راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

انتخاب رنگ لباس یکی از مواردی است که همگی ما باید حتماً به آن توجه کنیم. مطابقت داشتن رنگ لباس با رنگ پوست نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر می‌خواهید پوست تیره‌تان، تیره‌تر نشان داده نشود، حتماً به رنگ لباس خود اهمیت بدهید یا اگر می‌خواهید پوست رنگ روشن شما رنگ پریده نشان داده نشود، باید توجه به رنگ لباس را در اولویت قرار دهید. علاوه بر مطابقت داشتن رنگ پوست با رنگ لباس، در هر مراسمی با توجه به آداب و رسوم از لباس‌هایی با رنگ خاص استفاده می‌شود. به طور مثال همگی ما می‌دانیم که در مراسم‌های ختم استفاده از لباس‌هایی با رنگ مشکی رایج است. البته رنگ مشکی تنها برای لباس‌های مراسم ختم استفاده نمی‌شود. بلکه بسیاری از افراد برای مهمانی‌ها و مراسم‌ها یا لباس‌های شب نیز از رنگ مشکی استفاده می‌کنند. حتماً می‌دانید که یک پیراهن مجلسی با رنگ مشکی و تزئینات جواهر دوزی شده چقدر می‌تواند شما را زیباتر کند. علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، مطابقت داشتن رنگ لباس با فرم هیکل نیز حائز اهمیت است. افراد چاق که فرم بدن آنها درشت است، می‌توانند از رنگ‌های گرم برای لاغرتر نشان دادن خود استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را در ارتباط با انتخاب رنگ لباس برایتان شرح دهیم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

اهمیت رنگ شناسی در خرید لباس

رنگ شناسی به نوعی علم به حساب می‌آید و جزو دسته مطالعات هنری قرار می‌گیرد. برای آنکه بتوانید به صورت حرفه‌ای رنگ لباس‌های خودتان را انتخاب کنید باید مقداری از علم رنگ‌شناسی را بدانید. سه رنگ اصلی در طبیعت وجود دارند. قرمز، زرد و آبی. این سه رنگ از ترکیب رنگ‌های دیگر به وجود نمی‌آیند. بلکه به خودی خود در طبیعت موجود هستند. رنگ‌های دیگر از ترکیب این سه رنگ اصلی به وجود می‌آیند. به طور مثال رنگ‌های قهوه‌ای یا نارنجی جزو رنگ‌های فرعی به حساب می‌آیند؛ چرا که از ترکیب رنگ‌های اصلی تشکیل می‌شوند. برخی از رنگ‌ها نیز مانند قهوه‌ای و آبی کاربنی جزو رنگ‌های گرم به حساب می‌آیند. رنگ‌های گرم می‌توانند به کوچک نشان دادن اشکال متفاوت کمک کنند. به همین علت، افرادی که دارای هیکل درشت هستند بهتر است لباس‌هایی با رنگ گرم را انتخاب کنند.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

رنگ‌های دیگری نیز مانند آبی، سبز و بنفش وجود دارند که به آنها رنگ‌های سرد می‌گوییم. حتماً همگی می‌دانید که رنگ آبی یا سبز جزو دسته رنگ‌های آرام بخش به حساب می‌آیند. به اغلب افرادی که ذهن آرامی ندارند پیشنهاد می‌شود که رنگ آبی یا سبز را به دیوارهای اتاق خود بزنند. در خرید لباس نیز افرادی که اعصاب ناآرام دارند یا مبتلا به افسردگی هستند، بهتر است لباس‌هایی که رنگ سرد دارند را انتخاب کنند. البته در این زمینه باید به رنگ پوست خود نیز دقت کنید. به طور مثال افرادی که دارای پوست تیره هستند اصلاً نباید لباس‌هایی با رنگ بنفش یا صورتی را انتخاب کنند. پس از مطالعه این مطلب حتماً متوجه شده‌اید که برای خرید لباس باید به عوامل گوناگونی در ارتباط با رنگ توجه کنید.

در میان رنگ‌هایی که توضیح دادیم برخی از رنگ‌ها رنگ خنثی نام دارند. رنگ‌های سفید، کرم یا خاکستری جزو رنگ‌های خنثی به حساب می‌آیند. رنگ‌های خنثی را می‌توانید با انواع متفاوت رنگ‌های دیگر در استایل خود ست کنید. به طور مثال یک کت کرم با یک شلوار جین نیز ست می‌شود و حتماً لازم نیست که در کنار آن از شلوار کرم رنگ استفاده کنید. اگر علاقه‌ای به استفاده از رنگ‌های تند دارید، می‌توانید آن‌ها را در کنار رنگ‌های خنثی به کار ببرید. استفاده از یک شال قرمز جیغ در کنار یک کت مشکی می‌تواند استایل شما را زیباتر جلوه دهد.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

برخی از افراد ترجیح می‌دهند استایل تک رنگی را برای خود انتخاب کنند. در استایل تک رنگ شما می‌توانید یک رنگ خاص را برای یک لباس انتخاب کرده و برای لباس‌های دیگر خود از همان رنگ اما کمی کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال استفاده از یک کت قهوه‌ای در کنار شلواری نسکافه‌ای و شال کرم می‌تواند یک استایل جذاب را برای شما به وجود بیاورد.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

علاوه بر استایلی که ذکر کردیم استفاده از رنگ‌های مکمل نیز می‌تواند شما را جذاب کند. رنگ‌های مکمل رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ‌ها روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند. شاید فکر کنید ترکیب رنگ‌های مکمل چندان جالب نباشد اما در صورت پوشیدن آن لباس‌ها خواهید فهمید که چقدر استایل شما جذاب شده است.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

استفاده از رنگ‌های آنالوگ نیز می‌تواند استایل شما را زیبا و منحصر به فرد کند. در چرخه رنگ‌ها رنگ‌های آنالوگ در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. رنگ‌های آنالوگ همیشه به روز بوده و هیچ وقت از مد نمی‌افتند. در انتخاب لباس و اکسسوری می‌توانید از رنگ‌های آنالوگ استفاده کنید. رنگ‌های آنالوگ مانند انواع آبی‌ها در کنار انواع قرمزها و سپس انواع رنگ‌های صورتی.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

تناسب رنگ لباس با فرم هیکل

همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم باید قبل از خرید لباس به فرم هیکل خود توجه کنید. افراد بسیار لاغر بهتر است از لباس‌هایی با رنگ روشن استفاده کنند. لباس‌های رنگ روشن می‌توانند هیکل آنها را درشت نشان دهند؛ چرا که بازتاب و انعکاس نور را افزایش خواهند داد. در مقابل برعکس این قضیه نیز صدق می‌کند و افراد چاق حتماً باید رنگ‌هایی با تناژ گرم و تیره را انتخاب کنند. البته انتخاب رنگ در تمام زمینه‌ها کاملاً سلیقه‌ای است. گاهی اوقات کمد لباس خود را باز می‌کنید و انتخاب یک پیراهن با رنگ آبی به شما احساس امنیت و آرامش می‌دهد. در این صورت دیگر قید تناسب رنگ با فرم هیکل را می‌زنید و این پیراهن را به تن می‌کنید. به طور کلی هر رنگ لباسی که حال شما را خوب کند ممکن است نظر اطرافیانتان را نیز در مورد استایل شما تغییر دهد.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

تناسب رنگ لباس با رنگ پوست

حتماً می‌دانید که ما ایرانیان استفاده از شال و روسری را رایج می‌دانیم. استفاده از شال و روسری که رنگ آن به رنگ پوستتان بیاید بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که شال و روسری نزدیک‌ترین ارتباط را با پوست صورت ما برقرار می‌کند و می‌تواند چهره ما را زیباتر نشان دهد. لازم است بدانید که لباس‌هایی با رنگ تیره، صورت رنگ پریده را روشن‌تر نشان می‌دهند. به طور مثال فردی با رنگ پریده و روشن بهتر است از شال و روسری مشکی تا حد امکان استفاده نکند. افرادی که رنگ پوست روشن دارند می‌توانند از لباس‌هایی به رنگ ارغوانی، قرمز و سرخابی کمک بگیرند. افراد دارای پوست تیره نیز می‌توانند از رنگ‌های صورتی کم رنگ، آبی کم رنگ، کرم و قهوه‌ای استفاده کنند. گاهی اوقات برخی از افراد دارای پوست تیره نیز می‌توانند از رنگ‌هایی مانند آبی کاربنی برای جذاب نشان دادن چهره خود استفاده کنند.

نکاتی که گفتیم مبتنی بر این است که شما رنگ پوست خود را به درستی بشناسید. یعنی در ابتدا باید بدانید که رنگ پوست شما چگونه است و سپس بتوانید رنگ متناسب با پوست خود را برای لباس انتخاب کنید. راه‌های متفاوتی برای تشخیص رنگ پوست وجود دارد. می‌توانید پوست خود را در ارتباط با سوختن در مقابل آفتاب بسنجید. پوست‌هایی با رنگ نرمال پس از قرار گرفتن در برابر نور خورشید به سرعت تیره می‌شوند و پوست‌های بسیار سفید گاهی اوقات اگر در معرض آفتاب قرار بگیرند به رنگ قرمز تیره در آمده و حالت سوختگی پیدا می‌کنند.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

انتخاب رنگ شلوار

به طور کلی انتخاب رنگ شلوار کمی به مهارت نیاز دارد. شما باید در ابتدا فرم پاهای خود را بشناسید و شناخت درستی از پاهای خود داشته باشید تا بتوانید شلواری با رنگ مناسب انتخاب کنید. به طور مثال افرادی که پاهای چاقی دارند اصلاً نباید شلوارهای تنگ و رنگ روشن را انتخاب کنند؛ چراکه رنگ روشن این شلوارها ممکن است زیبایی فرم پاهای آنها را به طور کامل از بین ببرد و یا اصلاً هیچ زیبایی در فرم پاهای این افراد ایجاد نکند. افرادی که اندازه ران آنها متناسب است، اما ساق پای تپلی دارند می‌توانند از شلوارهای بوت کات که در قسمت زانو سنگ‌شور شده‌اند استفاده کنند. رنگ شلوارهای جین و سنگ‌شور با فرم پاهای این افراد کاملاً متناسب است.

راهنمای انتخاب رنگ در خرید لباس

علاوه بر این‌ها، اگر کت‌های رنگ روشن را انتخاب می‌کنید، می‌توانید با ایجاد یک تضاد در انتخاب شلوارهای رنگ تیره، زیبایی خاص و منحصر به فردی را در استایل خود به وجود بیاورید. به طور مثال استفاده از یک کت مشکی در کنار یک شلوار سفید می‌تواند تضاد خاصی را در استایل شما به وجود بیاورد و آن را زیباتر از آنچه که هست نشان دهد.

سخن آخر

نکاتی که برایتان گفتیم را در انتخاب لباس، مد نظر قرار دهید تا بتوانید رنگ لباستان را به درستی انتخاب کنید. علاوه بر آن، انتخاب رنگ لباس به سلیقه نیز بستگی زیادی دارند. در انتخاب رنگ لباس به حال خودتان نیز توجه کنید و هر رنگی که حالتان را بهتر می‌کند، برای لباس انتخاب نمایید. البته به طور کلی اگر نکاتی را که گفتیم رعایت کنید، لباس خریداری شده به علت زیباتر نشان دادن استایلتان، حال خوبی را برای شما فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *