راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

قطعاً برای آنکه بتوانید استایل زیبایی را به نمایش بگذارید علاوه بر پوشیدن لباس‌های متناسب باید به زیبایی موهای خود نیز توجه کنید. برخی از افراد در طول زندگی خود به دلیل مراقبت نادرست از موهایشان به وز شدن مو دچار می‌شوند و برخی دیگر نیز از همان ابتدا به دلیل عوامل ارثی دارای موهایی وز هستند. همان‌طور که می‌دانید وز شدن مو ظاهر ناخوشایندی دارد و اغلب افراد خواهان داشتن موهایی نرم، صاف و درخشان هستند. برای اینکه بتوانید از وز شدن موهایتان جلوگیری نمایید باید با وسایلی مانند اتو مو خداحافظی کنید. برخی از وسایل آرایش مو به دلیل حرارت بسیاری که به سلول‌های مو می‌رسانند به مرور سبب ضعیف شدن و وز شدن ساقه‌های مو می‌شوند. البته این قضیه تنها به وسایلی مانند اتو مو ختم نمی‌شود! پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا راه‌های پیشگیری از وز شدن مو و درمان آن را برایتان شرح دهیم.

چگونه از وز شدن موهای خود جلوگیری کنیم

استفاده از سشوار را به حداقل برسانید

یکی از وسایلی که برای خشک شدن و حالت دادن به مو استفاده می‌شود سشوار است. همگی می‌دانید که سشوار می‌تواند مهم‌ترین نقش را برای وز شدن مو ایفا کند! اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از سشوار هستید اما نمی‌خواهید موهایتان وز شود پیشنهاد می‌کنیم آن را به درستی به کار ببرید. برای استفاده درست از سشوار باید آن را با فاصله ۱۰ سانتی متر از موهای خود قرار دهید. همچنین می‌توانید موتور سشوار و فشار هوای آن را افزایش داده و از طرفی حرارت آن را در حالت ملایم قرار دهید. حرارت زیاد سشوار منجر به سوختن و وز شدن موها می‌شود. باید استفاده از سشوار را به حداقل برسانید. سعی کنید موهای خود را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. همچنین در روزهای گرم تابستان نیز از سشوار استفاده نکنید. اجازت دهید گرمای هوا وظیفه خود را ایفا کرده و موها را خشک کند.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

از اتو مو استفاده نکنید

اتو مو و بابلیس نیز از جمله وسایلی هستند که برای حالت دادن به موها از آنها استفاده می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده، تعداد زیادی از افرادی که به دفعات زیاد از اتو مو استفاده کردند، بعد از مدتی شاهد وز شدن موهای خود بودند. اتو مو و بابلیس نیز مانند سشوار موها را در برابر حرارت زیاد، سوختگی و وز شدن قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید از موهای خود مراقبت کنید و همواره موهایی شاداب، لطیف و درخشان داشته باشید باید اتو مو را کنار بگذارید. می‌توانید از حالت دهنده‌های طبیعی مانند روغن‌های گیاهی برای زیباتر شدن حالت موهای خود استفاده کنید. اما اتو مو اصلاً راه درستی برای حالت دادن به موها نیست!

کراتینه نکنید

کراتینه از جمله روش‌هایی است که برای صاف شدن موها آن را به کار می‌برند. کراتینه می‌تواند به موها آسیب رسانده و پس از مدتی سبب وز و سوختن موها شود. البته اگر کراتینه توسط افراد ماهر با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب انجام شود احتمال وز شدن موها کاهش می‌یابد. علاوه بر کراتینه روش دیگری که امروزه آرایشگران برای احیا موها پیشنهاد می‌کنند پروتئین درمانی یا پروتئین تراپی است. در روش‌های متفاوت احیا مو اگر از باکیفیت‌ترین مواد استفاده شود و اصول کار به درستی و مراحل آن در صحیح‌ترین شکل ممکن انجام شود، ممکن است موها وز یا سوخته نشوند. اما با این حال احتمال وز شدن مو در روش‌هایی مانند کراتینه بسیار زیاد است.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

موهایتان را فر نکنید

جالب است بدانید که همیشه افرادی که موهای صافی دارند خواهان داشتن موهای فر هستند و بسیاری از افرادی که موهای فر دارند می‌خواهند موهایشان صاف باشد. عده زیادی از افراد را می‌بینیم که با استفاده از مواد و روش‌هایی خاص اقدام به فر کردن موهای خود می‌کنند. درست است که با فر شدن موها زیبایی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و ممکن است تغییر چشمگیری در ظاهر افراد به وجود بیاید، اما این را در نظر بگیرید که برای فر شدن موها آن را در معرض مواد شیمیایی قرار می‌دهند. این مواد به سلول‌های تار مو آسیب رسانده و منجر به وز شدن آنها می‌شود.

بیش از اندازه شامپو نزنید

اگر جزو افرادی هستید که یک روز در میان دوش می‌گیرید و به حمام می‌روید، حتماً باید از شامپو روزانه و شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. همچنین مصرف بیش از اندازه شامپو می‌تواند موها را به مرور وز کند. می‌توانید با استفاده از مواد گیاهی مانند سدر یا حنا موهایتان را تمیز کنید. اما مصرف بیش از اندازه شامپو اصلاً کار درستی نیست و به مرور زمان تارهای مو را ضعیف می‌کند. دفعات حمام کردن یا دوش گرفتن خود را به دو مرتبه در هفته کاهش دهید و یا اگر به صورت روزانه دوش می‌گیرید ترجیحا از شامپوهای ضعیف استفاده کنید. شاید در ذهن خود فکر کنید که استفاده از شامپو بچه کار درستی است. اما بسیاری از متخصصان این روش را اشتباه می‌دانند؛ چرا که مواد موجود در شامپو بچه مناسب موی سر کودکان است. این شامپو نمی‌تواند چربی و آلودگی را از روی موی سر بزرگان پاک کند. هنگامی که از شامپو بچه استفاده می‌کنید بعد از یک بار شستشوی سر احساس می‌کنید که موهایتان تمیز نشده و مجبور می‌شوید چندین بار در یک دفعه حمام کردن، موهای سر خود را بشویید. این امر منجر به استفاده بیش از اندازه از شامپو می‌شود و در نهایت موهایتان را وز خواهد کرد!

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

 استفاده درست از رنگ مو

در انتخاب رنگ مو باید دقت کافی را به عمل بیاورید. هرگز از رنگ موهای بی کیفیت و ارزان قیمت استفاده نکنید. رنگ مو باید از کیفیت کافی برخوردار باشد. برخی از رنگ‌ها حاوی روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون و آرگان هستند. استفاده از آنها به موها آسیبی نمی‌رساند. البته در صورتی که استفاده از رنگ مو به درستی انجام شود!

هنگامی که موهای خود را رنگ می‌کنید بعد از ۴۵ دقیقه الی یک ساعت باید موهایتان را با آب ولرم بشویید. در این مرحله به علت استفاده از رنگ احتیاجی به استفاده از شامپو نیست. می‌توانید در مرحله بعدی برای دوش گرفتن از شامپوهای مناسب موی رنگ شده استفاده کنید. یک نکته مهم دیگر در ارتباط با استفاده از رنگ مو به حداقل رساندن دفعات انجام آن است. اگر ماهی یک مرتبه موهای خود را رنگ کنید، پس از یک سال شاهد داشتن موهایی وز، ضعیف و شکننده خواهید بود. باید استفاده از رنگ مو را به حداقل برسانید. می‌توانید هر چند ماه یکبار برای تنوع، موهای خود را رنگ کنید.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

همچنین اگر ریشه موهایتان سفید است، پیشنهاد می‌کنیم هر بار برای آنکه سفیدی مو را از بین ببرید تنها ریشه مو و قسمت‌هایی که سفید شده است را رنگ کنید. لازم نیست هر دفعه برای از بین بردن سفیدی‌های مو کل موهای خود را رنگ بزنید. اگر رنگ مویی که استفاده می‌کنید حاوی روغن‌های طبیعی و مواد تقویت کننده نبود، چند قطره روغن زیتون، روغن بادام شیرین و مقداری نمک را به آن اضافه کنید. این روش می‌تواند آسیب رساندن به موهایتان را به حداقل برساند.

همگی می‌دانید که استفاده از مواد بی‌رنگ‌کننده مو یا پودرهای دکلره می‌تواند به شدت موها را ضعیف و شکننده کند. اغلب افراد دلشان می‌خواهد که حداقل یک بار در طول عمر خود موهایشان را بی رنگ کنند تا بتوانند رنگ‌هایی مانند یخی یا برخی رنگ‌های فانتزی را روی موهای خود ایجاد نمایند. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم موهای خود را به دست آرایشگری خبره بسپارید و از او بخواهید که باکیفیت‌ترین مواد را برای موهایتان استفاده کند. همچنین بعد از دکلره کردن باید به صورت مرتب موهایتان را روغن تراپی کنید. بدین منظور می‌توانید از روغن‌های گیاهی مانند روغن ماکادمیا و آرگان برای تقویت موهایتان استفاده نمایید. بعد از دکلره کردن حتماً داخل حمام از ماسک مو و بیرون حمام از تقویت کننده مو استفاده کنید. این کارها می‌تواند وز شدن موهایتان را به حداقل برساند.

دفعات استفاده از ژل، واکس یا حالت دهنده را به حداقل برسانید

از جمله موادی که آسیب زیادی را به مو وارد می‌کنند، می‌توانیم به ژل، تافت و انواع متفاوت حالت دهنده‌ها اشاره کنیم. این مواد حتی اگر دارای ترکیبات گیاهی باشند اگر به دفعات مورد استفاده قرار بگیرند می‌توانند باعث وز شدن مو شوند. به طور کلی اگر می‌خواهید موهایتان نرم و خوش حالت باقی بماند، می‌توانید به جای حالت دهنده‌های شیمیایی از حالت دهنده‌های طبیعی مانند کتیرا استفاده کنید. البته استفاده از این مواد نیز به دفعات کار درستی نیست.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

راه‌های درمان وز مو

راه‌های متفاوتی برای درمان حالت وزی مو وجود دارد. در ادامه چند روش از این راهکارها را برایتان توضیح می‌دهیم:

استفاده از مواد گیاهی

برای اینکه حالت وزی موی خود را از بین ببرید باید برای مدت طولانی از مواد گیاهی استفاده کنید. یعنی به طور مثال شامپوهای مورد استفاده‌تان باید بر پایه مواد گیاهی باشد و یا حتی اگر از سرم مو استفاده می‌کنید باید حتماً پایه گیاهی داشته باشد. مواد گیاهی هیچ آسیبی به مو نمی‌رسانند و از طرفی می‌توانند نیاز شما را برای حالت دادن یا نرم کردن مو تا حد زیادی برطرف کنند. در این مورد می‌توانید از شامپوهای حاوی عصاره حنا، عصاره نارگیل یا زیتون استفاده کنید.

استفاده از روغن گیاهی

احتمالاً همگی شما با این روش آشنایی دارید. روغن‌های گیاهی خالص و اصل را تهیه کنید. هفته‌ای یک الی دو مرتبه شب‌ها قبل از خواب موهای خود را به این روغن‌ها آغشته کنید. سپس یک روسری را به موهای خود ببندید و بگذارید شب تا صبح روغن، موهای وز شما را تغذیه کند. صبح دوش بگیرید و روغن گیاهی را از روی موی سرتان بشویید. بعد از چند هفته تکرار مداوم این کار، موهای وز شما حالت نرمی پیدا می‌کند. برای این روش می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا، روغن ماکادمیا، روغن بادام تلخ یا شیرین، روغن هسته انگور، روغن انار، روغن جوانه گندم یا روغن آرگان استفاده کنید.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

استفاده از شامپو بدون سولفات

باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. سولفات از جمله ترکیبات شامپوهایی است که کف زیادی را هنگام شستشو برای شما به وجود می‌آورد. این ماده سبب بدتر شدن حالت وزی و سوختگی مو می‌شود. اگر موهایتان وز شده باید برای مدت طولانی شامپوهای بدون سولفات را استفاده کنید. در ارتباط با نرم کننده نیز این قضیه صدق می‌کند. به طور کلی باید مواد مورد استفاده برای موهای خود را بررسی کنید. اگر در ترکیبات آن‌ها سولفات نوشته شده بود آن را مورد استفاده قرار ندهید.

رژیم غذایی سالم

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما رژیم غذایی نیز می‌تواند در تقویت و درخشان ماندن موهای سر کمک بسیاری کند. اگر می‌خواهید موهایتان سالم باشد حتماً باید در رژیم غذایی خود مصرف سبزیجات و میوه‌ها را به حداکثر برسانید. همچنین استفاده از حبوباتی مانند نخود به تقویت فولیکول‌های مو و تارهای آن کمک بسیاری می‌کند. به طور معمول افرادی که از نخود استفاده می‌کنند تارهای موی ضخیم‌تری نسبت به سایر افراد دارند. در رژیم غذایی خود، مصرف فست‌فود و غذاهای سرخ کردنی را به حداقل برسانید.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

استفاده از سس مایونز

اشتباه نکنید! مقصود ما از این عبارت، مصرف خوراکی سس مایونز نیست. سس مایونز حاوی مقدار زیادی روغن و تخم مرغ است. برای آنکه حالت وزی موهای خود را برطرف کنید می‌توانید هفته‌ای یک مرتبه سس مایونز را مانند ماسک مو به کل سر خود بمالید. سپس بگذارید برای ۳۰ دقیقه تا یک ساعت سس مایونز روی سر شما بماند. سپس موهایتان را با آب ولرم بشویید. سس مایونز حالت نرمی فوق‌العاده‌ای را برای موهایتان به وجود می‌آورد. ماسک تخم مرغ نیز فایده بسیاری برای موها دارد! تخم مرغ سرشار از پروتئین و مواد مغذی است که می‌تواند به تقویت تارهای مو بپردازد. اگر موهایتان وز شده می‌توانید هفته‌ای یک مرتبه یک عدد تخم مرغ را با مقداری روغن زیتون ترکیب کرده و روی موهای سر خود قرار دهید. سپس می‌توانید بعد از یک ساعت آن را با آب ولرم بشویید.

استفاده از ماسک‌های خانگی

بسیاری از تقویت‌کننده‌های خانگی هستند که شما می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کرده و برای موهای خود استفاده کنید تا حالت وزی مو از بین برود. از جمله آنها می‌توانیم به ترکیب موز و روغن نارگیل اشاره کنیم. روغن نارگیل یکی از ماسک‌های تقویت کننده مو است که می‌تواند حالت وزی مو را از بین ببرد. بدین منظور می‌توانید چند عدد موز را داخل مقداری روغن نارگیل رنده کرده یا له کنید. سپس آن را به ساقه موهای خود بمالید. بعد از یک ربع موهای خود را بشویید. برای استفاده از این ماسک نباید مدت زیادی آن را روی موهای خود قرار دهید؛ چرا که ممکن است موزها روی موهایتان خشک شوند و شستن آن کمی سخت باشد!

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

خشک کردن موها با هوای آزاد

اگر موهایتان وز شده هرگز از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید. می‌توانید آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. البته باید موهای خود را از تابش مستقیم اشعه‌های خورشید محافظت کنید؛ چرا که رادیکال‌های آزاد موجود در این اشعه‌ها می‌توانند آسیب بیشتری به موهایتان وارد کنند. تنها می‌توانید در روزهای گرم سال بعد از حمام کردن، آب موهای خود را با حوله بگیرید. سپس آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

از ماسک مو و نرم کننده استفاده کنید

برای برطرف شدن حالت وزی موهای خود حتماً باید در حمام از نرم‌کننده‌های مو مناسب با سر خود استفاده کنید. برخی از نرم‌کننده‌ها مناسب برای موهای رنگ شده یا موهای شکننده، خشک و آسیب دیده هستند. معمولاً آنها برای موهای خشک فایده بسیار زیادی دارند. بعد از آنکه با استفاده از شامپوی مناسب موی خشک، موهای وز خود را شستید مقداری نرم کننده را به ساقه موهای خود بزنید. بعد از دو الی سه دقیقه موهایتان را آبکشی کنید. علاوه بر نرم کننده باید بعد از حمام، ماسک مو را نیز به کار ببرید. استفاده از ماسک مو به تقویت موهای شما کمک بسیاری می‌کند. انواع متفاوت ماسک‌ها بر پایه ذرات گیاهی نیز وجود دارند. می‌توانید از آن‌ها برای برطرف شدن حالت وزی موهای خود کمک بگیرید.

راه‌های جلوگیری از وز شدن مو (پیشگیری و درمان)

سخن آخر

سعی کردیم صفر تا صد راه‌های جلوگیری از وز شدن مو و درمان آن را در این مقاله برایتان شرح دهیم. اگر به مواردی که گفتیم توجه کنید قطعاً از وز شدن موهای خود پیشگیری خواهید کرد. لازم است که نوع موهای خود را به درستی بشناسید تا بتوانید مواد بهداشتی متناسب با آن را تهیه کنید. به طور مثال اگر موهای خشکی دارید بهتر است شامپوی مناسب موی چرب را برای سر خود استفاده نکنید؛ چرا که این شامپو خشکی موهای شما را بیش از اندازه کرده و سبب وز شدن آن می‌شود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها