل این مشکل می‌توانید لباس‌های چندلایه را انتخاب کنید تا عرق به لایه بیرونی نفوذ نکند. در این صورت لکه عرق از بیرون قابل مشاهده نخواهد بود. همچنین می‌توانید از لباس‌هایی که در قسمت‌هایی مانند زیر بغل دارای رنگ تیره بوده اما به طور کلی از رنگ روشنی برخوردار است استفاده کنید. در این میان می‌توانیم به لباس‌های راه راه یا گل‌دار اشاره کنیم. جالب است بدانید که لباس‌های گشاد نیز لکه عرق را پنهان می‌کنند. اگر پیراهنی بپوشیم که آستین‌های تنگی دارد و قسمت زیر بغل آن کاملاً به دستان و ناحیه زیر بغل شما می‌چسبد حتماً لکه عرق، خود را نشان می‌دهد. اما لباس‌هایی که دارای آستین‌های گشاد و یا کیمانو هستند لکه عرق را پنهان خواهند کرد.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

از زاج استفاده کنید

برای کاهش تعریق، از بین رفتن بوی آن و جلوگیری از ایجاد لکه عرق بر روی لباس می‌توانید از مواد گیاهی مانند زاج استفاده کنید. زاج، پودر سفید رنگی است که آن را به زیر بغل یا نواحی که تعریق زیادی صورت می‌گیرد می‌زنند. جالب است بدانید ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از استفاده از زاج، بوی عرق شما هرگز احساس نمی‌شود. زاج، عملکردی مشابه ضد تعریق‌ها دارد. همچنین این ماده به دلیل گیاهی بودن هیچ گونه ضرر و زیانی برای بدن نخواهد داشت. می‌توانید آن را از عطاری تهیه کرده و برای کاهش یا جلوگیری از تعریق در فصل تابستان آن را به کار ببرید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

برای کاهش تعریق باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. به طور مثال اگر برای یک ناهار کاری بیرون هستید و چند گزینه متفاوت پیش روی شما قرار دارد، سعی کنید غذاهای تند یا فست‌فودها را انتخاب نکنید. بدن در مقابل برخی از ادویه‌ها یا نوع خاصی از غذاها واکنش نشان داده و تعریق را افزایش می‌دهد. در این حالت، بدن می‌خواهد مواد غذایی تند را خنک کند. به همین دلیل واکنشی شبیه به تعریق را به نمایش می‌گذارد. البته این قضیه تنها شامل غذاهای متفاوت نمی‌شود. بلکه باید در مصرف نوشیدنی‌های خود نیز تغییرات خاصی را به وجود بیاورید. جالب است بدانید که کافئین می‌تواند بر غدد فوق کلیوی تأثیر گذاشته و تعریق را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین را در روزهای گرم تابستان فراموش کنید. به طور کلی کافئین سبب تعریق بیش از اندازه کف دست، کف پا و زیر بغل می‌شود. قطعاً شما هم نمی‌خواهید بعد از مصرف یک استکان قهوه، لکه عرق روی پیراهنتان نمایان شود.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

به خنک نگه داشتن خود کمک کنید

همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم تعریق، واکنشی است که بدن هنگام گرما از خود بروز می‌دهد تا بتواند دمای بدن را در حالت متعادل و خنک نگه دارد. برای آنکه تعریق را کاهش دهید باید بدن خود را خنک نگه دارید. ابتدا توصیه می‌کنیم اگر در مکانی در بسته یا داخل منازل قرار دارید، پرده‌های پنجره را بکشید تا نور خورشید گرمای خود را به داخل خانه وارد نکند. اگر محل شما تاریک باشد بهتر است تا اینکه گرمای بیش از اندازه آن سبب افزایش تعریق شما شود. پس ترجیحاً در طول روز، پرده‌ها را بیندازید. اگر از خنک‌کننده‌ها یا کولرهای متفاوت برخوردار نیستید می‌توانید یک کاسه یخ را در مقابل پنکه قرار دهید. در این صورت هوای خنک، داخل فضایی که در آن قرار گرفته‌اید پخش خواهد شد و بدن شما خنک می‌ماند. اگر در طول روز، بیرون از خانه هستید حتماً از جاهای سایه عبور کنید. برای مدت طولانی زیر نور خورشید و مکان‌های آفتابی قرار نگیرید. می‌توانید از کلاه‌های آفتاب‌گیر و لباس‌های بسیار خنک در مکان‌های فوق‌العاده گرم استفاده کنید.

در روزهای گرم تابستان می‌توانید وعده‌های غذایی خود را کم و تعداد آن را افزایش دهید. به طور مثال اگر قبل از آن سه مرتبه در طول روز غذا می‌خوردید تعداد وعده‌ها را به پنج مرتبه تغییر داده و حجم غذای مصرفی خود را کاهش دهید. گرمای متابولیک برای تجزیه غذا نیاز است. خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر به طور منظم به خنک نگه داشتن شما کمک می‌کند. می‌توانید برای خود یک پنکه دستی تهیه کنید. فن‌های کوچکی وجود دارند که در کیف شما جا می‌شوند. می‌توانید آنها را در روزهای گرم تابستان با خود به همراه ببرید تا در هنگام احساس تعریق، فن‌ها را به کار برده و خنکی را برای بدن خود مهیا کنید. استفاده از بادبزن‌های دستی نیز در این مورد خوب عمل می‌کند. سعی کنید در فصل تابستان آنها را همواره با خود همراه کنید. اگر ترجیح دادید از کلاه‌های آفتاب‌گیر استفاده نمایید، انواع تابستانی و خنک آن را به کار ببرید. برخی از کلاه‌های لبه دار هستند که از پارچه‌هایی مانند تور ساخته می‌شوند. آنها علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید به صورت، می‌توانند سر را نیز خنک نگه دارند. اگر از کرم‌های مرطوب کننده استفاده می‌کنید حتماً کرم‌های خود را داخل یخچال نگه دارید تا در هنگام استفاده، کرم خنک باشد و سلول‌های پوست شما را از گرما نجات دهد!

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

پاهای خود را مد نظر قرار دهید

لازم است بدانید مقدار زیادی از حرارت بدن از طریق پاها خارج می‌شود. برای آنکه در فصل تابستان تعریق را کاهش دهید و همواره بدن خود را خنک نگه دارید باید حتماً پاهای خود را مد نظر قرار دهید. استفاده از کفش‌های بسته یا نیم بوت‌ها، کفش‌های ساق دار و کفش‌های کتانی را به طور کلی در روزهای گرم سال فراموش کنید. این کفش‌ها می‌توانند گرمای پا را افزایش داده و در نهایت منجر به افزایش کلی دمای بدن شوند. سعی کنید در فصل تابستان جوراب نپوشید و کفش‌هایی را انتخاب کنید که احتیاج به پوشیدن جوراب نداشته باشند. جوراب نیز از جمله عواملی است که حرارت بدن را افزایش می‌دهد.

از لباس‌های تابستانی استفاده کنید

همان‌طور که می‌دانید برخی از لباس‌ها مختص فصل تابستان هستند. برش و نوع پارچه‌ای که برای این لباس‌ها به کار برده می‌شود می‌تواند تعریق را در روزهای گرم سال کاهش دهد. از جمله لباس‌های تابستانی می‌توانیم به پیراهن‌های ساحلی زنانه اشاره کنیم. این پیراهن‌ها اغلب از پارچه‌های نخی یا الیاف طبیعی و پارچه‌های تنفس‌پذیر تهیه می‌شوند. دوخت آنها به نحوی است که هیچ‌گونه احساس ناراحتی یا تنگی را برای فرد استفاده‌کننده به وجود نمی‌آورد. معمولاً لباس‌های ساحلی برای استفاده در مکان‌های فوق‌العاده گرم مانند سواحل، طراحی و تولید می‌شوند. اگر در هر فصل، لباس متناسب با آن فصل را به کار ببرید از فواید لباس‌ها نیز بهره‌مند می‌شوید. این قضیه در ارتباط با فصل تابستان نیز صدق می‌کند. به شما توصیه می‌کنیم که در فصل تابستان هرگز از لباس‌های تنگ یا پارچه‌هایی مانند ریون استفاده نکنید.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

سیگار را ترک کنید

نیکوتینی که سیگار به بدن وارد می‌کند شباهت بسیاری به کافئین دارد. نیکوتین حرارت بدن را افزایش داده و سبب اضافه کاری غدد عرق می‌شود. معمولاً افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر از افراد عادی عرق می‌کنند. اگر می‌خواهید تعریق خود را کاهش دهید باید حتماً سیگار را ترک کنید. به طور کلی هر وسیله‌ای که باعث ورود نیکوتین به بدن می‌شود را باید کنار بگذارید.

به مدل استایل خود دقت کنید

برای جلوگیری از تعریق در فصل تابستان حتماً باید مدل استایل خود را مد نظر بگیرید. استفاده از لباس‌های خنک مانند تیشرت، پیراهن آستین کوتاه، تاپ، شلوارک و از این دست لباس‌ها می‌تواند در روزهای آفتابی شما را خنک نگه دارد. همچنین بهتر است از کفش‌های تابستانی استفاده کنید. بسیاری از صندل‌های تابستانی مانع از ایجاد گرما برای پای شما می‌شوند. می‌توانید از دمپایی و صندل‌های انگشتی نیز در روزهای گرم تابستان استفاده کنید. تلاش خود را به کار بگیرید تا در فصل گرما از لباس‌های رسمی مانند کت شلوار استفاده نکنید. اما اگر استفاده از آن برای شما اجبار بود ترجیحاً کت و شلوارهای خنک تابستانی را انتخاب نمایید. استایل لایه‌لایه را در روزهای گرم فراموش کنید. پوشیدن چند لایه لباس، تعریق شما را افزایش داده و گرما را برای شما بیش از اندازه خواهد کرد.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

درمان‌های پزشکی

اگر تعریق شما بیش از اندازه است حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. اگر هنگامی که به صورت خود نگاه می‌کنید مقدار زیادی عرق را می‌بینید حتماً از یک مشکل پزشکی برخوردار هستید. البته اگر این عامل به صورت غیر متعادل تکرار شود ممکن است مشکل مربوط به غده تیروئید باشد. بیماری‌های متفاوتی نیز با تعریق بیش از اندازه خود را نشان می‌دهند. در صورتی که برای تعریق به پزشک مراجعه کنید، پزشک ممکن است راه‌های متفاوتی را به شما پیشنهاد دهد. از جمله این راه‌ها می‌توانیم به ضد تعریق تجویزی اشاره کنیم. یعنی پزشک، ضد تعریق را برای شما می‌نویسد که آن ضد تعریقی را به طور معمول داروخانه به افراد عادی نمی‌دهد!

علاوه بر ضد تعریق داروهای خوراکی نیز وجود دارند که می‌توانند تعریق را کاهش دهند. این داروها عملکرد جالبی را به نمایش می‌گذارند. آن‌ها مواد شیمیایی را مسدود می‌کنند و به اعصاب خاصی اجازه می‌دهند که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ارتباط آنها در نهایت منجر به کاهش تعریق می‌شود. البته داروهای خوراکی ضد تعریق عوارض خاصی دارند. گاهی اوقات آنها منجر به خشکی دهان، تاری دید یا مشکلات مثانه می‌شوند. ترجیحاً از این داروها استفاده نکنید و یا در صورت استفاده حتماً آنها را با تجویز پزشک خریداری نمایید.

داروهای ضد افسردگی و اضطراب نیز گاهی اوقات می‌توانند تعریق را بیش از اندازه افزایش دهند. اگر از طریق این داروها به تعریق بیش از اندازه دچار شدید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که داروی ضد افسردگی شما را تعویض کند. راه دیگری که بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از تعریق پیشنهاد می‌دهند تزریق بوتاکس است. جالب است بدانید که بوتاکس می‌تواند اعصاب تعریق را مسدود کند! این عمل ۶ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد و بعد از آن دوباره باید بوتاکس را تمدید کنید. برخی از افرادی که این روش را امتحان می‌کنند به دردهای عضلانی خفیفی دچار می‌شوند. همچنین ناحیه تزریق نیز ممکن است کمی درد را به وجود بیاورد.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

عمل جراحی راه نهایی است که پزشک برای برخی از افراد پیشنهاد می‌دهد. در این عمل‌ها معمولاً اعصاب تعریق را مسدود کرده و یا غدد تعریق را به طور کلی بیرون می‌آورند. البته عمل جراحی برای جلوگیری از تعریق در موارد نادری صورت می‌پذیرد. به طور مثال گاهی اوقات فرد به یک بیماری خاص مبتلا بوده و تعریق بسیار زیادی برای آن صورت می‌پذیرد. این تعریق برای فرد بیمار، غیرقابل‌تحمل می‌شود و در این حالت پزشک عمل جراحی را پیشنهاد می‌کند.

علت تعریق زیاد چیست

تعریق بیش از اندازه وقتی اتفاق می‌افتد که اعصاب، سیگنال‌هایی را برای غدد تعریق بفرستند و غدد تعریق شروع به ترشح عرق کنند. البته این ترشح عرق و تحریک اعصاب به دلیل افزایش فشار یا گرما صورت نمی‌گیرد! در این حالت غدد عرق بیش از حد فعال می‌شوند. نوعی بیماری خاص و برخی از بیماری‌ها مانند سکته مغزی، دوران یائسگی، ناراحتی قلبی، پرکاری تیروئید و برخی از بیماری‌های خطرناک مانند سرطان سبب تعریق بیش از اندازه می‌شوند. اگر به صورت ناگهانی عرق بیش از اندازه‌ای را مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید و علت آن را جویا شوید. همچنین گاهی اوقات ممکن است دئودورانتی که استفاده می‌کنید مناسب نباشد. برخی از آنها ۲۴ ساعته و برخی دیگر برای چندین روز رسیدن عرق به سطح پوست را متوقف می‌کنند. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که گرمای آن بیش از اندازه است، ضد تعریق و دئودورانت‌هایی را که برای چند روز تعریق را متوقف می‌کنند، به کار ببرید. در این مورد استفاده از ضد تعریق‌های صابونی یا ژلی مناسب به نظر می‌رسد.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

آیا مام رنگ زیر بغل را تیره می‌کند

عده بسیاری از افراد اعتقاد دارند که استفاده از مام، دئودورانت و ضدتعریق پس از مدتی رنگ زیر بغل را تیره می‌کند. این قضیه به طور صد در صد اشتباه نیست. گاهی اوقات برخی از ضد تعریق‌ها وجود دارند که بعد از چندین بار استفاده، رنگ روشن زیر بغل را تیره خواهند کرد. البته تیره شدن رنگ زیر بغل تنها به دلیل استفاده از دئودورانت و ضد تعریق نیست. بلکه برخی از روش‌های از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون یا استفاده از ژیلت نیز بعد از مدتی می‌توانند رنگ روشن زیر بغل را تیره کنند. اگر زیر بغل شما در اثر استفاده از ضد تعریق‌ها تیره شده بود، می‌توانید برای مدت کوتاهی از پمادهای سفید رنگ زینک اکساید که مناسب آفتاب سوختگی هستند برای زیر بغل خود استفاده کنید. البته استفاده از این پماد بهتر است تحت نظر پزشک صورت بگیرد. جالب است بدانید که امروزه برخی از شرکت‌ها مانند کلیون ضد تعریق‌هایی را تولید می‌کنند که علاوه بر جلوگیری از ایجاد لکه عرق و یا بوی باکتری‌ها در محل زیر بغل، می‌تواند رنگ تیره این ناحیه را روشن کند. معمولاً این محصولات ترکیباتی مانند پماد زینک اکساید دارند. می‌توانید آنها را به زیر بغل خود بزنید. البته آنها مانند ضد تعریق‌های معمولی از رایحه خوش برخوردار نیستند. اغلب آنها بدون هرگونه رایحه‌ای تولید می‌شوند. به طور کلی ماسک‌های خانگی نیز برای روشن کردن زیر بغل به کار می‌روند. می‌توانید از آن‌ها نیز برای این نواحی استفاده کنید.

انواع متفاوت مام یا دئودورانت

دئودورانت‌ها انواع متفاوتی دارند. برخی از آنها با فرمول‌های خاصی تهیه می‌شوند. از جمله مشهورترین دئودورانت‌ها می‌توانیم به انواع مام‌های صابونی، مام‌های ژلی، پودری یا رولی و اسپری‌ها اشاره کنیم. برندهای مشهور نیز دئودورانت‌های با کیفیتی را تهیه می‌کنند. به طور مثال مام‌های صابونی که توسط شرکت نیوآ تولید می‌شود می‌تواند برای یک الی دو روز کاملاً سطح زیر بغل شما را خشک نگه دارد! همچنین رایحه خوش برخی از دئودورانت‌ها سبب جذابیت بیش از اندازه آنها شده است.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

دئودورانت‌های پودری و صابونی جزو دئودورانت‌های بدون رطوبت قرار می‌گیرند. این دئودورانت‌ها هیچ‌گونه احساس خیسی روی پوست به وجود نمی‌آورند. آنها معمولاً ماندگاری طولانی تری نسبت به مام‌های رولی دارند. برندهای متفاوتی این دئودورانت‌ها را تولید می‌کنند. همچنین برخی از دئودورانت‌های صابونی قابلیت استفاده برای لباس‌های مشکی یا تیره را دارند و هیچ گونه لک سفید را در زیر بغل برای لباس‌های تیره به وجود نمی‌آورند.

دئودورانت‌های ژلی یا رولی نیز گاهی اوقات از موادی تشکیل می‌شوند که سطح پوست را مرطوب نگه می‌دارند و گاهی در مام‌های ژلی دانه‌های ریز جامدی مشاهده می‌شود. این دانه‌ها، رسوبی ایجاد کرده و منافذ تعریق را تا حدی می‌بندند. همچنین رایحه آن‌ها فوق‌العاده است و احساس خوبی را برای فرد استفاده کننده به وجود می‌آورد.

اسپری‌های پودری نیز نوع دیگری از دئودورانت‌ها هستند که در انواع متفاوتی تولید می‌شوند. این اسپری‌ها نیز مانند مام و دئودورانت‌ها انواع زنانه و مردانه دارند. اسپری‌های پودری را باید به درستی استفاده کنید. برای استفاده از آنها باید حدود ۵ الی ۱۰ سانتی متر با فاصله آنها را به زیر بغل خود اسپری کنید. هرگز اسپری‌های پودری را برای روی لباس خود استفاده نکنید؛ چرا که پودر آنها روی لباس لکه ناخوشایندی را به وجود می‌آورد. این اسپری‌ها حتماً باید در مقابل پوست استفاده شوند. البته اخیراً برخی از شرکت‌ها این اسپری‌ها را نیز مناسب لباس‌های تیره تولید کردند. اسپری‌هایی که مناسب لباس‌های تیره هستند پودر بی رنگی دارند که روی لباس، لکه‌ای را به وجود نمی‌آورد. به طور معمول این اسپری‌ها را هر ۲۴ ساعت یکبار باید تمدید کنید تا بوی ناخوشایند عرق، شما را اذیت نکند.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

طرز تهیه مام خانگی

برخی از افراد معتقدند که ذرات آلومینیوم موجود در مام یا دئودورانت‌های شیمیایی سمی است. به همین دلیل ترجیح می‌دهند از مام‌ها یا ضد تعریق‌های خانگی و سالم استفاده کنند. البته طرز فکر آنها چندان هم اشتباه نیست. مواد سرطان‌زایی مانند پارابن گاهی اوقات در برخی از مام‌ها وجود دارد. این مواد در صورت استفاده بیش از اندازه سبب ایجاد بیماری‌های خطرناک مانند سرطان می‌شود. با استفاده از موادی که در خانه دارید می‌توانید مام‌های سالم تهیه کنید. از جمله این مواد می‌توانیم به لیمو اشاره کنیم. لیمو نوعی ضدتعریق طبیعی به حساب می‌آید. طرز استفاده آن نیز اصلاً سخت نیست. قبل از آن که لباس خود را بپوشید یک لیمو را به دوتکه تقسیم کنید. سپس یکی از آن‌ها را به زیر بغل خود بمالید. برای یک الی دو ساعت فرصت بدهید تا اسید سیتریک لیمو وظیفه خود را در زیر بغل انجام دهد. با استفاده از لیمو هیچ گونه نگرانی بابت بوی تعریق وجود ندارد. لیمو می‌تواند بوی بد عرق را به طور کامل از بین ببرد. البته دقت کنید بعد از آنکه لیمو را به زیر بغل خود زدید باید آن‌قدر منتظر بمانید تا لیمو خشک شود و هیچ‌گونه رطوبت زیر بغل شما باقی نماند. سپس می‌توانید لباس خود را بپوشید.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

مام خانگی بعدی با استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل، مقداری آرد ذرت و جوش شیرین تهیه می‌شود. همچنین برای خوشبو شدن آن می‌توانید چند قطره اسانس اسطوخودوس را به آن اضافه کنید. جالب است بدانید که این مام یا همان ضد تعریق خانگی برای دو الی سه ماه قابل استفاده است و طرز تهیه آن نیز اصلاً سخت نیست. ابتدا باید روغن نارگیل را کمی روی حرارت گرم کنید. سپس آن را با آرد ذرت و جوش شیرین که از قبل با یکدیگر ترکیب کرده بودید مخلوط کنید. مام را با اسانس اسطوخودوس داخل یک بطری دربسته بریزید. می‌توانید از یک شیشه رولی نیز برای زدن این مام استفاده کنید.

مام خانگی دیگری که می‌توانید آن را به راحتی در منزل تهیه کنید ترکیب روغن نارگیل، سودا و کمی کره حیوانی است. می‌توانید آن را داخل یک ظرف اسپری ریخته و به زیر بغل خود اسپری کنید. البته بعد از مطالعه این مطالب باید به این نکته دقت کنید که پوست شما به مام خانگی حساسیت نداشته باشد. حتماً قبل از استفاده با پزشک پوست خود مشورت کرده یا ضد تعریق خانگی را قبل از استفاده آزمایش کنید. جالب است بدانید که این ضد تعریق‌ها به دلیل داشتن روغن نارگیل سبب روشن شدن رنگ پوست زیر بغل نیز می‌شوند.

راه‌های متفاوت برای جلوگیری از تعریق زیاد در تابستان

سخن آخر

سعی کردیم مطالب مفید و به‌دردبخوری را در ارتباط با ضد تعریق‌ها و اینکه چگونه از تعریق بیش از اندازه خود در فصل تابستان جلوگیری کنید در این مقاله بیاوریم. حال انواع متفاوت ضد تعریق‌ها و ویژگی‌های آن را می‌شناسید. همچنین می‌دانید که در فصل تابستان باید چه راهکارهایی را در پیش بگیرید تا تعریق شما کاهش پیدا کند. به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از تعریق یک روز در میان یا در هوای بسیار گرم هر روز دوش بگیرید. همواره لباس‌های خود را تعویض کرده و لباس‌های تمیز به تن کنید. بوی بد عرق لباس‌ها معمولاً برای عده زیادی ناخوشایند است و این بو با استفاده از اسپری نیز هرگز از بین نمی‌رود. باید حتماً لباس را تمیز کنید. سپس از خوشبوکننده‌ها روی آن استفاده نمایید. اگر به نکاتی که در این مقاله گفتیم دقت کنید هرگز تعریق، شما را اذیت نخواهد کرد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها