راهنمای خرید عطر

راهنما خرید عطر

عطرها جزو آن دسته لوازم جانبی هستند که داشتن آنها برای هر فردی لازم و ضروری است. هر عطر، رایحه مخصوص به خود را دارد. برخی از عطرها به نسبت خلوص ماندگاری بیشتری نسبت به سایر عطرها دارند. هرچه ماندگاری و خلوص یک عطر زیادتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است. هر فردی با توجه به سلیقه خاص خودش نوع خاصی از عطر و ادکلن را انتخاب می‌کند. البته خرید عطر مستلزم دانستن نکات ویژه‌ای است که با دانستن آن نکات، افراد می‌توانند خریدی مطمئن را در ارتباط با عطر تجربه کنند. حتماً می‌دانید عطرهایی که در فصل زمستان استفاده می‌شوند با عطرهای استفاده شده در فصل تابستان کاملاً فرق می‌کند. همچنین عطرهای مردانه و زنانه نیز کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. البته در این میان برخی از بانوان ترجیح می‌دهند عطرهای اسپرت مردانه را استفاده کنند که این قضیه جزو استثنائات عطر به حساب می‌آید. اگر به مطالبی که ذکر کردیم علاقه‌مندید، می‌توانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا نکات لازم را در ارتباط با خرید عطر برایتان بیان کنیم.

چرا به رایحه‌ای خاص علاقه‌مند می‌شویم

حال این سؤال مطرح است که چرا هنگامی که به مغازه‌های عطر فروشی می‌روید، بوییدن یک عطر خاص، احساس بسیار خوبی را در شما ایجاد می‌کند؟ ممکن است هنگام بوییدن نوع خاصی از رایحه، شما به یاد آغوش مادربزرگتان یا یک خاطره بسیار خوب در گذشته بیفتید. در آن هنگام است که همان عطر را انتخاب کرده و خریداری می‌کنید. در واقع علت علاقه بسیاری از افراد به نوع خاصی از رایحه یا یک نوع عطر خاص، تجربه اتفاقات خوشایند در گذشته است. بوییدن آن عطر خاص، این افراد را به یاد اتفاقات خوب در گذشته می‌اندازد.

راهنمای خرید عطر

آیا واقعا عطرهای اصل گران قیمت هستند

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله این‌طور است. عطرهایی با ماندگاری بالا و درصد خلوص بیشتر قیمت‌های بسیار بالاتری دارند. به طور مثال فرض کنید شما به عطر گل یاس علاقه‌مندید. باید چند صد کیلو گل یاس جمع آوری شود تا مقداری روغن یا عصاره آن در اختیار شما قرار بگیرد. در این صورت فرض کنید یک شیشه عطر خالص گل یاس می‌تواند تا چه اندازه گران‌قیمت باشد. پس در ارتباط با عطرهای ماندگار و دارای درصد خلوص بالا به دنبال قیمت اقتصادی و ارزان نباشید؛ چراکه عطرهای باکیفیت واقعاً قیمت بالایی دارند.

راهنما خرید عطر

نکات مهم در ارتباط با خرید عطر

عطر را متناسب با هدف خود انتخاب کنید

راهنمای خرید عطر

منظور ما از هدف، مکانی است که می‌خواهید عطر را برای آن مکان استفاده کنید. به طور مثال اگر عطرهایی که دارای عصاره‌های گل رز هستند را در محل کار به خود بزنید خیلی دور از انتظار نیست که چند دقیقه بعد، احساس خواب آلودگی کاملاً به شما دست بدهد؛ چرا که عطر گل رز کاملاً خواب‌آور بوده و می‌تواند شما را به خواب ببرد. در صورتی که می‌خواهید عطر را برای محل کار خریداری کنید مطمئن شوید که عصاره‌های تندوتیزی درون آن وجود داشته باشد تا بتواند احساس شادابی و نشاط را در محل کار برای شما فراهم کند.

عطر را متناسب با فصل و نوع آب و هوا خریداری کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در ارتباط با خرید عطر باید به آن توجه کنید نوع آب و هوا است. عطرهایی که رایحه گرم دارند باید در فصل‌های سرد سال مانند پاییز و زمستان استفاده شوند و برعکس، عطرهایی با رایحه‌های خنک می‌توانند در فصل تابستان و در فصل‌هایی که هوا گرم است احساس بسیار خوبی را برای مصرف کننده و اطرافیان به وجود بیاورند. اگر در فصل تابستان از عطرهای گرم استفاده کنید، ممکن است احساس بدی را در شما و کسانی که این عطر را می‌بویند ایجاد کند. پس هر عطر را متناسب با فصل خاص خود خریداری کنید و یا در هر فصل، عطر متناسب با آن فصل را استفاده نمایید.

تست عطر را به درستی انجام دهید

راهنمای خرید عطر

لازم است بدانید که روی بدن هر فرد باکتری‌های خاصی رشد می‌کنند. هنگامی که عطر را روی پوست بدن تست کنید، ممکن است با این باکتری‌ها واکنش داده و بوی متفاوتی بدهد. این رایحه برای افراد مختلف کاملاً فرق می‌کند. برای آنکه عطری را به درستی تست کنید، می‌توانید یک کاغذ سفید را پیدا کرده و مقداری از عطر را روی آن بزنید. سپس آن را ببویید. در این صورت کاملاً می‌توانید متوجه رایحه مشخص عطر بشوید و در صورت تمایل و علاقه آن را خریداری کنید. یکی از اشتباهاتی که اغلب ما افراد در هنگام بوییدن عطرهای متفاوت انجام می‌دهیم، بوییدن قهوه است. فکر می‌کنیم با بوییدن قهوه بینی ما خالی از هر گونه رایحه می‌شود و می‌توانیم رایحه جدید را ببوییم. در حالی که این‌گونه نیست. آن چیزی که بینی شما را بی حس می‌کند الکل است. میان بوییدن عطرهای متفاوت، عطری که خالص باشد تنها با گذشت زمان از داخل بینی شما از بین می‌رود نه با بوییدن قهوه. پس با توجه به این نکته می‌توانید میزان خلوص و یا اصل بودن عطر با کیفیت را تشخیص دهید.

نکته دیگری که در ارتباط با تست عطر وجود دارد، این است که اگر خواستید آن را روی لباس خود تست کنید بهتر است قسمتی از لباس که بیشترین تحرک را دارد، انتخاب کنید. به طور مثال لبه آستین‌ها بیشتر از سایر قسمت‌های لباس حرکت می‌کند و می‌تواند بعد از مدتی رایحه را به طور کامل به بینی شما برساند.

راهنما خرید عطر

تفاوت میان EDT و EDP در عطرها

راهنمای خرید عطر

EDPها جزو عطرهای باکیفیت و خالص به حساب می‌آیند. به جرئت می‌توانیم بگوییم که در صورتی که ساعت هشت صبح این عطرها را به روی بدن خود اسپری کنید تا عصر، حدود ۵۰ درصد از این عطر روی بدن شما باقی می‌ماند و کاملاً رایحه آن قابل استشمام است. همچنین قیمت این عطر نیز نسبت به عطرهای دیگر بالاتر است.

EDT ها جزو عطرهای با طراوت و با وضوح بالا به‌حساب می‌آیند. این عطرها خلوص بسیار بالایی نداشته و معمولاً درصد زیادی از الکل را با آنها ترکیب می‌کنند. اگر صبح این عطرها را به بدن خود بزنید تا ظهر حدود ۸۰ درصد از آنها ناپدید می‌شود. اما این عطرها به علت سبک بودن برای افرادی که در اثر استفاده از عطر دچار سردرد می‌شوند بسیار مناسب خواهند بود.

نگهداری درست از عطرها

عطر نیز مانند بسیاری از وسایل دیگر باید به درستی نگهداری شود. برای آنکه عطرها سالم و خوش رایحه باقی بمانند، باید آنها را از محیط‌های مرطوب مانند حمام دور نگه دارید. یکی دیگر از اشتباهات رایجی که اغلب ما مرتکب می‌شویم قرار دادن شیشه عطر پشت پنجره اتاق خواب است. تابش نور خورشید عطر را فاسد می‌کند. حتماً شما هم نمی‌خواهید عطر گران قیمتی که هزینه زیادی را بابت آن پرداخت کردید و رایحه بسیار خوشی را برای شما فراهم می‌کند، از طریق نگهداری نادرست از بین برود. یک عطر برای حدود سه تا پنج سال ماندگاری دارد. بیشتر از آن، انتظار داشتن رایحه‌ای خوش و ماندگار را از عطر کهنه نداشته باشید.

نت‌های عطر

هر عطری که خریداری می‌کنید دارای سه نت خاص است؛ نت بالایی، نت میانی و نت پایه. ترکیبی از این نت‌ها می‌تواند رایحه منحصر به فردی را برای عطر شما به وجود بیاورد. نت بالایی بلافاصله با اسپری کردن عطر کاملاً مشخص می‌شود. اولین رایحه‌ای که پس از اسپری کردن عطر به بینی می‌رسد، نت بالایی آن است. نت‌های ابتدایی، فرمول ثباتی دارند و به دلیل همین فرمول سبک به‌سرعت تبخیر می‌شوند. نت‌های ابتدایی می‌توانند تصور اولیه فرد را از عطر تشکیل دهند. رایحه مرکبات، زنجبیل و گل‌های ملایم مربوط به نت ابتدایی می‌شوند.

راهنمای خرید عطر

نت‌های میانی بعد از نت‌های ابتدایی و بالایی ظاهر می‌شوند. ماندگاری نت‌های میانی حدود ۶۰ دقیقه تخمین زده شده است. نت‌های میانی بدنه اصلی رایحه را تشکیل می‌دهند. برخی از آنها رایحه تندوتیزتری از گل‌ها را با خود حمل می‌کنند. اغلب رایحه‌ گیاهانی مانند اسطوخودوس جزو نت‌های میانی قرار می‌گیرند.

ماندگارترین رایحه عطر مربوط به نت پایه است. بعد از تبخیر نت ابتدایی و نت میانی، نت پایه خود را نشان می‌دهد. اغلب، فرمولاسیون نت‌های پایه بسیار پیشرفته و غلیظ هستند. هنگام خرید عطر باید به نت پایه دقت کنید؛ چرا که بیشترین ماندگاری را نت پایه دارد و قرار است مدت زمان زیادی آن را استشمام کنید.

انواع مختلف نت‌های عطر

راهنمای خرید عطر

• رایحه‌های مرکبات، عطرهای تازه‌ای هستند که اغلب بوی میوه‌هایی مانند لیمو یا نارنج را می‌دهند. رایحه مرکبات بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رایحه‌ها کاملاً خنک بوده و بوی ملایمی دارند

• رایحه گل بسیار ملایم هست. این رایحه‌ها بیشترین طرف‌داران را دارند. رایحه‌های گل به ایجاد لحظات رمانتیک شهرت دارند. اغلب این نت‌ها ترکیبی از رایحه‌های رز، زنبق یا اسطوخودوس هستند. برخی از نت‌های عطرهای مردانه نیز رایحه شکوفه پرتقال را به وجود می‌آورند

• نت‌های شرقی ترکیبی از رایحه‌های ادویه‌های مختلف هستند. این رایحه‌ها معمولاً بوهای تند و تیزی را به وجود می‌آورند. از جمله ادویه‌ها می‌توانیم به دارچین، میخک یا وانیل اشاره کنیم. نت‌های شرقی عمقی ماندگار را برای عطر به وجود می‌آورند

• نت‌های چوبی از جمله نت‌های مورد علاقه مردان هستند این نت‌ها از چوب صندل و چوب بلوط و نعناع هندی به دست می‌آیند

چگونه ماندگاری یک عطر را افزایش دهیم

با اینکه درصد ماندگاری ارتباط مستقیمی با خلوص عطر دارد. اما گاهی اوقات می‌توانیم با انجام دادن کارهایی خاص، ماندگاری یک عطر را افزایش دهیم. اگر می‌خواهید عطر، مدت زمان بیشتری روی پوست شما باقی بماند. قبل از آن که عطر را به ناحیه‌ای از پوست خود اسپری کنید روی آن را کمی با وازلین چرب نمایید. چرب شدن ناحیه سبب چسبیدن عطر به پوست شما می‌شود.

راهنمای خرید عطر

بلافاصله بعد از حمام به خود عطر بزنید؛ چرا که منافذ پوست شما باز بوده و هنوز دمای بدنتان بالا است. بدن گرم مدت زمان ماندگاری عطر را افزایش می‌دهد. همچنین می‌توانید ناحیه اطراف را کمی مالش دهید تا پس از چند ساعت با پوست شما واکنش داده و ماندگاری‌اش طولانی‌تر شود. یکی دیگر از نکاتی که اغلب ما به آن عمل می‌کنیم زدن عطر به مکان‌های نبض‌دار بدن است. مکان‌های نبض‌دار بدن می‌توانند به پخش شدن عطر و ماندگاری بیشتر آن کمک کنند. می‌توانید در اطراف گردن یا مچ دست، عطرها را اسپری کنید.

سخن آخر

با یکدیگر سوار بر قطاری بودیم که مسیر فروشگاه‌های عطر را طی کرد تا اطلاعات جامع و کاملی را در ارتباط با خرید عطر به ما برساند. امیدواریم که تا اینجای مسیر خسته نشده باشید. سعی کردیم نکات مختصر و مفیدی را برایتان بیان کنیم تا در ارتباط با عطر، خریدی مطمئن را تجربه کنید.

راهنما خرید عطر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *