همه چیز راجع به تیشرت

همه چیز راجع به تیشرت

تیشرت یکی از لباس‌های پرکاربردی است که تمام افراد در گروه‌های مختلف سنی انواع آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. تیشرت در انواع متفاوت بچگانه، زنانه و مردانه تولید می‌شود. این لباس‌های پرکاربرد گاهی اوقات برای مهمانی و مجالس یا گاهی اوقات برای تفریح یا داخل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که اولین بار کدام طراح، تیشرت را طراحی کرد و یا اینکه اولین تیشرت طراحی شده از چه جنسی بود و چه طرحی داشت؟ برای اینکه صفر تا صد تیشرت را بدانید پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را مطالعه کنید. نکات مفیدی را در ارتباط با این لباس پر کاربرد در ادامه برایتان آورده‌ایم.

تاریخچه تیشرت

طراحی و رایج شدن پوشیدن تیشرت کمی در ابتدا با مشکل روبه‌رو بود. در سال‌های بسیار گذشته تقریباً حدود سال ۱۹۲۰ پوشیدن تیشرت به عنوان چیزی که غیر از لباس زیر پوشیده می‌شود کمی برای مردم سخت به نظر می‌رسید! آنها شکل تیشرت را به عنوان زیر پیراهنی می‌شناختند و اغلب آن را برای زیر لباس‌های رسمی به کار می‌بردند. اما از آن سال به بعد کم‌کم استفاده از تیشرت به عنوان لباسی به جز لباس زیر رواج یافت. با اینکه اولین تیشرت در اوایل قرن بیستم ساخته شد اما مدت‌ها طول کشید تا مردم بتوانند آن را به عنوان یک لباس مستقل بپذیرند.

همه چیز راجع به تیشرت

بسیاری از لباس‌ها و لوازم جانبی در ابتدا که ساخته شدند مورد توجه مردم قرار نگرفتند! اما بعد از آنکه بازیگران هالیوودی آن را مورد استفاده قرار دادند آنها نیز معروف شدند. تیشرت نیز از جمله لباس‌هایی بود که بعد از استفاده توسط یکی از ستاره‌های هالیوودی، طرف‌داران بسیاری پیدا کرد و بسیاری از مردم ترجیح دادند حداقل یکی از آنها را خریداری کرده و در کمد خود نگهداری کنند.

علاوه بر آن، اولین استفاده از تیشرت‌ها به عنوان ابزار تبلیغاتی بود. در واقع نامزدهای انتخاباتی تیشرت‌هایی را تولید و شعارهای خود را روی آن چاپ می‌کردند. سپس افرادی که در جنگ‌های انتخاباتی شرکت می‌کردند این تیشرت‌ها را می‌پوشیدند. در دوره‌های متفاوت تاریخ، تیشرت نقش‌های گوناگونی را به عهده داشت. این لباس پرکاربرد به دلیل استفاده راحت به سرعت توانست جای خود را در دل بسیاری از زنان و مردان باز کند.

همه چیز راجع به تیشرت

تیشرت برای اولین بار در ایالات متحده در زمان جنگ جهانی اسپانیا متولد شد. البته در آن زمان آنها را به عنوان زیر پیراهنی می‌شناختند. تعداد زیادی تیشرت را به اعضای نیروی دریایی ایالات متحده دادند. آنها تیشرت را به عنوان لباس زیر برای زیر یونیفرم‌های خود مورد استفاده قرار می‌دادند. در دوران رکود بزرگ، تیشرت تنها لباسی بود که افراد برای کار در مزرعه و کارگری آن را انتخاب می‌کردند. همچنین اگر فردی بودجه کافی برای خرید لباس نداشت تنها می‌توانست یک تیشرت را که از پارچه نامرغوب به دست آمده است تهیه کرده و بپوشد.

همه چیز راجع به تیشرت

لازم است بدانید که تا سال ۱۹۴۲ تیشرت‌هایی که دارای طرح چاپی بودند به صورت معدود مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما از سال ۱۹۴۲ زمانی که یک تیشرت مدرسه توپخانه نیروی هوایی روی یکی از مجلات معروف ظاهر شد کم‌کم پوشیدن تیشرت‌های طرح دار نیز بین مردم رواج پیدا کرد. البته همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم در آن زمان طرح‌های روی تیشرت بیشتر یا تبلیغاتی بود و یا برای اعتراضات و سوغاتی روی آن طرح می‌زدند.

در دهه ۱۹۷۰ مصرف کنندگان تیشرت می‌توانستند آن را شخصی سازی کنند. کسب و کارها کم‌کم به توانایی تیشرت برای بازاریابی پی بردند. به طور مثال یک گروه موسیقی تیشرت‌های خاصی را برای خود انتخاب می‌کردند. این موارد بود که به آهستگی تیشرت را بسیار مشهور کرد و اغلب طراحان و تولیدکنندگان متوجه شدند که می‌توانند از بازار تیشرت، سود بسیار زیادی کسب نمایند.

بسیاری از چیزهای تولید شده در دهه ۱۹۷۰ به تیشرت‌های به‌یادماندنی و یا یک فرهنگ پاپ تبدیل شدند. در اواسط دهه ۱۹۸۰ و بعد از آن که تیشرت سفید توسط بازیگر مشهور دان جانسون همراه با کت و شلوار آرمانی پوشیده شد صنعت تیشرت رونق بسیار زیادی پیدا کرد.

همه چیز راجع به تیشرت

رشد و تکامل فعلی تیشرت‌ها از دهه ۱۹۹۰ آغاز شد. در همان زمان، برندهای مشهور تیشرت‌های جذابی را تولید کردند. از جمله آنها می‌توانیم به برند شنل اشاره کنیم. این کمپانی مشهور در سال ۱۹۹۲ یک تیشرت بافتنی آج‌دار با لوگوی C شنل را طراحی کرد. همچنین در سال ۱۹۹۶ شارون استون یک تیشرت گپ را با دامن لباس مجلسی در مراسم اسکار پوشید. در آن مراسم، توجه همگان به استایل این فرد مشهور جلب شد!

ازآنجاکه شرکت‌های مشهور هر ساله میلیون‌ها پیراهن را در سبک‌ها و مدل‌های متنوع تولید می‌کنند اما هم اکنون تیشرت جایگاه خود را حفظ کرده است. می‌توانیم بگوییم که تیشرت یکی از پرطرف‌دارترین، راحت‌ترین و پرکاربردترین لباس‌ها برای زنان، مردان و کودکان به حساب می‌آید.

اوایل دهه ۲۰۰۰ فروش آنلاین رونق پیدا کرد. با رونق گرفتن این سبک از فروش، طراح‌ها خلاقیت خود را به کار گرفتند تا تیشرت‌های متنوع‌تر، جذاب‌تر و متمایزتری را نسبت به قبل طراحی کنند. از جمله نوآوری‌هایی که طراحان در تولید تیشرت ابداع کردند می‌توانیم به تولید تیشرت بالا اشاره کنیم. مصرف کننده می‌تواند قد این تیشرت را بلند کرده و روی سر خود بکشد تا طرح واقعی آن نمایان شود. در این دوره بود که تیشرت‌هایی با چاپ سراسری تولید شدند. تولید این شرکت نیز با استقبال گسترده بسیاری از مردم روبرو شد.

همه چیز راجع به تیشرت

تولید تیشرت از لحاظ اقتصادی بسیار ارزان است و آنها قسمت اعظمی از یک مد سریع را تشکیل می‌دهند که منجر به افزایش فروش تیشرت‌ها در مقایسه با سایر لباس‌ها می‌شود. حدود دو میلیارد تیشرت در سال توسط ایالات متحده فروخته می‌شود. در واقع می‌توانیم بگوییم که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تیشرت مربوط به ایالات متحده می‌شود. همان‌طور که در قبل توضیح دادیم ایالات متحده بود که سبب رونق گرفتن تولید تیشرت و استفاده سراسری آن شد. هم اکنون نیز ایالات متحده امریکا قسمت اعظمی از بازار این لباس را به خود اختصاص داده است.

در میان میانگین‌های گرفته شده می‌توانیم بگوییم که یک فرد سوئدی در سال حدود ۹ عدد تیشرت را خریداری می‌کند. در واقع می‌توانیم بگوییم یکی از لباس‌هایی که اغلب ما حداقل چند عدد از آن را به صورت ثابت در سال خریداری می‌کنیم تیشرت است. تیشرت‌ها استفاده متنوعی دارند. می‌توانیم آن را برای خرید، بازار و یا در فصل بهار و تابستان به عنوان یک لباس خنک به کار ببریم.

تیشرت Superlative با داشتن شانزده الماس تأیید شده گران‌ترین تیشرت در بین تمام تیشرت‌ها به حساب می‌آید. قیمت آن نیز 400000 دلار است. منحصر به فرد بودن این تیشرت دلایل گوناگونی دارد. یکی از آن دلایل به‌کارگیری انرژی خورشیدی برای تولید آن است. جالب است بدانید که تولید این تیشرت در مقایسه با تولید تیشرت‌های معمولی حدود ۱۰۰ درصد کربن دی اکسید کمتری مصرف می‌کند! حتماً افراد دوست دار محیط زیست عاشق این تیشرت می‌شوند. همان‌طور که می‌بینید تیشرت‌ها تنها لباس‌های ارزان‌قیمت نیستند. بلکه گاهی اوقات بسته به تزییناتی که روی آنها قرار می‌گیرد یا پارچه طبیعی که برای آنها استفاده می‌شود قیمت بالایی را برای تیشرت در نظر می‌گیرند.

همه چیز راجع به تیشرت

علت نام گذاری تیشرت

اگر یک تیشرت را از روبه رو نگاه کنید کاملاً متوجه می‌شوید که شبیه حرف T لاتین است. به همین علت نام آن را تیشرت گذاشته‌اند. اولین تیشرت‌های تهیه شده تیشرت‌هایی با آستین کوتاه و قسمتی دایره مانند دور گردن بودند. شکل تکامل یافته آنها تیشرت‌های یقه گرد یا یقه دار امروزی است. در گذشته یقه متمایزی برای تیشرت‌های آستین کوتاه وجود نداشت!

انواع تیشرت‌ها

همه چیز راجع به تیشرت

تیشرت‌ها بسیار متنوع و گسترده هستند. به طور کلی می‌توانیم آنها را به دو دسته تیشرت‌های ساده و یا تیشرت‌های طرح دار تقسیم بندی کنیم. که هر کدام از آنها به دو گروه متمایز تیشرت‌های زنانه و مردانه نیز تقسیم بندی می‌شوند. از میان تیشرت‌های مردانه می‌توانیم به تیشرت‌های یقه دار که مانند پیراهن دارای یک یقه کوچک و یا چند عدد دکمه در قسمت پایینی یقه هستند، تیشرت‌های یقه گرد، تیشرت‌های یقه هفت یا تیشرت‌های یقه ایستاده اشاره کنیم. در ارتباط با تیشرت‌های زنانه نیز می‌توانیم به تیشرت‌های یقه گرد یا کراپ‌ها و تیشرت‌های نیم تنه اشاره کنیم.

این تیشرت‌ها تقریباً تا بالای ناف می‌رسند. اغلب دختران یا زنان حداقل چند عدد از آنها را خریداری کرده و همراه با شلوار جین یا شلوارک در روزهای گرم سال به کار می‌برند. کراپ‌ها هم اندازه تیشرت‌ها برای دختران جوان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. آنها در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی تولید می‌شوند. هم اکنون کراپ‌هایی که در یقه حاوی تزئینات خاصی مانند زنجیر هستند ترند شده‌اند.

همه چیز راجع به تیشرت

از این میان اگر تیشرت‌ها از پارچه مرغوب تهیه شده باشند و تقریباً ظاهر نیمه رسمی را به نمایش بگذارند برای مجالس و مهمانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از تیشرت‌های زنانه نیز به علت داشتن تزییناتی مانند منجوق دوزی، پولک دوزی یا سنگ دوزی اغلب برای مهمانی‌ها استفاده می‌شوند. علاوه بر تیشرت‌های پارچه‌ای برخی از تیشرت‌ها از کاموا تهیه شده و به صورت بافتنی هستند. معمولاً برای زیر آن‌ها از تاب‌های دوبنده استفاده می‌کنند. این تیشرت‌های بافتنی به نوعی لباس‌های تزیینی به حساب می‌آیند. اغلب آنها را در استایل‌های کلاسیک یا نیمه کلاسیک به کار می‌برند.

هم اکنون تیشرت‌هایی توسط برندهای مشهور برای استفاده در مناطق مختلف تولید می‌شوند. از جمله این برندها می‌توانیم به ال سی وایکیکی یا برند هالیدی اشاره کنیم. همچنین تیشرت‌های تولید شده توسط آدیداس و نایک نیز طرف‌داران بسیاری دارند. البته بگذریم که این دو کمپانی اغلب تیشرت‌های ورزشی را تولید می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید تیشرت یکی از لباس‌های ثابت برای انواع متفاوت رشته‌های ورزشی مانند تنیس یا فوتبال است.

همه چیز راجع به تیشرت

سخن آخر

صفر تا صد تیشرت را در این مقاله برایتان شرح دادیم. هم اکنون می‌دانید که علت نام‌گذاری تیشرت چیست و یا اولین بار چگونه تیشرت‌ها مورد استفاده قرار گرفتند. از مطالعه این مقاله متوجه شده‌اید که تیشرت‌هایی که برای سال‌های طولانی به عنوان لباس زیر استفاده می‌شدند کم‌کم جایگاه خود را پیدا کردند و به لباس‌های مهم تبدیل شدند. این لباس‌ها آن‌قدر حائز اهمیت شدند که امروزه برای مهمانی‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها