همه چیز راجع به بلک فرایدی 

همه چیز راجع به بلک فرایدی

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه، روزی است که در سال یکبار اتفاق می‌افتد. همه ما گاهی اوقات انتظار رسیدن آن روز را می‌کشیم تا بتوانیم اجناس موردعلاقه‌مان را با قیمتی پایین‌تر خریداری کنیم. جالب است بدانید بسیاری از کشورهای سراسر جهان به بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه معتقد هستند و در سال، روز خاصی را به عنوان بلک فرایدی برای مشتریان خود تعیین می‌کنند. این حراج بزرگ از استقبال بسیار گسترده مردم برخوردار می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم همه چیز را در ارتباط با بلک فرایدی برایتان شرح دهیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

بلک فرایدی چیست

همه چیز راجع به بلک فرایدی

به طور معمول در ایالات متحده امریکا روز بعد از روز شکرگزاری را جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی می‌نامند. در این روز، بازارها و فروشگاه‌ها بسیار شلوغ هستند. اصل این موضوع برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای ملی است. اما در کشور ما و برخی از کشورهای دیگر نیز خرده‌فروش‌ها به بلک فرایدی معتقد هستند و برای افزایش فروش، افزایش مشتری و رونق در کسب و کار، یک روز در سال را به عنوان بلک فرایدی تعیین می‌کنند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای ملی در بلک فرایدی علاوه بر فروش آنلاین، برای افرادی که به صورت فیزیکی و حضوری خرید می‌کنند نیز تخفیف‌های ویژه‌ای را در اجناس متفاوت در نظر می‌گیرد.

در ارتباط با نام‌گذاری این روز بسیاری از افراد معتقدند که فروشگاه‌ها تا روز بعد از شکرگزاری با زیان مالی همواره کار می‌کنند. به همین دلیل برای آنها یک روز سیاه به حساب می‌آید. در حالی که این طرز فکر اشتباه است. قیمت گذاری که برای حراجی در نظر گرفته می‌شود با توجه به برگشت سرمایه فروشگاه و سود آن تأمین می‌شود. بدین ترتیب فروشگاه با هیچ ضرر و زیانی مواجه نمی‌شود. حتی فروشگاه‌ها می‌توانند اجناسی که در طول یک سال فروش نرفته‌اند را در جمعه سیاه با قیمت‌های پایین‌تر به حراج بگذارند تا آنها فروش رفته و سرمایه فروشگاه برگردد.

تاریخچه بلک فرایدی

همه چیز راجع به بلک فرایدی

برای توضیح دقیق این اصطلاح می‌توانیم شما را به سفر در زمان دعوت کنیم. به دهه ۱۹۶۰ بیایید تا بتوانید از تاریخچه درست اصطلاح بلک فرایدی مطلع شوید. افسران پلیس در فیلادلفیا از عبارت بلک فرایدی برای توصیف هرج‌ومرج شهر استفاده کردند. در واقع عده زیادی از افراد در حومه شهر زندگی می‌کردند. آنها در یک روز برای انجام خرید تعطیلات خود به شهر می‌آمدند. البته در این قسمت یک گیومه را باز می‌کنیم. در این گیومه می‌توانیم برای آشنا شدن بیشتر شما با تاریخچه بلک فرایدی باید بگوییم در کشور ما نیز هر ساله نزدیک عید نوروز افراد در روستا به شهر آمده تا خرید تعطیلات و خرید لباس‌های عید خود را انجام دهند. در گذشته که خریدهای آنلاین رونق نداشت این امر بسیار رواج پیدا کرده بود.

از موضوع اصلی خارج نشویم. در فیلادلفیا مردم حومه شهر برای خرید به شهر می‌آمدند. البته قصد آنها تنها خرید نبود! بلکه آنها می‌خواستند در مسابقات فوتبال نیروی دریایی ارتش نیز حضور داشته باشند. این شلوغی‌ها در یک دوره از دهه ۱۹۶۰ آن‌قدر زیاد بود که ازدحام، هرج‌ومرج و بی نظمی را در شهر به وجود آورد. تا حدی که پلیس‌ها در شیفت‌های طولانی و خسته کننده ایستادند تا بتوانند تا حدودی به ایجاد نظم در شهر کمک کنند. در این هرج‌ومرج و بی نظمی‌ها دزدی افزایش پیدا کرده بود و شهر به علت شلوغی بسیار، شاهد تصادف‌های پی در پی یا ترافیک بود. با این اتفاقات در عرض چند سال اصطلاح جمعه سیاه در فیلادلفیا ریشه دوانید. لازم به ذکر است که بازرگانان شهر برای آن که چهره زیباتری را به خود اختصاص دهند جمعه سیاه را به عبارت جمعه بزرگ تبدیل کردند.

همه چیز راجع به بلک فرایدی

از لحاظ تاریخی بلک فرایدی مفهوم دیگری نیز دارد که به خرید مرتبط نمی‌شود. در سال ۱۸۶۹ سرمایه داران وال استریت برای آنکه بازار طلا کشور را تحت سلطه خود در بیاورند مقدار بسیار زیادی فلز گران‌بهای طلا را خریداری کردند. آنها می‌خواستند که بازار طلای کشور را در بورس طلای نیویورک تحت سلطه خود در بیاورند. البته این کار را به قصد افزایش قیمت سرسام‌آور طلا نیز انجام دادند. روز جمعه ۲۴ سپتامبر رئیس جمهور تمام برنامه آن‌ها را به هم ریخت. بر اثر این اتفاق، بازار سهام به شدت سقوط کرد و بسیاری از آمریکایی‌ها ورشکست شدند! به همین دلیل آن روز با عنوان جمعه سیاه و بلک فرایدی نام‌گذاری شد. همان‌طور که می‌بینید عبارت بلک فرایدی، مفهوم و تاریخچه‌های متعددی دارد. اما هم اکنون نام او را بیشتر برای خرید می‌شناسیم.

داستان بلک فرایدی به کجا رسید

عبارت جمعه سیاه به معنای ایجاد حراج و افزایش مثبت خرده فروشی تا اواخر دهه ۱۹۸۰ زمانی که بازرگانان شروع به گسترش روایت سود قرمز بسیار کردند هیچ گونه رشدی نداشت! جمعه سیاه به عنوان روزی که فروشگاه‌ها شروع به سودآوری در سال کردند و به عنوان بزرگ‌ترین روز خرید و حراج توصیف شد. در حقیقت اکثر فروشگاه‌ها در طول سال بیشترین فروش خود را در شنبه قبل از کریسمس مشاهده کردند. جالب است بدانید که در کشور ما نیز بلک فرایدی وجود دارد. اما با این تفاوت که بلک فرایدی برای ما نزدیک عید نوروز نیست و ما همواره باید چند روز قبل از عید نوروز با قیمت‌های کلان خرید تعطیلات را انجام دهیم!

همه چیز راجع به بلک فرایدی

جمعه سیاه سبب ایجاد عبارت‌های جدید و مناسبت‌های نو برای افزایش فروش شد. بعد از جمعه سیاه، شنبه مشاغل کوچک نیز به وجود آمد. این عبارت خریداران را تشویق می‌کند تا سری به خرده فروش‌های محلی نیز بزنند. عبارت بعدی دوشنبه سایبری است. در این عبارت نیز خرید آنلاین رواج پیدا می‌کند.

بلک فرایدی در ایران

در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر بلک فرایدی وجود دارد. البته با این تفاوت که برای ما روز شکرگزاری وجود ندارد و تنها به بلک فرایدی اهمیت می‌دهیم. لازم است بدانید که در ابتدا بلک فرایدی در ایران و بسیاری از کشورهایی مانند آن، در فروشگاه‌های اینترنتی حراج خود را به نمایش می‌گذاشت و خرده فروش‌ها اغلب یا نمی‌دانستند بلک فرایدی چیست یا اعتقادی به انجام آن نداشتند. برخی از فروشگاه‌ها نیز عنوان می‌کردند که با ایجاد حراج می‌توانند شاهد زیان خود باشند. اما هم اکنون بلک فرایدی در کشور ما آن‌قدر رونق گرفته است که علاوه بر خرده فروش‌ها بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مانند قالیشویی یا فروش دستگاه‌های آزمایشگاهی نیز اقدام به حراج در روز جمعه سیاه می‌کنند. حتماً می‌دانید که در این روز در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر تمام کارمندها اجازه مرخصی دارند. آنها می‌توانند این روز را در بازار به همراه با خانواده خود بگذرانند.

همه چیز راجع به بلک فرایدی

درست است که بلک فرایدی با فاصله چند ماهه از بهار در ایران برگزار می‌شود. اما بسیاری از افراد می‌توانند آن روز را غنیمت شمرده و خریدهای عید خود را در روز بلک فرایدی انجام دهند! حراجی‌های بلک فرایدی از ۹ تا ۹۰ درصد را شامل می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد در این روز اقدام به خرید می‌کنند.

به طور کلی با شیوع کرونا خریدهای اینترنتی رونق بسیار زیادی پیدا کرد. در دو سال اخیر نیز روز بلک فرایدی برای فروشگاه‌های اینترنتی بسیار پر رونق بود و بسیاری از آنها اعتراف کردند که در روز بلک فرایدی بیشترین فروش را داشته‌اند. با توجه به اینکه شرایط کرونا سبب شده بود که برای چند ماه فروش حضوری آنها با اختلال مواجه شود!

کدام فروشگاه‌ها در جمعه سیاه شرکت می‌کنند

آدیداس

همه چیز راجع به بلک فرایدی

از جمله برندهای مشهوری که در کشورمان نمایندگی فروش دارد، می‌توانیم به آدیداس اشاره کنیم. آدیداس فروشگاهی است که محصولات و لباس‌های ورزشی یا کفش و کیف را ارائه می‌کند. این کمپانی به بلک فرایدی معتقد است و در کشور ما نیز جمعه سیاه برای شعبه‌های فروش محصولات آدیداس برگزار می‌شود.

ال سی وایکیکی

این برند نیز مانند آدیداس در کشور ما دارای نمایندگی فروش است. برند ال سی وایکیکی یک فروشگاه خانواده را به نمایش می‌گذارد که تمام محصولات بچه‌گانه، زنانه و مردانه در آن به فروش می‌رسد. محصولات این کمپانی از کیفیت فوق‌العاده بالایی برخوردار هستند. بسته به کیفیت فوق‌العاده بالای محصولات، قیمت آنها نیز بسیار بالا است. به همین دلیل در کشور ما و بسیاری از کشورها مردم منتظر بلک فرایدی می‌مانند تا بتوانند از محصولات این کمپانی از طریق حراج خریداری کنند.

دیجی‌کالا

همه چیز راجع به بلک فرایدی

دیجی‌کالا یکی از آنلاین شاپ‌های بسیار معتبر است که علاوه بر فروش در سایت، اپلیکیشن‌های موبایل را نیز طراحی کرده و از طریق آنها فروش بسیار زیادی را تجربه می‌کند و هر ساله هنگام جمعه سیاه بسیاری از محصولات خود را در حراج می‌فروشد. اگر به خریدهای آنلاین از دیجی‌کالا علاقه‌مند هستید می‌توانید در روز جمعه سیاه سری به این فروشگاه آنلاین بزنید تا بتوانید با صرفه جویی در زمان و هزینه خود، خرید کنید.

کمپانی‌های تولید چرم

جالب است بدانید که بسیاری از نمایندگی‌های فروش محصولات چرمی نیز به بلک فرایدی معتقد هستند. آنها در روز جمعه سیاه بسیاری از محصولات خود را در حراج ارائه می‌کنند. علاوه بر اینکه چرم‌فروشی‌ها محصولات خود را در خارج از فصل نیز به حراج می‌گذارند، در روزهای مشخص شده مانند جمعه سیاه نیز حراجی را برگزار می‌کنند.

فروشگاه‌های آنلاین پوشاک و اکسسوری

با شیوع کرونا بسیاری از فروشگاه‌ها در کشور ما نیز تصمیم گرفتند که فروش خود را به صورت آنلاین برگزار کنند. آنها از طریق ایجاد سایت یا پیج در اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام اقدام به فروش آنلاین محصولات خود کرده‌اند. به طور کلی فروشگاه‌های آنلاین اکثراً به بلک فرایدی معتقد هستند و آنها نیز می‌خواهند که بیشترین فروش خود را در روز جمعه سیاه تجربه کنند.

همه چیز راجع به بلک فرایدی

فروشگاه‌های آنلاین آرایشی بهداشتی

همان‌طور که می‌دانید فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی نیز به صورت آنلاین وجود دارند. برای افرادی که فرصت کافی را برای خرید به صورت حضوری ندارند این خرید بسیار مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی مانند کرم پودرهای برندهای مشهور از قیمت بالایی برخوردار هستند. می‌توانید برای خرید آنها در روزهای بلک فرایدی در فروشگاه‌های آنلاین یا حتی فروشگاه‌های فیزیکی مراجعه کنید.

سخن آخر

احتمالاً بعد از مطالعه این مقاله شناخت کاملی را نسبت به بلک فرایدی یا همان روز جمعه سیاه کسب کرده‌اید. بیشتر شما احتمالاً این اسم را یک روز در سال در فروشگاه‌ها را روی ویترین مغازه‌ها دیده باشید. اما هیچ گونه اطلاعی از تاریخچه آن نداشتید یا حتی نمی‌دانستید که در ابتدا چه کشوری بلک فرایدی را رایج کرد! با مطالعه این مقاله می‌توانید عبارت بلک فرایدی را برای اطرافیان خود شرح داده تا آنها را نیز از این حراج بزرگ مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *