بوتاکس خوب است یا خیر

بوتاکس خوب است یا خیر

به طور کلی بوتاکس برای اهداف متفاوتی انجام می‌شود. اما ماهیت این که واقعاً بوتاکس مفید است یا خیر گاهی برای عده زیادی از افراد سؤال می‌شود. احتمالاً شنیده‌اید برخی افراد می‌گویند پیشانی خود را بوتاکس نکنید؛ چرا که در صورت تمدید نکردن، افتادگی پوست بیشتر از قبل می‌شود یا در ارتباط با مکان‌های متفاوت صورت یا چین‌وچروک‌های دیگر نظرات متفاوتی ارائه می‌شود. بوتاکس‌ها انواع متفاوتی دارند و در برندهای گوناگون ارائه می‌شوند. همچنین نحوه تزریق آنها نیز مهم است. اینکه آن را چه دکتری انجام دهد و اصول تزریق را رعایت کند اهمیت بسیاری دارد. در ادامه مقاله اطلاعات مفیدی را در ارتباط با بوتاکس صورت برایتان بیان می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر در سنین میان‌سالی یا بعد از سی سالگی قرار گرفته‌اید و هنگام خندیدن در آینه متوجه چین و چروک‌های ریز روی صورت خود می‌شوید، با ما همراه باشید تا راه‌حل‌هایی را به شما ارائه دهیم.

بوتاکس چیست

بوتاکس خوب است یا خیر

بوتاکس یعنی تزریق نوعی سم برای اعصاب صورت! حتماً می‌دانید که برخی از عضلات صورت همواره در حال حرکت کردن هستند. هنگام خندیدن و اخم کردن خطوطی روی صورت ما نمایان می‌شود. تزریق بوتاکس می‌تواند اعصاب عضلات این ناحیه را موقتاً از کار بیندازد. البته هیچ گونه نگرانی بابت تزریق بوتاکس وجود ندارد. از لحاظ سازمان FDA و بسیاری از سازمان‌های وزارت بهداشت بوتاکس کاملاً ایمن و کم خطر است. می‌توانید با خیال راحت از این روش برای جوان‌سازی پوست صورت خود بهره بگیرید.

ویژگی‌های بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس باید ویژگی‌های آن را به خوبی بشناسید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌‌های بوتاکس می‌توانیم به قابلیت از بین بردن چین و چروک‌های صورت در اثر جابه‌جایی عضلات اشاره کنیم. یعنی اگر چهره خود را در آیینه مشاهده کنید و تعدادی چروک عمیق در حالت عادی روی پیشانی‌تان وجود داشته باشد، بوتاکس نمی‌تواند این چروک‌ها را محو کند. اما اگر هنگامی که می‌خندید خط لبخند شما فرورفتگی زیادی از خود نشان می‌دهد و یا هنگام اخم کردن چین و چروک‌هایی در اطراف ابرو نمایان می‌شود آنها را می‌توانید با استفاده از بوتاکس محو کنید. پس اگر می‌خواهید چین و چروک‌های طبیعی و عمیق صورت خود را از بین ببرید تزریق بوتاکس راه حل درستی به نظر نمی‌رسد.

بوتاکس خوب است یا خیر
احتمالاً شنیده‌اید که بوتاکس ماندگاری زیادی ندارد. این سم تنها ۴ الی ۶ ماه روی صورت افراد باقی می‌ماند. همچنین میزان ماندگاری آن در افراد مختلف فرق می‌کند. اگر جزو افراد ورزشکار هستید و یا روزانه فعالیت‌های زیادی را انجام می‌دهید باید بدانید که بوتاکس ماندگاری کمی روی صورت شما خواهد داشت! همچنین بوتاکس در برخی از افراد در مدت زمان کوتاهی جذب می‌شود. این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که نباید به بوتاکس به عنوان یک روش دائمی برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت خود نگاه کنید. برای از بین بردن چروک‌های عمیق می‌توانید از لیزر یا تزریق ژل استفاده کنید. البته این روش‌ها نیز چندان دائمی به نظر نمی‌رسند.

بوتاکس یکی از روش‌های کم خطر و کم هزینه برای جوان‌سازی صورت است. همچنین می‌تواند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم را تا حد زیادی محو کند. حدود ۳ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا تزریق بوتاکس اثرات خود را بر روی چهره‌تان نمایان کند. اگر برای چند سال هر چند ماه یکبار اقدام به تزریق بوتاکس کنید قطعاً ماندگاری اثرات آن بیشتر می‌شود.

عوارض بوتاکس

بوتاکس در برندهای متفاوتی ارائه می‌شود. برای آن که از عوارض آن در امان بمانید لازم است برندهای معتبر این سم را بشناسید. از جمله برندهای معتبر بوتاکس می‌توانیم به نورونوکس، دیسپورت و مسپورت اشاره کنیم. لازم است حتماً تزریق بوتاکس را در مراکز معتبر انجام دهید. تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری را برای شما داشته باشد. از جمله آنها می‌توانیم به پخش شدن سم بوتاکس در بدن اشاره کنیم. به طور کلی بهتر است تزریق بوتاکس را پزشک مرتبط برای شما انجام دهد. همچنین قبل از تزریق بوتاکس برای پیشگیری از عوارض با پزشک پوست خود مشورت کرده و اطلاعات کافی را از او جویا شوید.

بوتاکس خوب است یا خیر
به طور کلی بوتاکس عوارض نادری را نیز به دنبال خواهد داشت. در پنج درصد موارد ممکن است افتادگی پلک و ابرو به وجود بیاید. این مطلب را در ابتدای مقاله نیز توضیح دادیم. بسیاری از افراد به دلیل ترس از افتادگی پلک ترجیح می‌دهند تزریق بوتاکس را به تعویق بیندازند. در حالی که تزریق بوتاکس تنها در ۵ درصد موارد ممکن است افتادگی را به وجود بیاورد. همچنین در صورت تمدید آن به صورت مرتب شاهد کم‌رنگ شدن چروک‌های عمقی پوست نیز خواهید بود.
لازم است بدانید که در موارد بسیار نادر نیز ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، دشواری در تکلم یا بلع، از دست دادن کنترل ادرار یا مشکلات تنفسی ممکن است به وجود بیاید. البته این عوارض بسیار نادر بوده و در صورتی که پزشک متخصص، تزریق بوتاکس را با مهارت و به صورت حرفه‌ای انجام دهد این عوارض هرگز به وجود نمی‌آید.
لازم به ذکر است که زنان شیرده، مادران باردار و افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق در پوست خود هستند نباید از تزریق بوتاکس استفاده کنند. همچنین اگر به بیماری عضلانی یا عصبی دچار هستید تزریق بوتاکس را فراموش کنید. ممکن است چند روز قبل از اینکه اقدام به تزریق بوتاکس کنید شاهد بروز عفونت یا تب‌خال در ناحیه بوتاکس باشید. در این صورت نیز باید حتماً تزریق آن را به تعویق بیندازید.

چه کار کنیم که در میان‌سالی به بوتاکس نیاز پیدا نکنیم

بوتاکس خوب است یا خیر

حال که به اینجا مقاله رسیدیم احتمالاً متوجه شده‌اید که بهترین راه مراقبت از پوست برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی آن است. راه‌های متفاوتی را می‌توانید در پیش بگیرید تا در سنین میان‌سالی پوست شما دچار چین و چروک نشود. از جمله مهم‌ترین این راه‌ها می‌توانیم به استفاده از کرم مرطوب کننده به صورت روزانه اشاره کنیم. هر روز صبح وقتی که از خواب بیدار می‌شوید پوست صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید. سپس مقداری کرم مرطوب کننده را به پوست صورت خود بزنید. اگر در معرض آفتاب قرار می‌گیرد یا در خانه‌هایی زندگی می‌کنید که دارای پنجره‌های متعددی است، زدن ضدآفتاب را نیز فراموش نکنید.

اشعه‌های مضر آفتاب، نقش پررنگی در ایجاد چین و چروک‌های عمیق روی پوست صورت انسان دارند. آنها با استفاده از رادیکال‌های آزاد منجر به ایجاد لک، چین و چروک می‌شوند. بهتر است با ضدآفتاب‌های مناسب، پوست صورت خود را ایمن کنید.
سعی کنید قبل از سن ۳۰ سالگی از کرم‌های دور چشم استفاده نمایید. پوست دور چشم بسیار نازک است. به همین دلیل در سنین پایین احتمال اینکه شاهد ایجاد چین و چروک روی آن قسمت باشیم بسیار زیاد است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سن ۳۰ سالگی هر شب و هر صبح مقداری کرم دور چشم را استفاده کنید. این کرم می‌تواند تا حد زیادی از ایجاد چین و چروک در این ناحیه پیشگیری کند.
عده بسیاری از افراد معتقدند به جای استفاده از کرم باید از روغن‌های گیاهی برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک استفاده کرد. این عقیده تا حد زیادی درست است. اما برخی از روغن‌ها نمی‌توانند رطوبت مورد نیاز برای پوست را تأمین کنند و یا برخی از آنها خاصیت ضد آفتاب بودن را ندارند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم علاوه بر مصرف روغن‌های گیاهی، کرم ضد آفتاب، مرطوب کننده و دور چشم را نیز مورد استفاده قرار دهید.

بوتاکس خوب است یا خیر
اگر پوست خشکی دارید همواره از کرم‌های چرب کننده، مرطوب کننده و آب‌رسان استفاده کنید. هرگز منتظر نمانید که برای ساعت‌های طولانی احساس کشیدگی و خشکی روی پوست صورت شما به وجود بیاید. هرگاه که این احساس در شما به وجود آمد سریعاً از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. برای افرادی که پوست خشکی دارند استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن آرگان بسیار ایده آل به نظر می‌رسد. اگر نگران ایجاد چین و چروک‌های پوست صورت خود هستید می‌توانید از سنین پایین اقدام به مصرف روغن نارگیل کنید. البته در این میان باید انتخاب روغن نارگیل نیز به درستی صورت بگیرد. از روغن نارگیل اصل و خالص استفاده کنید تا بهترین نتیجه را ببینید.

روش‌های متعدد جوان‌سازی پوست صورت کدام‌اند

گاهی بر اثر مراقبت نادرست از پوست و یا کاهش تولید کلاژن در سنین میان‌سالی، چین و چروک‌ها خود را نمایان می‌کنند. در این صورت چین و چروک‌های عمیق با استفاده از تزریق بوتاکس از بین می‌روند و این که چه روش‌هایی برای جوان‌سازی پوست صورت وجود دارد برای عده زیادی سؤال می‌شود. در ادامه این روش‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

استفاده از لیزر فرکشنال

بوتاکس خوب است یا خیر

انجام این روش، عملکرد فوق‌العاده مثبتی را در جوان‌سازی پوست صورت دارد. با این حال عده بسیاری انجام این روش را درست نمی‌دانند. البته شاید آنها از ایجاد قرمزی و حساس شدن پوست بعد از انجام این روش می‌ترسند. به طور کلی با استفاده از این روش، لایه نازکی از پوست برداشته می‌شود. البته این کار توسط لیزر انجام شده و هیچ گونه درد یا ناراحتی به وجود نمی‌آورد و بعد از آن باید از کرم‌های چرب کننده بر نواحی پوست صورت خود استفاده کنید. این روش مزایای فوق‌العاده زیادی دارد. می‌تواند چروک‌های عمیق، لکه و جای جوش را به طور کلی از سطح پوست پاک کند. علاوه بر آن، کلاژن سازی را تسریع بخشیده و روند تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

میکرونیدلینگ

در این روش کلاژن سازی در لایه دوم پوست افزایش پیدا می‌کند. این کار با استفاده از دستگاه و از طریق سوزن انجام می‌پذیرد. در این روش، پوست تحریک شده و کلاژن سازی سرعت می‌گیرد. این روش را معمولاً برای از بین بردن چین و چروک‌های عمیق پوست و پیشگیری از ایجاد چروک استفاده می‌کنند.

ترماژبلوتاچ

بوتاکس خوب است یا خیر

این روش را برای از بین بردن چین و چروک‌های اطراف چشم به کار می‌برند. این دستگاه رادیو فرکانسی امریکایی می‌تواند در همان جلسه اول، لیفت پوست اطراف چشم را انجام دهد. بسیاری از افرادی که می‌خواهند جراحی افتادگی پلک کنند اما از عوارض جراحی می‌ترسند این روش را انتخاب می‌کنند.

تزریق ژل

یکی از عمده‌ترین روش‌هایی که برای جوان‌سازی پوست صورت به کار گرفته می‌شود، تزریق ژل است. معمولاً این کار را برای از بین بردن چین و چروک‌های عمقی پوست انجام می‌دهند. تزریق ژل برخلاف تزریق بوتاکس می‌تواند چروک‌های ماندگار حالت عادی پوست صورت را محو کند. در این روش موادی مانند کلاژن یا اسید هیالورونیک را برای تزریق انتخاب می‌کنند. تزریق ژل تنها برای از بین بردن چین و چروک‌ها انجام نمی‌شود.
بلکه گاهی اوقات برای افزایش حجم برخی از مناطق بدن نیز تزریق ژل را انجام می‌دهند. به طور مثال برای افزایش حجم گونه‌ها، چونه و یا لب‌ها تزریق ژل در برندهای متفاوت انجام می‌پذیرد. ژل یا فیلرها در انواع متفاوت و برندهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. تزریق ژل را باید حتماً در مراکز معتبر پوست و زیبایی انجام دهید. این کار را حتماً باید پزشک انجام دهد.

بوتاکس خوب است یا خیر
لازم به ذکر است که برای از بین بردن جای جوش، آکنه، جای زخم، اسکار یا سوختگی نیز از تزریق ژل استفاده می‌کنند. همچنین برخی از افراد به منظور ایجاد زاویه فک، تزریق ژل را انتخاب می‌نمایند. تزریق ژل علاوه بر از بین بردن چین و چروک به نوعی روش زیباسازی صورت نیز به حساب می‌آید. به همین دلیل بسیاری از افراد مدلینگ تصمیم به تزریق ژل می‌گیرند.

استفاده از کرم‌های ضد چروک

کرم‌های ضد چروک متنوعی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی موجود هستند. بهتر است هنگام استفاده از این کرم‌ها با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین برند را انتخاب نمایید. به طور کلی کار کرد این کرم‌ها خیلی حالت درمانی ندارد! یعنی نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بعد استفاده از یک کرم، چین و چروک‌های صورت شما محو شود. این کرم‌ها بیشتر خاصیت پیشگیری دارند. اما برخی از آنها در صورت استفاده مداوم به کم‌تر شدن چین و چروک‌های سطحی و افزایش تولید کلاژن نیز کمک می‌کنند.

جراحی لیفت صورت

اگر می‌خواهید برای ۱۰ الی ۱۵ سال جوان‌تر شوید جراحی لیفت صورت یکی از گزینه‌های ایده آل برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت و جوان‌سازی پوست شما است. همان‌طور که از نام آن متوجه می‌شوید این روش جزو عمل‌های جراحی به حساب می‌آید و اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا حد امکان آن را امتحان نکنند. اما جراحی لیفت صورت یک روش قطعی برای کشیده شدن پوست و جوان‌سازی آن است.

بوتاکس خوب است یا خیر

ماساژ صورت

یکی از روش‌های جوان‌سازی پوست صورت ماساژ است. ماساژ صورت به روش‌های متنوعی انجام می‌پذیرد و می‌تواند گردش خون را در زیر پوست صورت افزایش دهد. افزایش گردش خون، کلاژن سازی را افزایش داده و منجر به کم‌رنگ شدن چین و چروک‌ها می‌شود. برای انجام ماساژ صورت می‌توانید از روغن‌های گیاهی اصل نیز کمک بگیرید. به طور مثال می‌توانید ماساژ صورت را با استفاده از مقداری روغن زیتون خالص انجام دهید. ماساژ صورت در مناطق مختلف آن متفاوت است. به طور مثال ماساژی که برای پیشانی انجام می‌پذیرد با ماساژ گونه فرق می‌کند. باید این تفاوت‌ها را بشناسید و روش‌های متنوع ماساژ صورت را یاد بگیرید. برای اثرگذاری بیشتر ماساژ صورت در از بین بردن چین و چروک‌ها لازم است هر روز یا یک روز در میان این کار را تکرار کنید.

سخن آخر

ما وظیفه خود را انجام دادیم. آن طور که قول داده بودیم روش‌های متنوع جوان‌سازی پوست صورت و به طور کلی جزئیات بوتاکس را در این مقاله برای شما شرح دادیم. حال تصمیم گیری با خود شما است. اینکه چه روشی را برای از بین بردن چروک‌های صورت خود به کار می‌برید. بسته به نظر پزشک و نظر خود شما متغیر است.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها