روش‌های تا زدن لباس

روش‌های تا زدن لباس

داشتن کمد و یک کشو مرتب آرزوی هر مرد و زنی است. فرض کنید می‌خواهید به یک مهمانی بروید، هنگامی که کشو خود را بیرون بیاورید با حجم انبوهی از لباس‌های نامرتب مواجه خواهید شد. در این صورت نه تنها لباس مورد نظر خود را پیدا نخواهید کرد بلکه سردرگم می‌شوید یا در صورت پیدا کردن لباس مورد نظر ممکن است آن را بسیار چروکیده ببینید. احتمالاً شما هم تابه‌حال کلیپ‌های متعددی که روش‌های تا زدن لباس را به شما نشان می‌دهد، دیده باشید. اما آیا روش‌هایی که آنها ارائه می‌دهند درست است و واقعاً لباس شما با این روش‌ها چروک نمی‌شود؟ ما در این مقاله روش‌های درست تا زدن را به شما آموزش می‌دهیم. می‌توان گفت داشتن کمد مرتب لازمه هر اتاقی است و لازمه داشتن کمد مرتب، دانستن روش‌های تا زدن لباس و قرار دادن آن در کمد یا کشو است. باید بدانید که هر کدام از لباس‌ها چگونه هستند و بسته به فرمی که دارند چگونه تا می‌شوند. مطالعه این مقاله برای تمام افراد لازم و ضروری است.

چگونه کمد مرتبی داشته باشیم

روش‌های تا زدن لباس

برای آنکه کمد مرتبی داشته باشید لازم است لباس‌های خود را به درستی تا بزنید. همان‌طور که می‌دانید لباس‌ها فرم‌های گوناگونی دارند. بدین ترتیب روش تا زدن انواع لباس‌ها متفاوت است. به طور مثال روشی که برای تا زدن یک تیشرت به کار می‌برید برای تا زدن یک پیراهن چین دار اصلاً قابل استفاده نیست. علاوه بر آن لباس‌ها را قبل از تا زدن باید به درستی بشویید. از قرار دادن لباس‌های کثیف داخل کمد خودداری کنید؛ چرا که یک لباس کثیف و آلوده می‌تواند بوی نامطبوعی را برای سایر لباس‌های تمیز به وجود بیاورد. اگر لباسی احتیاج به شستن با دست دارد، حتماً آن را با دستانتان بشویید. هرگز لباس‌های ظریف را در ماشین لباسشویی نیندازید. بهتر است شوینده‌های ملایم و نرم‌کننده‌های خوشبو را برای شستشوی لباس استفاده کنید. حتماً می‌دانید که تا شدن لباس به منظور کوچک شدن ابعاد آن و جای‌گیری راحت، داخل کمد است. علاوه بر آن هنگامی که لباسی را به صورت تا شده در کمد خود قرار می‌دهید از چروک شدن آن جلوگیری خواهید کرد. در ادامه روش‌های تا زدن چند مدل از لباس‌های گوناگون را برایتان شرح می‌دهیم.

تا زدن تیشرت

روش‌های تا زدن لباس

لازم است تیشرت‌های خود را تا حد امکان جمع و جور کنید. ابتدا برای تا کردن تیشرت، آن را روی یک سطح صاف پهن کنید. در مرحله بعدی باید سمت چپ تیشرت را به وسط تا بزنید. آستین کوتاه تیشرت را طوری تا بزنید که به سمت لبه بیرونی قرار گرفته باشد. سپس باید این کار را برای سمت چپ تیشرت نیز انجام بدهید. بعد از این کار متوجه خواهید شد که شکل مستطیل مانندی را ایجاد خواهید کرد. در مرحله بعدی می‌توانید پیراهن را به سمت بالا تا کرده و آن را مربع شکل کنید. تبریک می‌گوییم! تیشرت خود را به درستی تا زدید. حالا دیگر می‌توانید آن را در کشو یا کمد خود قرار دهید. این روش تا کردن برای تیشرت‌هایی که می‌خواهید آن را در سفر با خود به همراه ببرید نیز مناسب است؛ چرا که سبب می‌شود تیشرت، حجم کوچکی از چمدانتان را اشغال کند.

تا کردن تیشرت‌های یقه دار

روش‌های تا زدن لباس

همان طور که می‌دانید برخی از تیشرت‌ها مانند پیراهن دارای یقه و چندین دکمه در جلوی خود هستند. تا کردن تیشرت‌های یقه دار کمی با تا کردن تیشرت‌های ساده و بدون یقه متفاوت است. بدین منظور ابتدا باید این تیشرت‌ها را از طول تا کنید. پیراهن را به سمت پایین و روی یک سطح صاف قرار دهید. در این مرحله باید چک کنید که دکمه‌های تیشرت یقه دار کاملاً بسته باشد. آستین‌ها را در قسمت وسط، پشت تیشرت قرار داده و لباس را از وسط تا کنید. برای اطمینان از درستی این مرحله می‌توانید مطمئن باشید که شانه‌ها با یکدیگر تماس داشته باشند. تا کردن را با نزدیک کردن لبه پایین پیراهن به سمت یقه به اتمام برسانید. این روش برای هر پیراهن یقه دار و دکمه دارای قابل اعمال است.

تا زدن زیرپوش رکابی یا تاپ

روش‌های تا زدن لباس

زیرپوش رکابی یا تاپ‌های آستین‌حلقه‌ای زنانه را می‌توانید به شکل مربعی در آورده و آن را داخل کمد جا دهید. ساده‌ترین روش تا زدن متعلق به این لباس‌ها است. احتمالا با مشاهده تصویر راهنما کاملاً متوجه می‌شوید که چگونه باید این لباس‌ها را تا بزنید. به دلیل نداشتن یقه و دکمه با چند حرکت ساده می‌توانید آنها را کم حجم کنید. برای تازه شدن این لباس‌ها ابتدا آن را روی یک سطح صاف پهن کنید. در مرحله بعدی سمت راست لباس روی سمت چپ یا سمت چپ لباس را روی سمت راست قرار دهید تا مستطیل باریکی در مقابل چشمان شما ایجاد شود. سپس قسمت بالای لباس را روی قسمت پایینی قرار دهید تا یک مربع به وجود بیاید اگر لباس زیر شما از کیف‌های مخصوص یا روکش‌های محافظ برخوردار بود، می‌توانید لباس زیر خود را بعد از تا زدن، داخل این روکش‌های محافظ قرار داده و سپس در کمد خود جای‌گذاری کنید. برای رعایت نظم، نظافت و بهداشت لباس زیر پیشنهاد می‌کنیم محل نگهداری لباس زیر خود را از محل نگهداری سایر لباس‌ها جدا کنید. تاپ‌های بند دار زنانه را به همین روش می‌توانید تا کنید.

تا زدن تونیک‌های دامن دار

روش‌های تا زدن لباس

تا کردن تونیک‌های دامن دار یا تونیک‌هایی که از قسمت کمر چین می‌خورند شاید کمی سخت به نظر برسد. اما با استفاده از این روش می‌توانید به راحتی آنها را تا کنید. بدون آنکه هیچ گونه چروکی روی آنها نمایان شود. در مرحله اول باید این لباس را روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس قسمت چین یا پیلی روی کمر آن را با دست کاملاً صاف نمایید. سمت چپ لباس را روی سمت راست قرار دهید تا مستطیل باریکی به وجود بیاید. در این مرحله باید مستطیل را تبدیل به مربع کنید. می‌توانید سمت راست لباس را روی سمت چپ بیاورید یا قسمت یقه را روی قسمت دامن قرار دهید. اگر تونیک دامن دار شما قد بلندی داشت، در نهایت می‌توانید یک تای دیگر روی آن اعمال کنید. همان طور که می‌دانید برخی از تونیک‌های دامن دار حالتی فانتزی دارند و دارای تزیینات برجسته هستند. در این مورد باید این تونیک‌ها را از چوب لباسی آویزان کنید؛ چراکه تا کردن آنها سبب آسیب رساندن به لباس می‌شود. قسمت‌های برجسته ممکن است لباس را نخ کش و چروک کند!

تا زدن لباس آستین بلند

روش‌های تا زدن لباس

هنگام تا زدن یک لباس آستین بلند ابتدا باید آن را روی یک سطح صاف قرار داده و سپس آستین‌ها را به داخل جمع کنید. پیراهن باید حتماً رو به پایین باشد. یک سوم آن را به وسط بیاورید. آستین‌ها را باید به شکل L تا کنید. یقه پیراهن را تا قسمت سجاف و پایین نزدیک کنید تا پیراهن کاملاً شبیه به یک مستطیل شود. یک تای دیگر به آن بزنید. با این روش می‌توانید لباس‌های آستین بلند خود را به صورت ایستاده نیز قرار دهید.

تا زدن ژاکت یا سویشرت

روش‌های تا زدن لباس

آستین این ژاکت‌ها را می‌توانید از وسط تا کنید. البته قبل از آن باید ژاکت را رو به پایین روی یک سطح صاف قرار دهید. هر دو آستین را باید به سمت وسط بیاورید. انگار که ژاکت خودش را در آغوش گرفته است. در نهایت، ژاکت باید طوری تا شده باشد که سجاف پایین در نزدیکی خط یقه قرار بگیرد. ژاکت شما جزو ژاکت‌های حجیم و بزرگ است. قبل از تا زدن، یک سوم آن را به سمت داخل فرو ببرید.

تا زدن شلوارک یا شورت

روش‌های تا زدن لباس

هنگام تا زدن شلوارک باید درزها را در یک راستا قرار دهید. سپس باید شلوارک خود را از وسط تا کنید. به نحوی که درز‌ها روی همدیگر قرار بگیرند. سپس باید شورت را از وسط تا کنید تا درزهای آن پنهان شود. هنگامی که هر مرحله تا زدن را اعمال کردید، دست خود را روی لباس بکشید تا کاملاً صاف شود. در نهایت باید شلوارک شما شکل مربعی و منظم داشته باشد. شلوارک تا شده را می‌توانید داخل کمد، چمدان یا ساک سفر قرار دهید.

تا زدن دامن

روش‌های تا زدن لباس

برای اینکه بتوانید دامن‌ها را کم حجم کنید، ابتدا باید آنها را به اندازه یک سوم در بیاورید. سپس سمت چپ دامن را روی سمت راست قرار داده و آن را از وسط تا کنید تا یک دامن مربع شکل داشته باشید. در مرحله آخر می‌توانید دامن را داخل کمد قرار دهید. اگر دامن شما دارای کمربند است قبل از تا زدن حتماً کمربند آن را بیرون آورده و به صورت رول بپیچید. می‌توانید کمربند را داخل جعبه مخصوص کمربند و یا در کنار دامن به صورت جمع و جور جا بدهید. پیشنهاد می‌کنیم دامن‌های مجلسی خود را از چوب لباسی آویزان کنید. برخی از دامن‌ها در قسمت بغل دارای دو بند هستند. این دو بند امکان آویزان شدن دامن به چوب لباسی را فراهم می‌کند.

تا زدن ساق یا ساپورت

روش‌های تا زدن لباس

تا زدن ساق‌های خود را از وسط تا وقتی که به یک مربع کوچک برسید ادامه دهید. برای این کار ابتدا باید ساق خود را روی سطح صاف قرار دهید. قبل از اینکه ساق را از وسط تا کنید باید پارچه آن را به سمت وسط چین دهید تا پاهای ساپورت یا ساق با یکدیگر تماس داشته باشند. انتهای ساق را در قسمت کمر فرو ببرید تا کار شما به اتمام برسد. از آنجایی که ساق‌ها، ساپورت‌ها و شلوارهای گرم زمستانی یا حتی زیر شلواری‌های ضخیم معمولاً از پارچه‌های کشی ساخته شده‌اند با این روش به راحتی می‌توانید آن‌ها را کوچک کرده و چندین سای یا ساپورت را در کنار یکدیگر داخل کشو جا دهید.

تا زدن شلوار مجلسی

روش‌های تا زدن لباس

بهتر است شلوار مجلسی را در امتداد چین تا کنید تا صاف بماند. قبل از تا کردن، شلوار را اتو کنید تا هرگونه چین و چروکی که روی آن ایجاد شده است از بین برود. شلوار را در امتداد چین یا درز مرکز لباس تا کنید.مطمئن شوید در هر مرحله از تا زدن شلوار کاملاً صاف است. می‌توانید شلوارهای مجلسی خود را نیز داخل یک روکش مخصوص قرار داده و سپس آن را در کمد بگذارید. این کار از کثیف شدن و چروک شدن شلوارهای مجلسی جلوگیری خواهد کرد و عمر آنها را افزایش خواهد داد.

تا زدن جوراب

روش‌های تا زدن لباس

جوراب‌ها متنوع هستند. برخی از آنها دارای ساقه‌های بلند بوده و برخی دیگر مچی یا حتی کالج نام دارند. جوراب‌های متفاوت را هرکدام می‌توانید به هر روش تا بزنید. اغلب ما از قدیم به یاد داریم که جوراب‌هایمان را داخل یکدیگر فرو برده و در جا جورابی قرار می‌دادیم! اما این کار برای جوراب‌های مجلسی کاربرد ندارد. علاوه بر آن می‌تواند ظاهر جوراب را به ظاهری چروکیده تغییر دهد. برای تا زدن مرتب جوراب ابتدا باید یک عدد از جوراب‌ها را از قسمت پشت روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس جوراب بعدی را وسط آن بگذارید. باید یک علامت به علاوه در وسط تشکیل دهید. سمت راست و چپ جوراب‌ها را روی هم آورده و در انتها از داخل حفره‌ها رد کنید. در این صورت جوراب‌هایتان علاوه بر کم حجم شدن، چروک نمی‌شوند.

تا زدن کت

روش‌های تا زدن لباس

همه ما می‌دانیم که اغلب کت‌ها را از چوب لباسی آویزان می‌کنند. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که به علت کمبود جا مجبور می‌شوید چند عدد از کت‌های خود را تا کرده و در کمد جا دهید. علاوه بر آن، برخی از کت‌های زمستانی معمولاً برای قرار گرفتن در چمدان تا می‌شوند. بدین ترتیب نیاز پیدا خواهید کرد که روش‌های تا زدن کت را فرا بگیرید. برای تا زدن کت ابتدا باید آن را روی یک سطح صاف به سمت پشت قرار دهید. یعنی پشت کت باید به سمت شما باشد. ابتدا سمت راست کت را همراه با آستین به قسمت وسط تا کنید. سپس همین کار را برای سمت چپ تکرار نمایید و بعد از آن پایین کت را به سمت بالا یعنی یقه نزدیک کنید. کت شما باید یک حجم مربع شیک را به وجود آورده باشد. تبریک می‌گوییم کت خود را به آسانی تا زدید.

تا زدن پیراهن مردانه

روش‌های تا زدن لباس

پیراهن مردانه نیز مانند کت اغلب از چوب لباسی آویزان می‌شود. اما اگر تصمیم گرفتید به قصد خاصی پیراهن مردانه خود را تا بزنید، باید بدانید که تا کردن آن تقریباً شبیه تا کردن کت است. برای تا زدن پیراهن مردانه ابتدا باید آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس آستین پیراهن را از قسمت پشت به شکل کج روی تنه پیراهن تا کنید. در مرحله بعد این کار را برای آستین بعدی انجام دهید. سپس می‌توانید لبه‌های پیراهن را به سمت داخل تا کرده تا یک مستطیل باریک و بلند را به وجود بیاورید. در مرحله بعد مستطیل را تبدیل به مربع کنید. یعنی قسمت یقه را به قسمت پایین پیراهن نزدیک نمایید.

سخن آخر

انواع متفاوت روش‌های تا زدن لباس را در این مقاله برایتان معرفی کردیم. احتمالاً بعد از مطالعه این مقاله، سری به کمد خود می‌زنید و لباس‌های تا کرده خود را باز کرده و مجدداً تا می‌کنید. علاوه بر روش‌هایی که برایتان توضیح دادیم روش‌های متعدد دیگری نیز برای تا زدن لباس وجود دارد. به طور مثال اگر لباس‌های شما آن‌قدر زیاد هستند که در کشو شما جا نمی‌شوند، می‌توانید مرحله آخر تا زدن تمامی لباس‌ها را حذف کرده و به جای مرحله آخر، لباس را به صورت رول بپیچید. البته این روش برای کت و پیراهن مردانه اعمال نمی‌شود. لباس‌های نرم را می‌توانید با این روش کم حجم کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها