دنیای پوشیدنی و مد و فشن

10 افسانه اشتباه درباره‌ی مو های مردان

اطلاعات غلط برای هر کس یا هر چیز خطر ناک است و ممکن است نتیجه‌ای برعکس آنچه ادعا شده بدهد. پیامدهای جدی که در رابطه با یک اطلاعات اشتباه پدید می‌آید قابل انکار است و معمولاً گوگل بدون آنکه اطلاعات درست یا نا درست را بتوان از یکدیگر تشخیص داد، آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

همین ویژگی در مورد موهای شما نیز صدق می‌کند و در صورت دریافت مشاوره از مردم برای موهای خود ممکن است عواقب بسیار بدی را مشاهده نمود. اجازه ندهید که ادعاهای نا درست به موهای شما آسیب بزند و سعی درباره‌ی شنیدن واقعیت‌ها به جای اخبار جعلی بسیار پر اهمیت است.

ریزش مو های خاکستری عاملی برای رشد مو

یکی از دلایل محبوب شدن این تفکر آن است که نشانه‌های پیری که از سر شروع می‌شود را از بین می‌برد. این تفکر به سرعت در حال افزایش است و ریشه‌ی آن به این باور بر می‌گردد که موی انسان نیز به همان اندازه گیاه رشد می‌کند.

لاین سالیس، متخصص ریزش مو و مدیر کلینیک هایرمد می‌گوید:

اگر شما ریشه گیاه را تقسیم کنید، هر دو ساقه ممکن است گل داشته باشند. اما این باور در منافذ مو و ریشه آن صدق نمی‌کند

اگر به سادگی موهای خود را در سطح پوست سر بشکنید، هنوز هم رشد می‌کند اما نه به صورت چند تایی و در این حالت کل موها را از بین نمی‌برید.

از آنجایی که یک موی خاکستری معمولاً به معنای بیشتر شدن آن است، رشد آن ممکن است ادامه یابد. بنابراین افراد زمانی که موی خاکستری را در سطح پوست می‌شکنند و یا آن را کوتاه می‌کنند، از رشد آن جلوگیری کرده و مو به صورت ظریف‌تر ظاهر می‌شود که تشخیص آن با رنگ‌های دیگر عملاً سخت‌تر می‌شود.

پوشیدن مداوم کلاه یکی از علل ریزش مو

اگرچه این باور و داستان قدیمی کمی درست است اما باید ابتدا بررسی نمود که کلاه باعث قطع گردش خون در فولیکول‌ها می‌شود یا خیر. کسانی که به نوعی همواره کلاه بر سر دارند احتمالاً باید بیش از پیش مراقب سلامتی موهای خود باشند.

کریس وار مالک یک کلینیک تخصصی می‌گوید کلاه‌ها باعث ریزش مو می‌شوند و استفاده روازنه از آن به دلیل فشار مداوم روی رشته موها باعث شکستگی مو می‌گردد.

بنابراین در حالی که شما آزاد به انتخاب کلاه بیسبال یا سایر کلاه‌ها در هر فصل هستید، به یاد داشته باشد که هر بار یک کلاه بر سر بگذارید. همچنین این کلاه‌ها باید به گونه‌ای استفاده شود که فشار زیادی به جمجمه سر و موهای شما وارد نکنند.

شوره سر علت خشکی پوست سر

همه‌ی ما برخی از نشانه‌های ریز برفی شکل را روی پوسته سر دیده‌ایم. برخی تصور می‌کنند که پوست سر با وجود شوره سر تشنه بوده و خشک شده است. اگرچه خشکی پوست سر نشانه‌های مشابهی دارد اما این دو یکسان نیستند.

سلیس می‌گوید: دانشمندان بر این باورند که شوره سر ناشی از عدم تعادل مخمر در روی پوست است” وی بر این باور است که همه‌ی ما مخمرهای مختلفی را روی پوست سرمان داریم اما یکی از آن‌ها به طور خاص به نام Malassezia furfur می‌تواند واکنش التهابی را در روی پوست گسترش دهد.

همین مخمر باعث می‌شود تا بالاترین لایه پوست به طور ناخودآگاه از بین برود و منجر به لکه‌های سفید روی مو و لباس شما شود.

شست و شو مو با آب آشامیدنی و روغن زیتون یکی از راه‌های کاهش شوره سر می‌باشد. همچنین یک شامپو ضد قارچ ملایم نیز علائم مرتبط با آن را روی پوست سر تحریک کرده و می‌توان با آن پوست سر را شاداب نگه داشت.

نیاز روزانه مو به شامپو برای تمیز نگه داشتن آن

در جهان تقریباً تعداد زیادی از افراد با وسواس نسبت به پاکیزگی وجود دارند و تنها فکر روزانه آن‌ها تمیز کردن می‌باشد. اما این درست نیست که شما به صورت مداوم یک شامپو ضد عفونی کننده در دست داشته باشید و دائما از آن استفاده کنید. این روش باعث افزایش آسیب و خسارت به موها می‌گردد.

دنیس رابینسون مدیر خلاق آرایشگاه زنجیره‌ای رافینس می‌گوید: موهای همه افراد روغن تولید می‌کند و میزان آن برای افراد مختلف متفاوت است” هنگامی که احساس می‌کنید موهای شما شروع به چرب شدن نموده می‌بایست آن‌ها را بشویید. برای برخی از افراد این اتفاق روزانه می افتد و برخی دیگر تنها بعد از یک هفته نیاز به شست و شو دارند.

برای از بین بردن چربی پوست، کثیفی‌ها و حتی رفع جوش روی سر باید از شامپو استفاده کرد اما هرگز نباید این کار را هر روز و بیش از حد انجام داد زیرا می‌تواند به پوست سر آسیب زده و حتی منجر به ریزش مو گردد.

کوتاه کردن مو عامل رشد سریع تر مو ها

یکی از باورهای اشتباه مردم آن است که هر هفته برای کوتاه کردن مو به آرایشگاه روند. برخی تصور می‌کنند که ترس از بین رفتن موها سبب سرعت در رشد آن‌ها می‌شود.

سلیس می‌گوید: مو یک فیبر پروتئین است. اگرچه ریشه مو که فیبر را تولید می‌کند زنده است اما موها نه زنده و نه مرده هستند. حال شاید با خود بگویید که موها مرده هستند اما این باور اشتباه است زیرا شرط مرده بودن موها آن است که در ابتدا زنده بوده باشد. این در حالیست که فیبر اساساً نه زنده و نه مرده است و هیچ چیز ائم از کوتاه کردن مو نمی‌توان آن را تحریک کند.

میزان رشد موهای شما عمدتاً توسط ژن‌های شما تعیین می‌شود و همچنین عواملی همچون سبک زندگی روی آن اثر گذار است. بنابراین برخی از محصولات موجود در بازار حتی برای ضخیم شدن مو نیز یک توهم به حساب می‌آیند و عملاً ممکن نخواهد بود

استفاده از دستگاه های مجهز و بهداشتی برای کوتاه کردن مو

مطمئناً روش‌های مختلفی برای کوتاه کردن مو وجود دارد که هر کدام می‌تواند منجر به انتقال بیماری‌های مختلف شود. برای نمونه مراکز آرایشگری معروفی که وجود دارد و هزینه‌ی گزافی نیز دریافت می‌کنند معمولاً از مواد و دستگاه‌های بهداشتی استفاده کرده و لذا امکان انتقال بیماری‌ها نیز در آن وجود ندارد. این یک قانون کلی است که شما هر آنچه هزینه پرداخت می‌کنید در ازای آن سود می‌برید.

برخی از آرایشگران هزینه‌ی بیشتری را برای کار طلب می‌کنند زیرا احتمالاً زمان و هزینه‌ی بیشتری را برای آموزش و تجهیزات در آرایشگاه خود صرف کرده‌اند. البته استثناهایی نیز وجود دارد و آن زمانیست که یک سرباز بخواهد موهای کوتاه نظامی داشته باشد و بنابراین با یک دستگاه می‌توان در خانه این کار را انجام داد. اما اگر به دنبال کوتاه کردن مو به شکل حرفه‌ای هستید بهتر است تا به آرایشگری‌های مجهز و معتبر مراجعه نمایید.

استفاده از شامپوی فراوان برای شست و شوی بهتر

این باور اشتباه که مقدار زیادی شامپو می‌تواند به شست و شوی دقیق‌تر و تمیزتر کمک کند کاملاً اشتباه است. برخی فکر می‌کنند که اگر شامپوی سر را بیش از سه برابر استفاده کنند می‌توانند موجب رشد موی بهتر شده و تأثیر آن به نسبت بیشتر است.

در واقع این یک باور بازاریابی است که اشتباه بوده و فروشندگان شامپو از آن استفاده می‌کنند. رابینسون می‌گوید ” حقیقت این است که شامپو نیاز به مقدار زیاد برای تأثیر گذاری ندارد.” شامپوها معمولاً مقدار زیادی سولفات و مواد شیمیایی دارند که در بسته بندی‌های مختلف عرضه می‌شود. استفاده بیش از حد از این محصولات باعث تخریب پوست شما می‌شود و گاه ممکن است خشکی پوست را بیشتر نماید.

به جای جست و جو در میان شامپوهای مختلف بهتر است از موادی استفاده نمود که ویتامین بیشتری داشته باشد تا علاوه بر سالم بودن مو باعث حفظ رطوبت آن نیز گردد.

آموزش رشد مو های افراد به روش های مختلف

برخلاف ماهیچه‌های بدن، رشد موها با استفاده از روش‌های مختلف تغییر نمی‌کند. فرقی ندارد که چقدر موهای خود را شانه می‌کنید و یا چروکیده و شانه نکرده هستند. همچنین این که موهای شما بالای سرتان بسته شده باشد به طور دائمی نوع و شکل آن تغییر نخواهد کرد.

هنگامی که شما با موهای مرطوب می‌خوابید و پس از آن بیدار می‌شوید، موهایتان شکل عجیب و غریبی به خود می‌گیرد. این دلیلی نیست که رشد موی شما تغییر کرده است و تنها شکل مو تغییر یافته است نه اینکه مویی در روی سر رشد کرده است.

رابینسون می‌گوید محصولاتی که برای مو تولید می‌شود با نام اسپری مو معمولاً یک اثر موقتی داشته و باعث می‌شود تا موی شما به شکلی که دوست دارد، در آید ولی در سطح ریشه تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

ریزش مو ویراث مادر افراد

برخی تصور می‌کنند که ریزش مو و طاسی از زنان به ارث برده می‌شود اما این باور کاملاً غلط است. رابینسون می‌گوید که بر خلاف باور عمومی طاسی یک الگوی مردانه است که مرتبط با کروموزوم ایکس نبوده و نمی‌تواند از مادر به ارث گرفته شده باشد. در عوض این ژن چند گانه بوده و از هر دو والدین به ارث می‌رسد.

علل دیگری نیز وجود دارد مانند استرس، دارو یا حساسیت که در صورتی که نگران آن هستید باید با پزشک مشورت نمایید. از علل مهم طاسی مصرف داروهای ضد باروری است که امروزه به صورت روتین در میان مردان رواج یافته است.

نور خورشید عاملی برای رشد مو

برخی بر این باورند که نور خورشید تأثیر زیادی در رشد سریع مو می‌گذارد و این باور اشتباه می‌تواند اثرات مخربی بر جای بگذارد.

والدین می گویند که بارها بعد از کوتاه کردن موی بچه‌ها و رفتن به ساحل شاهد رشد بیشتر موهای آن‌ها بودند اما این باور کاملاً اشتباه است. اگرچه نور خورشید باعث افزایش جذب ویتامین دی می‌گردد اما اشعه ماورا بنفش به قسمت‌های خارجی مو ضربه خواهد زد. کوتیکول هایی که روی دسته مو ها قرار دارد بعد از دریافت نور خورشید زیاد، خشک شده و لازم است تا آن ها را محافظت کنید.

اگر موهای نسبتاً کم رشد و ظریفی دارید شاید بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید و با مصرف انواع شامپو و تغییر در مواد مورد نیاز آسیب بیشتری به آن‌ها نزنید. مو یکی از اعضای بدن است که تأثیر زیادی در زیبایی ظاهری مردان می‌گذارد و بهتر است بیشتر از همه از آن‌ها مراقبت نمود و باورهای اشتباه را کنار گذاشت.

منبع fashionbeans
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.