روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

شاید تا به حال به این فکر نکرده باشید که رنگ‌ها می‌توانند چه تأثیری در روابط اجتماعی ما انسان‌ها بگذارند. روابط شخصی، خانوادگی، روابط کاری، روابط دوستانه و…. به جرئت می‌توانیم بگوییم که رنگ‌ها در آرامش، انرژی، فعالیت، حتی خواب و استراحت ما تأثیر دارند. اگر می‌خواهید بدانید که رنگ‌ها در مراحل مختلف زندگی چقدر دخیل هستند حتماً در این مقاله با ما همراه باشید.

دانستن نحوه استفاده از تئوری رنگ

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

نحوه استفاده از رنگ‌ها در لباس و مد برای بهتر به نظر رسیدن بسیار مهم و اساسی است. شما می‌توانید به‌راحتی برای ارتقای استایل خود از اصول روان‌شناسی رنگ‌ها استفاده کنید و طوری لباس بپوشید که تعاملات شما با افراد کاملاً معتبر باشد. این کار را به‌راحتی می‌توانید از روی چرخه رنگ انجام دهید. اگر در کمد لباس خود یک چرخه رنگ داشته باشید کار شما در انتخاب لباسی که در مکان‌های مختلف و در زمان مناسب می‌پوشید راحت‌تر خواهد شد. نکته اصلی برای یادگیری این است که شما به خاطر بسپارید هنگام پوشیدن لباس در فصول مختلف از چه رنگ لباسی استفاده کنید.

در ادامه مطلب سعی ما بر این است که گزینه‌های مختلفی در رابطه با ترکیب رنگ‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

با توجه به سه ترکیب رنگ اول مشابه، مکمل و سه گانه می‌توانید لباس خود را با ترکیب سایه‌های سفید و خاکستری و سیاه بپوشید. زیرا از نظر دیداری رنگ‌های خنثی اصطلاحاً خالی از رنگ هستند و در اصل به خودی خود رنگ به حساب نمی‌آیند. اما ترکیب دو رنگ، تونال تمرکز و فوکوس رنگی دقیق‌تری دارند. بنابراین به طور معمول خودشان را به اضافه کردن رنگ‌های خنثی در لباس نمی‌دهند.

رنگ‌های مشابه

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

رنگ‌های مشابه رنگ‌هایی هستند که در کنار یکدیگر در چرخه رنگ قرار دارند. می‌توان به رنگ‌هایی گفت که شبیه یکدیگر هستند. به تعبیر دیگر به رنگ‌هایی می‌توان مشابه گفت که باهم جفت می‌شوند و به راحتی باهم ترکیب می‌شوند. به طور مثال: قرمز و صورتی، بنفش و آبی، سبز و آبی، نارنجی و شرابی. با ترکیب این رنگ‌ها حس یک درجه بندی نرم و هماهنگ و بسیار منسجم به مخاطب دست می‌دهد.

رنگ‌های مکمل

در چرخهٔ رنگ، مکمل به رنگ‌هایی اطلاق می‌شود که دقیقاً مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. به همین منظور هروقت باهم جفت می‌شوند، یکدیگر را پر جنب و جوش‌تر نشان می‌دهند.

مانند: زرد و بنفش، سبز و قرمز، آبی و نارنجی، آبی و سبز و قرمز و بنفش. این تضاد رنگی تأثیری برجسته و بالا ایجاد می‌کند.

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

رنگ‌های سه‌گانه

رنگ‌های سه‌گانه رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ باهم فاصله یکسانی دارند. این رنگ‌ها روی چرخه رنگ یکدیگر را متعادل می‌نمایند و هارمونی ایجاد می‌کنند. مثال: نارنجی، قرمز و زرد و آبی و بنفش و سبز. این یک نوع ظاهر چند رنگ اما بسیار متعادل است.

رنگ‌های تونال

رنگ‌های تونال، (تونالیته) سایه‌های متفاوتی از همان رنگ هستند. به‌عنوان‌مثال سایه‌های رنگ قرمزی که می‌توان در یک لباس ترکیب کرد.

صورتی پاستلی، صورتی سرخابی، قرمز روشن هستند که تن‌های مختلف روشنایی و تیرگی رنگ قرمز هستند.

ظاهر تونالیته شاید کمی سرگرم کننده باشد اما انجام آن بسیار راحت است و سبکی زیبا را ارائه می‌دهد. همچنین کمی ظرافت آن از تک رنگ بیشتر است.

رنگ زرد

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

در بهار و تابستان متناسب با زمان، مثلاً تایم کار و تایم استراحت به تناوب از رنگ‌هایی مانند زرد، قرمز و یا سبز استفاده کنید. تن زرد کم‌رنگ که رنگ بازیگوش و شاداب و دوستانه‌ای دارد، نوید یک روز آفتابی را می‌دهد. رنگ زرد کره‌ای در کت بهاری، در یک پیک نیک در فضای باز حس شادی و نسیمی دلنواز را می‌دهد.

رنگ قهوه‌ای خنثی

رنگ قهوه‌ای خنثی با یک سفر لذت‌بخش همراه است. این رنگ حس خوب آزادی را به ارمغان می‌آورد. این رنگ کلاسیک برای تابستان به‌اندازه‌ای تأثیر گذار و برجسته است که با رنگ‌های زنده ترکیب شود تا حس لذت‌بخش و شاد را برای تابستان و بهار ایجاد کند.

رنگ صورتی آب‌نباتی

این رنگ زیبا، روشن و بسیار جذاب، مثبت بودن شادی‌آور را به ارمغان می‌آورد و برای بهار و تابستان انرژی بخش وروح افزا است. این رنگ را می‌توان برای افزایش برجستگی و جذابیت برای یک لباس شیک و ایده آل بپوشید.

رنگ سبز ملایم

رنگ سبز ملایم حس لطافت، نجابت و آرامش را القا می‌کند. زمانی که تایم استراحت فرامی‌رسد در عصرها و در تعطیلات آخر هفته، بر خلاف رنگ‌های داغ و پرجنب‌وجوش مانند زرد و صورتی، آرامش و راحتی را به ارمغان می‌آورد. مانند استراحت در زیر سایه درختان در یک روز و گرم و آفتابی تابستان.

رنگ سبز و آبی به عنوان کم محرک‌ترین و لذت‌بخش‌ترین رنگ‌ها برجسته می‌شود. این رنگ با احساسی پر از آرامش و نگرشی مثبت ما را به سوی جا گذاشتن روز تشویق می‌کند.

رنگ خاکستری

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

رنگ خاکستری به سختی قابل تعریف است. این رنگ خنثی، رنگ مورد علاقه برای مجموعه‌های بهار و تابستان تبدیل شده است. تن‌های ملایم همیشه حس آرامش، راحتی و تعادل را به ارمغان می‌آورند. این رنگ، ارزش امتحان کردن را دارد. اگر دوست دارید این رنگ را استفاده کنید حتماً خاکستری آبی با یک کت و شلوار بزرگ عالی می‌شود.

ماکما نارنجی

نارنجی داغ یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای بهار و تابستان است. طراحان لباس اغلب روی لباس‌های بلند، اکسسوری‌ها، کفش‌ها و لباس‌های شنا از این رنگ استفاده می‌کنند. این رنگ به طور قطع حس خوش بینی را به مخاطب شما با رنگ لباستان می‌دهد.

قرمز آماده

رنگ بعدی در فصل بهار و تابستان رنگ قرمزی است که با کمی نارنجی ترکیب شده است و می‌تواند حس جوانی به ارمغان بیاورد. این رنگ جذابیت بسیار چشمگیری به لباس می‌دهد. رمز چنین رنگی قدرت، انرژی جوانی و پایداری است .چیزی که پس از بیماری همه گیر کرونا و ماندن طولانی مدت در خانه برای شما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

سبز لیمویی

سبز لیمویی همچنان یک رنگ بسیار محبوب و دلپذیر برای بهار و تابستان به شمار می‌آید. این سایه سبز همچنان حس مدرن و دیجیتالی در خود دارد و به عنوان رنگ مورد علاقه رسانه‌های اجتماعی متولد شده است. شما می‌توانید یک لباس کاملاً سبز بپوشید و از اکسسوری‌هایی مانند عینک، کیف و تزیینات به این رنگ انتخاب کنید تا از بین هر جمعیتی عروسی‌ها یا مهمانی تا متمایز باشید.

رنگ مشکی

لباس، رنگ رمز و راز و اعتماد به نفس است. تسلط مشکی به عنوان یک رنگ مطمئن کاملاً آشکار است. اما هرگز خسته کننده نیست. لباس‌های مشکی در بهار و تابستان با برش‌های جذاب و جسورانه ست می‌شوند. این لباس‌های ایده‌های بسیار خوبی برای میهمانی‌های شبانه بسیار جذاب و سرگرم کننده و مورد توجه است. اگر برای مصاحبهٔ کاری می‌روید، مشکی بپوشید. رنگ مشکی، نشانه اقتدار و اعتماد به نفس در موقعیت حرفه‌ای به شمار می‌آید. این رنگ، فرد را قابل احترام و قدرتمند جلوه می‌دهد. در کنار رنگ مشکی می‌توانید از رنگ‌های خاکستری استفاده کنید که تا حدودی پرخاشگری لباس یکدست مشکی را کاهش دهد.

پیشنهاد می‌شود برای حرفه‌ای جلوه دادن از رنگ‌های تیره مانند مشکی، خاکستری آبی سرمه‌ای استفاده کنید. این چنین رنگ‌ها دلالت بر جدیت، تعهد و قاطعیت دارد.

اگر بخواهید دوستانه و فقابل دسترس به نظر بیایید از رنگ‌های زمینی مانند بژ و قهوه‌ای استفاده کنید. هم چنین می‌توانید برخی از رنگ‌های گرم مانند نارنجی را امتحان کنید زیرا آنها مکالمه و تعامل را تحریک می‌کنند.

روان‌شناسی رنگ‌های متفاوت برای استایل

سخن آخر

و در کلام آخر اگر می‌خواهید که آرام معتدل و اطمینان بخش جلوه کنید از رنگ‌های ظریف مانند پاستلی و سبز استفاده کنید. تصور می‌شود که آنها رنگ‌های دیپلماتیک هستند، به این جهت که انتقاد را منحرف ساخته و حس آرامش و صلح را منتقل می‌کنند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها