دنیای پوشیدنی و مد و فشن

این محصولات مراقبت پوست را با هم استفاده نکنید!

محصولات مراقبت پوست برای زیباتر شدن، درمان شدن، سالم ماندن و حفظ جوانی پوست شما طراحی و تولید شده‌اند. اما گاهی استفاده نادرست از این محصولات نه تنها این آثار مثبت را در پی نخواهد داشت بلکه ممکن است به پوست شما صدمه وارد کرده و باعث تحریک و التهاب و بیماری‌های پوستی دیگر شود. استفاده همزمان از برخی محصولات مراقبت پوست می‌تواند چنین نتیجه‌ای داشته باشد یعنی ترکیب دو محصول در کنار هم و همزمان شدن عوارض این دو می‌تواند به بدتر شدن شرایط پوستی منجر شود. اما کدام محصولات مراقبت پوست را نباید همزمان استفاده کرد؟ در این مقاله از بپوش‌رو محصولات مراقبت پوست را که نباید همزمان در برنامه مراقبت پوستی شما وجود داشته باشند به شما معرفی خواهیم کرد تا ناخواسته به پوست خود آسیب وارد نکنید.

روش صحیح استفاده از محصولات مراقبت پوست

پوست ما نیازهای متنوعی دارد و محصولات مراقبت پوست هم برای این منظور به وجود آمده‌اند. گاهی تنوع ان محصولات آن چنان زیاد است که انتخاب محصول مناسب را بسیار دشوار و حتی غیرممکن می‌کند، همین مساله باعث می‌شود که خانم‌ها و آقایان هر روز از چندین محصول مختلف برای نیازهای مختلف پوست خود مثل درمان جوش، لک، چروک، آبرسانی، جوانسازی و … استفاده کنند و بدون آن که خبر داشته باشند به پوست خود صدمه بزنند. اما اگر نیازهای پوست خود را به خوبی بشناسید و با اثر این محصولات مراقبت پوست هم آشنایی داشته باشید در این مورد دچار مشکل نخواهید شد.

این محصولات مراقبت پوست را با هم استفاده نکنید!

این نکته را نیز فراموش نکنید که قبل از امتحان کردن هر محصول جدید روی صورت ابتدا آن را روی قسمتی از پوست که حساس‌تر است اما مشخص نیست مثل قسمت داخل مچ دست یا روی گردن امتحان کنید، روی محل مورد نظر یک چسب زخم بزنید تا از عدم تاثیر عوامل محیطی دیگر مطمئن باشید، اگر پس از 24 ساعت هیچ واکنش منفی مثل قرمزی، خارش، سوزش، ورم و … مشاهده نکردید می‌توانید از محصول مورد نظر روی صورت خود هم استفاده کنید. اما برخی محصولات اثر منفی خود را پس از مدتی استفاده مکرر نشان می‌دهند، برخی دیگر هم اگر همزمان با محصولات دیگر مورد استفاده قرار گیرند اثر نامطلوبی روی پوست خواهد داشت.

ویتامین C + رتینول

ویتامین C و رتینول هر دو نوعی از مشتقات ویتامین‌ها هستند که به طور جداگانه اثر خوبی روی پوست خواهند داشت. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و به تولید بیشتر کلاژن کمک می‌کند. رتینول نیز اثر لایه برداری و جوان کننده دارد و باعث می‌شود چروک‌های سطحی و لک‌ها به مرور زمان از بین بروند. اگر این دو محصول همزمان با هم استفاده شوند نتیجه، دور از انتظار خواهد بود، ویتامین C خاصیت اسیدی دارد و نه تنها اثر رتینول را خنثی می‌کند بلکه باعث تحریک پوست نیز می‌شود. سعی کنید محصولات حاوی ویتامین C و رتینول را همزمان در برنامه مراقبت پوست خود قرار ندهید اما اگر مجبور به این کار شدید ویتامین C را صبح‌ها استفاده کنید و رتینول را قبل از خواب به کار ببرید.

این محصولات مراقبت پوست را با هم استفاده نکنید!

ویتامین C + AHA  یا BHA

اگرچه ویتامین C یک ویتامین مفید برای پوست است اما در دسته اسیدها قرار می‌گیرد و اولین چیزی که با شنیدن نام اسید به ذهن متبادر می‌شود خاصیت تحریک کنندگی آن روی پوست است. اسید آسکوربیک یا ویتامین C اگر همزمان با اسیدهای دیگر روی پوست به کار رود خاصیت اسیدی پوست را به شدت افزایش می‌دهد (pH پوست  را کاهش می‌دهد) که قرمز شدن و التهاب پوست را در پی خواهد داشت. اگر پوست حساسی دارید بهتر است از محصولاتی که حاوی ویتامین C هستند استفاده نکنید و قبل از هر چیز به دنبال درمان حساسیت پوست و تقویت لایه بیرونی آن باشید. اما اگر پوست حساسی ندارید و می‌خواهید ویتامین C و اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی یعنی AHA و BHA را در برنامه مراقبت پوست خودد داشته باشید به خاطر داشته باشید که صبح بهترین زمان برای استفاده از ویتامین C است و اسیدهای آلفا و بتاهیدروکسی بهتر است شب‌ها قبل از خواب استفاده شوند.

رتینول + AHA یا BHA

رتینول، ویتامین C و اسیدهای آلفا و بتاهیدروکسی هر سه ترکیباتی فعال هستند یعنی باعث تغییر در ترکیب و عملکرد پوست شما می‌شوند. قانون اصلی و مهم در استفاده از محصولات مراقبت پوست این است که ترکیبات فعال را همزمان با هم استفاده نکنید چون فعال بودن همزمان دو ماده روی پوست اثری غیرقابل پیش بینی خواهد داشت و به احتمال زیاد به تحریک و التهاب پوست منجر خواهد شد. این قانون در مورد رتینول و AHA یا BHA نیز صادق است یعنی شما نباید در یک روز از این دو ترکیب همزمان استفاده کنید مثلا اگر امشب قرار است از رتینول استفاده کنید استفاده از AHA و BHA را به شب بعدی موکول کنید تا حداقل 24 ساعت فاصله بین استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد.

این محصولات مراقبت پوست را با هم استفاده نکنید!

بنزوئیل پراکساید یا سالیسیلیک اسید + رتینول

بنزوئیل پراکساید و سالیسیلیک اسید جزو درمان‌های رایج آکنه هستند که اثر مطلوبی در لایه برداری و از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه دارند اما اگر محصولات حاوی بنزوئیل پراکساید و سالیسیلیک اسید را همزمان با رتینول استفاده کنید اثر یکدیگر را خنثی خواهند کرد و منجر به درمان آکنه یا جوانسازی پوست نخواهند شد. علاوه بر این، این محصولات به تنهایی اثر خشک کننده و ملتهب کننده دارند و اگر همزمان با هم استفاده شوند این اثر بسیار شدیدتر خواهد شد. پس اگر مجبور هستید داروهای ضدآکنه و رتینول را همزمان در برنامه مراقبت پوست خود داشته باشید استفاده از رتینول را به شب موکول کنید و از داروهای ضدآکنه در صبح استفاده کنید تا هر دو بهترین اثر را روی پوست شما داشته باشند.

ترکیبات مجاز محصولات مراقبت پوست

واضح است که استفاده از هر کدام از محصولاتی که در این مقاله بیان شد هیچ آسیب ماندگاری به پوست شما وارد نخواهد کرد به شرطی که با تجویز پزشک و با روش مناسب از آن استفاده کنید. به جز این موارد هر محصولی که برای پوست شما مناسب باشد می‌تواند همراه با محصولات زیبایی و درمانی دیگر مورد استفاده قرار گیرد و لازم نیست در این خصوص، حساسیت زیادی به خرج دهید. فقط کافی است محصولاتی را که دارای ماده فعال مراقبت پوست هستند همزمان با هم به کار نبرید، دوره درمانی هر کدام را در نظر بگیرید و در این دوره از محصول فعال دیگری استفاده نکنید. پس از پایان دوره درمان می‌توانید محصول فعال دیگری را بنا به نیاز پوست خود و تجویز پزشک مورد استفاده قرار دهید.

برای این که از عدم بروز مشکلات پوستی مطمئن باشید حتما محصولات فعال را با تجویز پزشک مورد استفاده قرار دهید و خودسرانه سراغ درمان‌های جدید نزوید. اما محصولاتی هستند که استفاده آن‌ها در کنار هم مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی لازم است که این محصولات در کنار هم استفاده شوند تا از پوست شما به خوبی محافظت کنند. به طور مثال وقتی از اسیدهای آلفا و بتاهیدروکسی استفاده می‌کنید لازم است که حتما ضدآفتاب‌های قوی را در برنامه مراقبت پوست خود بگنجانید چون این اسیدهای لایه بردار پوست شما را نسبت به آفتاب حساس‌تر می‌کنند و نیاز شما به ضدآفتب بیش از حالت معمول خواهد بود. فراموش نکنید که ضدآفتاب را در آخرین مرحله مراقبت پوست و پس از مرطوب کننده به کار ببرید و زمان کافی بین این مراحل در نظر بگیرید چون اگر ضدآفتاب را بلافاصله پس از مرطوب کننده استفاده کنید ترکیبات آن رقیق شده و اثر کافی روی پوست نخواهد داشت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع The Every Girl
مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.