روتین مراقبتی پوستی پوست مختلط

پوست مختلط

پوست‌ها انواع متفاوتی دارند. پوست چرب، پوست خشک یا پوست مختلط انواعی از پوست‌ها هستند که بسته برخی از عوامل مانند عوامل وراثتی بروز پیدا می‌کنند. برای آنکه پوست سالم و شادابی داشته باشید یا به پیری زودرس دچار نشوید، باید روتین پوستی پوست خود را رعایت کنید. این روتین پوستی شامل مراحل مراقبت از پوست در طول روز یا شب می‌شود. به طور معمول روتین پوستی روز با روتین پوستی شب متفاوت است. به طور مثال در روز حتماً استفاده از کرم ضد آفتاب لازم است. در حالی که این کرم در شب، جای خود را به کرم دور چشم می‌دهد. در این مقاله قصد داریم به جزئیات روتین مراقبتی پوستی برای پوست مختلط بپردازیم. اگر شما هم دارای پوستی مختلط هستید می‌توانید با ما همراه باشید.

ویژگی‌های پوست مختلط

اگر می‌خواهید بدانید که به چه پوستی، پوست مختلط می‌گویند باید به شما بگوییم که پوست مختلط نه چرب است و نه خشک. در واقع شما نمی‌توانید روتین مراقبتی پوست چرب و پوست خشک را برای این پوست به صورت هم‌زمان به کار ببرید. بلکه روتین مراقبتی این پوست باید متعادل باشد و یک روتین میانه را برای پوست مختلط اعمال کنید. به طور کلی مراقبت از پوست مختلط کمی پیچیده است. نواحی از پوست که براق هستند، چرب به حساب می‌آیند و ناحیه‌هایی مانند روی گونه در پوست‌های مختلط که دچار پوسته‌پوسته شدن می‌شود، قسمت‌های خشک نامیده می‌شوند. افرادی که پوست مختلط دارند، قسمت‌هایی از صورتشان چرب و قسمت‌های دیگر خشک به حساب می‌آیند.

روتین مراقبتی پوستی پوست مختلط

مراحل روتین مراقبتی برای پوست‌های مختلط

مرحله اول پاک کردن پوست

دقت کنید که مراحل روتین مراقبت از پوست مختلط باید به ترتیب انجام شوند. در مرحله اول باید پوست مختلط را با استفاده از پاک کننده‌ها تمیز کنید. پوست‌های مختلط بهتر است پاک‌کننده‌های کرمی مانند شیر پاک کن را به کار ببرند؛ چرا که این پاک کننده‌ها می‌توانند قسمت‌های خشک را درمان کرده و به التیام آنها کمک کنند. همچنین پاک‌کننده‌های کرمی منافذ قسمت‌های چرب را از آلودگی‌ها و چربی پاک کرده و ترشح چربی در آن قسمت‌ها را در حالت متعادل قرار می‌دهند.

مرحله دوم استفاده از تونر

بعد از اینکه صورت خود را با استفاده از یک پاک کننده کرمی پاک کردید، ممکن است در برخی از نقاط احساس سفتی پوست یا چرب بودن داشته باشید. اینجا است که تونر به کمکتان می‌آید. احتمالاً می‌دانید که تونرها محلول‌هایی هستند که PH پوست را تنظیم می‌کنند. همچنین می‌توانند چربی اضافه روی پوست را تا حد زیادی پاک کنند. اغلب تونرها آبرسان و مرطوب کننده هستند. می‌توانید برای تأمین آب مورد نیاز سلول‌های پوستی خود از تونر بهره‌مند شوید. اگر پوست شما مستعد جوش است، استفاده از تونر را فراموش نکنید؛ چرا که تونر با خاصیت التیام بخشی که دارد مانع ایجاد جوش‌های صورت می‌شود.

مرحله سوم استفاده از سرم

بعد از آن که چربی‌های اضافی پوست صورت خود را با استفاده از تونر پاک کردید، باید سرم را به کار ببرید. برای پوست‌های مختلط انتخاب سرم مناسب کمی سخت به نظر می‌رسد. سرمی که چربی قسمت‌های چرب را بیشتر نکند و بتواند خشکی پوست را التیام ببخشد یک سرم ایده‌آل برای پوست‌های مختلف به نظر می‌رسد. سرم‌های پوست مختلط باید حاوی رتینول باشند. رتینول می‌تواند قسمت‌های خشک و چرب پوست را به خوبی در دستان خود بگیرد یا به عبارتی ساده‌تر می‌تواند از مسدود شدن منافذ جلوگیری کند. همچنین مانع از ایجاد لکه‌های تیره روی قسمت‌های خشک پوست می‌شود. اگر به صورت روزانه از سرم برای پوست‌های مختلط استفاده می‌کنید، بهتر است سرم رتینول را که حاوی SPF مناسب است را انتخاب نمایید تا پوستتان در برابر اثرات مضر نور خورشید حفاظت شود.

روتین مراقبتی پوستی پوست مختلط

مرحله چهارم استفاده از مرطوب کننده

انتخاب کرم مرطوب کننده آسان‌ترین انتخاب در میان روتین‌های مراقبتی برای پوست‌های مختلط است. چراکه کرم مرطوب کننده بافت سبکی دارد و علاوه بر آب‌رسانی به قسمت‌های متفاوت پوست می‌تواند از مسدود شدن منافع جلوگیری کند. علاوه بر آن این کرم نرم کننده خوبی است و می‌توانید آن را برای زیرسازی قبل از یک آرایش سنگین به کار ببرید. مرطوب کننده‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. می‌توانید هر کدام از آنها را به شرط معتبر بودن انتخاب کرده و خریداری کنید.

مراحل پاک کردن آرایش از روی پوست‌های مختلط

مرحله اول میسلار واتر

اگر می‌خواهید آرایش را از روی یک پوست مختلط پاک کنید، باید در مرحله اول میسلار واتر را به کار ببرید. میسلار واتر پاک‌کننده‌ای است که می‌تواند ذرات آلوده و آرایش‌ها را به خوبی از روی پوست‌های مختلف پاک کند. به عبارت ساده‌تر میسلار واتر یک آهنربا برای پاک کردن آلودگی‌ها از روی پوست به حساب می‌آید که می‌تواند منافذ را عاری از هرگونه کثیفی کند. میسلار واتر از خشک شدن بیشتر نواحی خشک روی پوست مختلط نیز جلوگیری می‌کند. این محلول را می توانید روی یک تکه پنبه ریخته و صورت خود را به آرامی با آن پاک کنید.

روتین مراقبتی پوستی پوست مختلط

مرحله دوم استفاده از کرم‌های پاک کننده

کرم‌های پاک کننده را می‌توانید بعد از میسلار واتر به پوست خود بزنید. برای استفاده از این کرم‌ها مقداری از آنها را روی صورت خود زده و با استفاده از انگشت به آرامی آن را ماساژ دهید. سپس با مقداری آب ولرم صورت خود را بشویید. کرم‌های پاک کننده مانع از دست رفتن چربی طبیعی پوست می‌شوند. علاوه بر آن می‌توانند تا حدی قسمت‌های چرب پوست را متعادل کنند.

مرحله سوم استفاده از کرم آب‌رسان و مرطوب‌کننده

بعد از پاک کردن صورت خود می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده برای تأمین رطوبت مورد نیاز پوست مختلف کمک بگیرید. در این مرحله می‌توانید استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مناسب پوست مختلط یا برخی از سرم‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. به طور کلی مراقبت از پوست مختلط کمی متفاوت‌تر از پوست‌های دیگر به نظر می‌رسد.

روتین مراقبتی پوست مختلط برای شب نیز شباهت بسیاری به روتین مراقبتی پوست مختلط به صورت روزانه دارد. تنها با این تفاوت که می‌توانید شب‌ها قبل از خواب از کرم‌های دور چشم و ضدچروک نیز استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید شب‌ها هنگام استراحت، سلول‌های پوستی به ترمیم و کلاژن سازی می‌پردازند و برای آنکه پوست سالمی داشته باشید می‌توانید قبل از استراحت، کرم‌های مغذی و ضد چروک را روی پوست خود استفاده کنید.

روتین مراقبتی پوستی پوست مختلط

به طور کلی هر نوع پوستی که داشته باشید حتماً باید هفته‌ای یک الی دو مرتبه لایه برداری را انجام دهید و هر چقدر هم که مراحل روتین را به خوبی انجام داده و یا آرایش‌های خود را به درستی پاک کنید، برخی از ذرات آرایشی یا مواد آلوده به منافذ عمیق پوست نفوذ می‌کنند. پاک کردن این منافع و تمیز شدن پوست مختلط حتماً به لایه برداری احتیاج دارد. استفاده از ماسک‌های خاک رس برای قسمت‌هایی از پوست که دارای چربی هستند بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسد. این ماسک‌ها می‌توانند منافذ چرب پوست را عاری از هرگونه آلودگی کنند.

پوست مختلط

سخن آخر

حال که مقاله به آخر رسید، احتمالاً اطلاعات بسیاری در ارتباط با مراقبت از پوست مختلف کسب کرده‌اید. این پوست نیز مانند پوست‌های دیگر به مراقبت و نگهداری احتیاج دارد. اگر مراحل بالا را به درستی انجام دهید، شاید تا سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی هم هیچ چروکی روی صورت شما خودنمایی نکند. هر گونه پیری زودرس و آسیب پوستی به دلیل مراقبت نکردن از پوست به وجود می‌آید. پوست مختلط دارای قسمت‌های خشک نیز است. قسمت‌های خشک پوست مختلط، مستعد چروک و پیری زودرس هستند. پس اگر تمایل زیادی به هزینه‌های گزاف برای تزریق ژل و بوتاکس ندارید، حتماً مراقبت پوستی را فراموش نکنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها