تاریخچه برند فندی؛ هر آنچه لازم است درباره Fendi بدانید

فندی

فندی یکی از برندهایی است که می‌توانید آن را برچسبی برای مد بدانید. برچسبی که کاملاً مترادف واژه تجمل است. این برند ایتالیایی به خاطر تولید کیف‌های جسورانه با لوگوی F توانست سال‌ها خود را جلوتر از سایر رقیبان نگه دارد. برند فندی برای حدود ۱۰۰ سال از ذهن‌های خلاق استفاده کرد و توانست همواره محصولات منحصر به فردی را روانه بازار کند. کمتر کسی پیدا می‌شود که نام این برند را نشنیده باشد. فندی مجموعه‌های متفاوت را برای مشتریان وفادار خود همواره در دسترس نگه می‌دارد. فندی یک برند خانوادگی است که هنوز هم توسط این خانواده اداره می‌شود. برندی که سبب شکوفایی کارل لاگرفلد جوان به عنوان مدیر هنری مجموعه شد. این فرد معتقد بود استفاده از مواد خاص می‌تواند محصولات را منحصر به فرد کند و جلوه خاصی را به آنها ببخشد. تاریخ آغاز برند فندی به سال ۱۹۲۵ بازمی‌گردد.

فندی چگونه و از کجا شروع شد

ادل و ادواردو فندی این برند را در سال ۱۹۲۵ در رم تأسیس کردند. فندی یک برند تجمل گرا است. این برند از ابتدا کار خود را با تولید محصولات چرمی آغاز کرد. اما بعد از مدتی به یکی از قدرتمندترین تاجران پارچه خز تبدیل شد. فندی هنوز هم به تجارت خز و کالاهای چرمی مشهور است. این کمپانی از ابتدا هم یک تجارت خانوادگی بود و بعد از آن با پنج دختر ادل و ادواردو که کاملاً درگیر کمپانی فندی شده بودند ادامه یافت. هر کدام از این افراد ایده‌های جدیدی را برای این کمپانی ارائه می‌دادند. این افراد به مشتریان هیجان زده که به دنبال کالاهای نوین بودند کمک می‌کردند. آنها به طراحان پیشنهاد می‌دادند قطعات ظریف را که می‌توانست هیجان مشتریان را در برابر محصول چند برابر کند، به طراحی محصول اضافه کنند.

فندی

ادواردو در سال ۱۹۴۶ درگذشت. البته فندی به آن جا ختم نشد و بعد از آن ادل و دخترانش این برند را پرقدرت‌تر از قبل اداره کردند. در سال ۱۹۶۵ کارل لاگرفلد به این کمپانی وارد شد و ادل نیز از آن استقبال کرد. کارل، لوگوی دوگانه F را به کمپانی فندی وارد کرد. با این که چندی است بسیاری از خانه‌های مد از کالاهای حاوی خز حمایت نمی‌کنند. اما آن زمان برای فندی، خز یک کالای بسیار عالی به حساب می‌آمد. یک کالای ارزشمند که اغلب افراد خواهان آن بودند. لاگرفلد که بازار خز را داغ دید فندی را به سمت آن سوق داد. در آنجا بود که فندی به یکی از پرطرف‌دارترین آتلیه‌های خز تبدیل شد. ذهن لاگرفلد خلاق بود. او به جای آنکه خز را تنها برای کت استفاده کند، در طراحی اکسسوری‌های متفاوت، آن را به کار می‌برد. می‌توانید خز را در کنار کیف‌ها یا بسیاری از محصولات تزئینی دیگر این برند نیز مشاهده کنید. همین ایده خلاقانه، فندی را بیشتر از قبل مشهور کرد. البته این ایده سبب شد که برند فندی برای مشتریان معمولی نیز در دسترس قرار بگیرد.

فندی

 

لاگرفلد ارتباط مؤثر خود را با دختران فندی از نزدیک ادامه داد تا بتواند ایده‌های نوین را با آنها در میان بگذارد. پس از این، طرح‌های کمپانی متنوع‌تر شد. رنگ‌های زیادی به آن اضافه‌تر گشت و فندی خواستنی‌تر و جذاب‌تر شد. پیش از این اتفاق، خز تنها محصول گران‌قیمتی بود که اقشار خاص جامعه می‌توانستند آن را خریداری کنند. اما بعد از این اتفاق این پارچه جذاب، قیمتی پایین‌تر پیدا کرد و اقشار متفاوت جامعه حتی افراد کم‌درآمد نیز توانستند از آن بهره‌مند شوند. ایده‌های نوین بود که توانست طرف‌داران بسیاری را برای برند فندی پیدا کند. از آن جایی که توانایی خرید محصولات آن برای تمامی اقشار جامعه به وجود آمده بود، فندی مشهورتر شد. حالا دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که نام این برند را نشنیده باشد.

لاگرفلد کلکسیون پوشاک فندی را در سال ۱۹۷۷ راه‌اندازی کرد. بعد از آن نیز کلکسیون کفش توسط این فرد راه‌اندازی شد. در دهه ۱۹۷۰ کمپانی فندی صنعتگری را در بازار گسترش داد. البته هنوز هم محصولات چرمی در اولویت این برند قرار دارند.

فندی

تکامل برند فندی

ادل فندی در سال ۱۹۷۸ در گذشت. بعد از آن کمی برند فندی متزلزل شد. هر کدام از دختران، صاحب یکی از خانه‌های مد شدند و لاگرفلد همچنان روند خلاقانه خود را در آن زمان در پیش گرفته بود. این روند همچنان به تکامل خود ادامه داد و در خط مقدم لوکس ماند. هرچند که ریشه‌های ایتالیایی هنوز در محصولات آن پیدا می‌شود. اما طراحی و تولید محصولات خلاقانه و لوکس همچنان ادامه دارد.

در دهه ۱۹۸۰ برند فندی در بوتیک‌ها تحولی عظیم را به وجود آورد. می‌توانید این سال را نقطه عطفی برای کمپانی فندی بدانید. این کمپانی لباس‌های زیبایی را برای پلیس رم طراحی کرد. بعد از آن با شکوفا شدن عطرهای زنانه و مردانه تولید شده توسط این کمپانی، فندی بیشتر از قبل مشهور شد. در دهه ۱۹۸۰ اولین فروشگاه فندی در ایالات متحده آ مریکا تأسیس شد و نسل سوم دختران فندی در این فروشگاه مشغول به کار شدند و پرقدرت‌تر از قبل به اداره این کمپانی ادامه دادند. این زنان در شهر نیویورک با اضافه کردن قطعات جدید به گسترش تجارت خانوادگی کمک بسیاری کردند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز در سال ۱۹۹۹ قراردادی منعقد شد که طبق آن قرارداد، رئیس پرادا مسئولیت فندی را بر عهده گرفت. البته با وجود این فروش، مدیریت فنی همچنان بر عهده خواهران نسل سوم فندی باقی مانده بود. در آن زمان او به نیویورک تایمز گفت شاید هم اکنون فندی مانند پنج سال پیش برندهایی مانند گوچی باشد اما همچنان این برند داغ باقی می‌ماند. ما می‌خواهیم به این برند پتانسیل کاملی را بدهیم.

فندی

پرطرف‌دارهای فندی

حال که به اینجای مقاله رسیدیم، احتمالاً برایتان سؤال شده که چه محصولاتی از فندی سروصدای زیادی کرده است و یا پرطرف‌دارترین محصولات این کمپانی چگونه هستند؟ یکی از شناخته شده‌ترین ساخته‌های این کمپانی باگت فندی است. این محصول، انقلابی را در کیف‌های دستی برای خانه‌های مد و بوتیک‌ها ایجاد کرد. سلبریتی‌هایی از جمله مدونا این کیف‌ها را به سرعت ربودند. به جرئت می‌توان گفت چیزی از آنها در بازار نمانده بود. فندی کیف‌های ساده و شیک را در انواع متفاوت، با ابعاد گوناگون در گزینه‌های مختلف عرضه کرد. تولید این کیف‌ها همچنان ادامه یافت. البته باگت هنوز هم یکی از مشهورترین ساخته‌های کمپانی فندی است که می‌توانید آن را جزو فراوان‌ترین لیست‌های خریداری شده از این کمپانی بدانید. به طور کلی کیف‌های فندی به راحتی قابل حمل هستند و اغلب آنها یک دسته گرد دارند و برای مصرف روزانه خانم‌ها در اداره یا استفاده روزانه در مکان‌های متفاوت بسیار کارا به نظر می‌رسند. ظاهر این کیف‌ها بسیار جذاب و دلربا است. علاوه بر آن، متریال باکیفیت مورد استفاده در آنها علت دیگر جذابیت زیاد کیف‌ها به شمار می‌آید.

معرفی کیم جونز

کمپانی فندی در طول سال‌ها به رشد خود ادامه داد و همچنان خانواده فندی یا همان نسل سوم خواهران فندی آن را اداره می‌کردند. در طی سال‌ها این کمپانی محصولات با کیفیت و فوق‌العاده پرطرف‌داری را ارائه کرد. این برند همیشه ایتالیایی اصل باقی‌مانده است. خواهران فندی همچنان گوشه‌ای از این کمپانی را به ریشه ایتالیایی خود متصل می‌کردند. در نهایت نوه ادل و ادواردو مدیریت هنری بخش تولید لوازم جانبی فندی را بر عهده گرفت. همان‌طور که در قبل توضیح دادیم تولید باگت فندی از اینجا نشئت گرفته بود. در سال 2020، کیم جونز به عنوان مدیر هنری کلکسیون‌های مد لباس، لباس‌های آماده و خز زنانه وارد برند فندی شد. این ورود بسیار شکوهمندانه بود. جونز با خانواده فندی به ویژه سیلویا که در مرکز این کمپانی قرار داشت کار می‌کرد. همکاری آنها بسیار ثمر بخش بود. البته مجموعه‌های زنانه فندی اولین تلاش‌های او برای نشان دادن خود در کمپانی فندی بود. کیم جونز اولین فردی است که جزو خانواده فندی نبوده اما به صورت مطرح در این کمپانی فعالیت داشته و به یکی از افراد مشهور کمپانی فندی تبدیل شده است. پس از مرگ لاگر، خانواده فندی با برگزاری شو نمایش لباس پاییزی در آن زمان از او تجلیل کردند. طبق گزارش نیویورک تایمز در این نمایش نه تنها خانه مد به لاگرفلد ادای احترام کرد، بلکه کل نمایش به این فرد تقدیم شد.

فندی

مجموعه این نمایش‌ها مواردی را نشان داد که لاگرفلد برای فندی مهیا کرده بود. از جمله آن‌ها می‌توانیم به سبکی، احساس هویت و پذیرش خز اشاره کنیم. سیلویا قبل از نمایش به نیویورک تایمز گفت نمی‌توان همچنین نمایش عظیمی را بدون ادای احترام به لاگرفلد برگزار کرد. ما با این ادعای خود می‌خواهیم نشان دهیم که تیم فشرده و منسجمی هستیم. این مجموعه شامل ۵۴ نگاه متفاوت بود و در واقع هر محصولی که لاگرفلد برای فندی مهیا کرده بود در این مجموعه به نحوی به نمایش درآمد. ادای احترام و نمایش این مجموعه اعتبار فندی را بیش از پیش افزایش داد. علاوه بر آن، نمایشی بود از اقدام‌های ارزشمندی که لاگرفلد برای برند فندی انجام داد. این نمایش شکوهمندانه نشان داد که حرکت این برند روبه‌جلو همچنان ادامه دارد و قصد دارد که پرقدرت‌تر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد.

آینده فندی

مانند روالی که بسیاری از خانه‌های مد دیگر در پیش گرفتند، برند فندی نیز تصمیم گرفت با استفاده از مواد بازیافتی اهدافی را برای رسیدن به پله‌های ترقی دنبال کند. این انقلاب برای پایداری بیشتر کمپانی لازم بود. برخلاف قول‌های فرادا مبتنی بر متوقف کردن خز، فندی قصد دارد همچنان استفاده از این ماده را ادامه دهد. البته همچنان بحث‌های حفاظت از محیط زیست در ارتباط با مصرف خز وجود دارد.

فندی

طبق مصاحبه‌ای که با یکی از مدیران فندی انجام شد از او پرسیدند که طبق نظرات حفاظت از محیط زیست برای به دست آوردن خز باید بسیاری از حیوانات کشته شوند. اما مدیر فندی در پاسخ به این مسئله گفت: در هر حال اگر ما هم از خز استفاده نکنیم افرادی هستند که با کشتن وحشیانه حیوانات، پارچه خز را به صورت‌های متفاوت استفاده کرده و محصولات را تولید می‌کنند و در مقابل افرادی هستند که این محصولات را خریداری می‌کنند. اما ما می‌توانیم به صورت انسان دوستانه از خز استفاده کنیم و یا حیواناتی را که گوشت آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد برای استفاده از خز به کار ببریم. در این صورت جلوی افرادی که وحشیانه حیوان‌ها را از بین می‌برند گرفته می‌شود و علاوه بر آن کمپانی ما نیز به تولید محصولات پرطرف‌دار خود ادامه خواهد داد و استفاده از خز، همچنان ادامه خواهد یافت. البته این استفاده به صورت درست و اصولی و بر اساس مقررات و قوانین است. البته باید ببینیم اعتقاد فندی برای استفاده از خز تا کی پا برجا می‌ماند.

بدیهی است که امروزه بسیاری از کمپانی‌ها محصولات خود را بر پایه موادی مانند چرم و خز تولید می‌کنند. به دست آوردن این مواد می‌تواند به محیط زیست و زندگی بسیاری از حیوانات آسیب بزند. اما در صورتی که بر اساس گفته‌های مدیر فندی این کار به صورت انسانی انجام پذیرد، بر اساس عقیده بسیاری از افراد مشکلی نخواهد داشت.

فندیامروزه برند فندی بسیار گسترش یافته است. کالکشن بزرگی از محصولاتی مانند کراوات و دستمال گردن، کیف، لباس‌های متفاوت زنانه و مردانه، اکسسوری‌های جذاب، عینک، کالسکه پوشاک کودکانه، کیف‌های چرم و غیره در فندی جای گرفته‌اند. این کمپانی بزرگ از باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه برای تهیه محصولات استفاده می‌کند. طبیعی است که قیمت آنها نیز نسبت به جنس‌های فیک یا جنس‌های نامرغوب بالاتر است. البته همان‌طور که توضیح دادیم این کمپانی ترجیح می‌دهد همواره از چرم و خز در محصولات خود استفاده کند. شاید پایبند بودن به این اصل بوده که توانست فندی را برای سال‌های سال منحصر به فرد و خاص نگه دارد.

سخن آخر

به انتهای مقاله رسیدیم. امیدواریم که تا اینجا از مطالعه مطالب جذاب برند فندی خسته نشده باشید. بسیاری از افراد پس از مطالعه این مقاله در ارتباط با انتخاب برند فندی و یا گوچی مردد می‌شوند. در ارتباط با این تردید باید بگوییم که محصولات تولید شده توسط برند فندی از طراحی و جذابیت بیشتری برخوردار هستند و اغلب افراد ترجیح می‌دهند برند فندی را نسبت به گوچی انتخاب کنند. برند فندی نام آشنایی است که اغلب افراد آن را می‌شناسند و کیفیت فوق‌العاده محصولات این کمپانی معرف اعتبار بالای آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *