ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه

عدم ترمیم موهای آسیب دیده و وز باعث ایجاد گره‌های متعدد، خشکی و ظاهر ناسالم می‌شود. دلایل زیادی از جمله دکلره کردن، فر و صاف کردن موها می‌تواند باعث آسیب دیدگی آن شود. برای این‌که بتوانیم دوباره شادابی و طراوت را به موهای خود بازگردانیم چه اقداماتی لازم است؟ آیا مویی که بر اثر فر کردن آسیب دیده است قابل ترمیم خواهد بود؟ در ادامه با ما همراه شوید تا پاسخ این سؤال‌ها را با هم بررسی کنیم.

اقدامات لازم برای ترمیم موهای آسیب دیده

1- رطوبت رسانی و ترمیم موهای خشک شده

برای این‌که بتوانید دوباره درخشش و رطوبت را به موهای آسیب دیده خود بازگردانید باید از محصولاتی که دارای مواد مغذی و ترمیمی مثل روغن آرگان و گلیسیرین هستند استفاده کنیم. ازآنجایی‌که استفاده از مواد شیمیایی موهای شما را خشک کرده است، باید حتماً رطوبت لازم را به تار موهای خود بازگردانید. قبل از خرید هر محصول برچسب مواد سازنده آن را خوانده و دقت کنید که حاوی مواد زیر باشد:

 • آرگان، آووکادو، نارگیل
 • کراتین
 • شی‌ء باتر یا کره شی‌ء
 • آلو ورا
 • گلیسیرین
 • الکل‌های چرب مثل الکل سیتاریل یا ستیل الکل

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 1

2- استفاده از شامپوهای رطوبت رسان و فاقد سولفات‌ها

موهای شما بر اثر دکلره یا فر کردن خشک شده و حتی ممکن است طی این روندهای شیمیایی سوخته باشد. به همین دلیل هم باید از شامپوهای ملایم که فاقد پارابن و سولفات هستند استفاده کنید چراکه این مواد بیشتر باعث خشک شدن موها خواهند شد. از شامپوهای نرم‌کننده که مخصوص موهای رنگ شده ساخته شده‌اند استفاده کنید زیرا کمک زیادی به تقویت و رطوبت رسانی مو خواهند کرد.

 • همچنین می‌توانید شامپوهایی که مخصوص موهای آسیب دیده تولید شده‌اند را هم تهیه کنید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 2

3- بعد از شامپو از نرم کننده برای رطوبت رسانی و ترمیم موهای خود استفاده کنید

موهای آسیب دیده و وز شده به نرم‌کننده حاوی کراتین نیاز دارند. کراتین در واقع پروتئینی است که می‌تواند باعث صاف شدن و کاهش حالت وز مو شود. ابتدا نرم‌کننده را به کف دستانتان زده و سپس آن را روی موهایی که تازه با شامپو شسته شده است بمالید. سعی کنید حداقل نرم‌کننده 10 دقیقه روی موهایتان بماند تا اثرگذاری خوبی داشته باشد. سپس نرم‌کننده را از موهای خود بشویید.

 • همیشه از آب سرد یا گرم برای شست‌وشوی مو استفاده کنید و به هیچ عنوان موهایتان را با آب داغ نشویید زیرا باعث خشک شدن مو می‌شود.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 3

4- از اسپری‌های نرم‌کننده مو بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید تا رطوبت رسانی بیشتری به مو انجام شود

ممکن است فکر کنید استفاده از نرم‌کننده داخل حمام برای رطوبت رسانی موهایتان کافی خواهد بود اما موهای آسیب دیده، خشک و وز شده به تقویت بیشتری نیاز دارند. بعد از این‌که نرم‌کننده عادی را از موهایتان شستید، باید از اسپری یا کرم‌های نرم کننده مو که به آبکشی نیاز ندارند استفاده کنید و آن را روی موهای نم‌دار ماساژ دهید. این محصول از موهای شما در طول روز مراقبت کرده و از وز شدن آن جلوگیری می‌کند.

 • به خاطر داشته باشید تا مواد سازنده نرم‌کننده بعد از حمام را مطالعه کنید و مطمئن شوید که حاوی روغن‌های سالم، گلیسیرین، اسیدهای چرب و پروتئین‌هایی مثل کراتین است.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 4

5- هر هفته از ماسک‌های رطوبت رسان مو استفاده کرده و بگذارید تا به مدت 10 دقیقه روی موهایتان باقی بماند

هفته‌ای یک بار باید برنامه رطوبت رسانی عمیق به موهایتان را داشته باشید. به این منظور هم یک ماسک موی تقویتی که برای رطوبت رساندن به مو ساخته شده است، بخرید. توجه داشته باشید که ماسک مو حاوی روغن آرگان یا نارگیل، کره شی‌ء یا روغن آووکادو باشد. بعد از این‌که موهایتان را با شامپو شستید، ماسک مو را روی موهایتان ماساژ دهید. سپس بگذارید تا 10 دقیقه باقی بماند و در آخر ماسک مو باقی مانده روی مو را با آب به خوبی بشویید.

 • برای بهبود سلامت موهای آسیب دیده، استفاده از ماسک مو را در برنامه هفتگی خود بگنجانید.
 • مواد ماسک مو را بیشتر به ساقه و انتهای موهایتان بمالید چراکه این نواحی آسیب دیدگی بیشتری به دلیل دکلره، مواد شیمیایی و غیره خواهند داشت.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 5

6- از روغن درمانی زیتون گرم برای تکمیل احیای موهای آسیب دیده استفاده کنید

اگر موهای وز، خشک و آسیب دیده دارید 120 میلی لیتر روغن زیتون را داخل یک ماهیتابه ریخته و شعله حرارت گاز را روی کم قرار دهید. بعد از این‌که روغن زیتون گرم شد، شعله را خاموش کرده و بگذارید تا کمی خنک شود. روغن را روی تار موهای خشک خود ماساژ دهید و کاملاً آغشته به روغن کنید. بگذارید 15 دقیقه روی موهایتان باقی بماند و سپس موهایتان را با شامپو شسته و به خوبی آبکشی کنید.

 • از یک شانه عریض برای این‌که به آرامی روغن را از ریشه تا ساقه مو آغشته کنید، استفاده نمایید.
 • ماهی یک بار از درمان با روغن زیتون استفاده کنید تا موهایتان مجدداً درخشان و سالم شود.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 6

محافظت از آسیب دیدن مجدد مو 

1- چند روز بین دفعات استحمام موهای آسیب دیده فاصله بیندازید

اگر عادت دارید که موهای خود را هر روز بشویید، با در نظر گرفتن آسیب دیدگی مو باید بین شست‌و‌شوی موهای خود فاصله بیندازید تا روغن طبیعی مو از بین نرود. یک یا دو روز بین هر بار شستن مو صبر کنید تا از رطوبت مو محافظت شود.

 • در صورت نیاز به استحمام از محصولات شامپو خشک روی ریشه‌های مو استفاده کنید.
 • 2 تا 3 بار در هفته موهایتان را بشویید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 11

2- بعد از شستن مو و استفاده از رطوبت رسان از محصولات گره باز کن استفاده کنید

موهای آسیب دیده و وز خیلی راحت‌تر از موهای سلم و صاف گره می‌خورد. اگر می‌خواهید شانه زدن مو راحت‌تر شود، محصولات گره بازکن را از پایین تا ریشه مو بزنید. اگر از محصولات بعد از حمام گره باز کن استفاده نمی‌‍کنید حتماً باید موهایتان را آبکشی نمایید.

 • هر بار که موهایتان را می‌شویید از محصولات گره باز کن استفاده کنید. این کار به عنوان یک روش جلوگیری از آسیب مو در آینده خواهد بود.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 22

3- با موهایتان به ویژه وقتی خیس است با ملایمت برخورد کنید

موهای آسیب دیده به شدت حساس هستند و به راحتی وقتی که خیس باشند می‌شکنند. باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان موها را نکشید یا محکم شانه نکشید. موهای خیس را شانه نزنید. با استفاده از انگشتانتان گره موها را باز کرده و صبر کنید تا کمی خشک شوند، سپس به آرامی موهایتان را شانه بزنید.

 • با حوله موهایتان را خشک نکنید، زیرا باعث ایجاد اصطکاک شده و موهایتان را وز می‌کند. از یک تی‌شرت پنبه‌ای برای خشک کردن یا بستن موهایتان استفاده کنید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 33

4- با سشوارهای موهای آسیب دیده را خشک نکنید

موهای آسیب دیده به اندازه کافی خشک و وز هستند و اگر بخواهید با باد سشوار بعد از استحمام آن‌ها را خشک کنید باعث آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد. به کمک یک تی‌شرت نم موها را گرفته و بگذارید طبیعی خشک شود.

 • موهای آسیب دیده را باید از آسیب‌های بیشتر ناشی از گرما محافظت کنید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 44

5- موهایتان را با گرما حالت ندهید

اگر دوست دارید موهایتان را با اتوی فر یا صاف کننده مو حالت دهید، به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید! موهای شما تحت روند درمانی بزرگی است و گرما باعث می‌شود تا آسیب دیدگی موهای شما بیشتر شود. قبل از این‌که مجدداً با گرما موهایتان را حالت دهید صبر کنید تا مو سلامت و رطوبت کامل خود را به دست بیاورد.

 • اگر برای خشک کردن موهای خود نیاز به استفاده از سشوار یا منبع گرما هستید حتماً تنظیمات آن را در خنک‌ترین حالت ممکن قرار دهید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 55

6- از رنگ مجدد موهای آسیب دیده بپرهیزید

اگر از موهایتان راضی نیستید و دوست دارید که تغییری ایجاد کنید، ممکن است وسوسه شوید تا مجدد آن‌ها را رنگ کنید. متأسفانه رنگ‌های شیمیایی باعث آسیب دیدگی مو و در نتیجه وز شدن، نازک شدن و شکستن آن خواهند شد.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 66

7- از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

اشعه UV خورشید باعث آسیب مو می‌شود به همین دلیل هم وقتی بیرون هستید از روسری یا کلاه برای محافظت از موهایتان استفاده کنید. برای محافظت بیشتر می‌توانید از اسپری محافظتی حاوی سدیم لانت، پروتئین هیدرولیز شده و سیلیکون روی موهایتان استفاده کنید.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 77

8- قسمت‌های پایین مو که دو شاخه شده‌ است را کوتاه کنید تا موهای سالم‌تری داشته باشید

متأسفانه مواد شیمایی، دکلره، خشکی مو و غیره می‌تواند منجر به دو شاخه شدن موهای شما شود به همین دلیل هم بهتر است تا با دقت انتهای موهای خود را نگاه کنید و قسمت‌هایی که دو شاخه شده‌اند را کوتاه کنید. کوتاهی مو در حد 1.3 سانتی متر کافی بوده و علاوه بر ایجاد ظاهر سالم روی موهایتان، آن‌ها را ترغیب به رشد می‌کند.

ترمیم موهای آسیب دیده و وز شده در خانه 88

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها